5761. Indul a 2021-es levendula szüret! Levendula szedd magad 2021
Ha imádjuk a levendula illatát az ízét, és nincsen levendulabokrunk, akkor szedjünk magunknak levendulát 2021-ben is. Országos lista!
Ha imádjuk a levendula illatát az ízét, és nincsen levendulabokrunk, akkor szedjünk magunknak levendulát 2021-ben is. Országos lista!
2023-ban elmondhatjuk, lassan drágább egy borsó-vagy zöldbabfőzelék, mint a rántott hús. Friss piaci árak!
Egyre szélesebb körű és drasztikusabb kihívásokkal kell szembenézniük a kis/házikerteseknek: lassan felcserélődő évszakok, kiszámíthatatlan időjárási szélsőségek/aszály, vagy özönvízszerű esők, kultúráink hideg tavaszok okozta fenológiai késése, május legvégi fagyok mind-mind a küszöbön álló éghajlati változásokat jelzik, globális felmelegedést előrevetítve. Sok mindent nem tudunk kivédeni, de egy-egy jól megválasztott szerszámon-mely egyéni döntésünk- akár munkánk eredményének java is függhet.
Kedvező időjárás esetén július közepén kerülhet a magyar dinnye a piacokra - nyilatkozta a Magyar Dinnyetermesztők Egyesülete elnöke csütörtökön az MTI-nek.
Minden értékesítőn ott a nyomáskényszer, hogy a napi kvótát teljesítse, azaz eladja a meghatározott mennyiségű terméket, vagyis megszerezze a minimum bevételt. Amikor ez nincs meg, az egy rossz nap, amikor megvan, az az átlagos (nyilván az átlag felettire törekszik mindenki).
Mivel a legtöbb pajzstetű több növényt is szívogat, leggyakrabban egy másik növénnyel hozzuk be lakásunkba e kártevőket. Mielőtt még nagyon elszaporodnának, tudunk ellenük hatásosan, mechanikai úton védekezni. Ronggyal vagy kefével mossuk le a pajzstetveket, próbáljuk meg az eldugott részekről is kipiszkálni őket. Heti többszöri mosdatással sikeres lehet a védekezés. A forgalomban lehet kapni olajos permetszereket, amelyekkel lefújva a növényt és a kártevőt, megfulladnak az állatok.
A hibiszkusz vagy mályvacserje (Hibiscus siriacus) világos helyen, esetleg teraszon folyamatosan hozza virágait. Ha nincs útban ilyenkor valóban nem érdemes megmetszeni, inkább elvirágzás után vagy a kora tavasz alkalmas erre. Áprilisban vagy augusztusban fejdugvánnyal szaporíthatjuk.
A fenyőrozsda az öttűs fenyőket támadja meg, amitől az ágak megvastagodnak, először az ágak majd akár az egész fa elpusztulhat. Egy másik betegség az erdeifenyő tűlevélhullásos betegségére jellemző, hogy a kórokozó által fertőzött tűleveleken, nagyítóval apró foltok láthatók(ilyen a rossz termőhely miatti levélhulláskor nem észlelhető). A lehullott tűleveleket júniusig el kell távolítani, mert innen indul a fertőzés, ha erre nincs lehetőség július-augusztusban gombaölőszeres védekezés válhat szükségessé.
Valószínű, hogy a szedrét botrítisz támadta meg, ellene helyes metszéssel és vegyszeresen is kell védekezni. Vegyszeres védelemre (háromszor kell végezni a virágzás kezdetétől) az iprodion, vinklozolin, procimidon hatóanyagú szerek használhatók.
A tuják hazánkban nem őshonos növények, s egyre nehezebben viselik a nagy évközi hőmérséklet és csapadékingadozást. Néhány gombás betegség is támadja, illetve molyok és pajzstetvek is élősködhetnek rajta. Azt, hogy egy magról nevelt tuja kevésbé bírná el éghajlatunkat és rövidebb életű, véleményem szerint nem reális.