6076. Ezek a kártevők teszik tönkre leggyakrabban a szobanövényeinket!
A hidegebb hónapokban a szobanövények esetében könnyebb dolga van a kártevőknek. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
A hidegebb hónapokban a szobanövények esetében könnyebb dolga van a kártevőknek. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
A kertben végzett munkák során számos eszközre merülhet fel igény, mely megkönnyíti a feladatok kivitelezését. Ezek közé sorolható a támasztólétra is, mely talán nem első gondolatként merül fel, ugyanakkor sok esetben nagy segítség lehet.
Az örökzöld orbáncfű például egy olyan cserjeféle, ami tetszetős megjelenése mellett másféle előnyökkel is kecsegtet, többek közt kiváló talajtakaró, így szinte bármilyen kertben fontos szerepet kaphat.
Közismert, hogy a macskáknak és a kutyáknak olyan táplálékra van szükségük, amely megfelelő mennyiségű állati eredetű összetevőt tartalmaz. Szem előtt tartva azt a tényt, hogy az ipari hústermelés komoly környezetterheléssel jár, legfőbb ideje fenntartható alternatívákat kifejleszteni négylábú barátaink etetésére.
Pár lépésre a nagy forgalmú, poros pesti főutak zajától, egy gangos zuglói bérház kapuja mögött sok városlakó által áhított csendes, zöld ligetbe csöppenünk. Ahol flóra és fauna harmonikus egységben él és növekszik egymás mellett, nem mindennapi látványt nyújtva. Stílusos módon a díjnyertes közösségi kert ötletgazdája is a lakók egyike, aki nem csak tervezője, de gondozója is a rendezett városi kertnek. Kérdéseinkre Muhari Rita válaszol, aki emeleti műhelyében kis palackkerteket ültet különleges technikával.
A régi bulbákról lehulló levelek jelen esetben természetesek lennének,viszont itt betegséget látok! Azonnali kombinált gomba és baktériumölő szerrel permetezni a növény összes részét majd ezt 5 nap múlva megismételni. üdv
Meg kellene győződni arról, hogy biztosan jukkáról van-e szó, mert annak nem igazán hullanak a levelei, inkább csak leszáradva a növényen maradnak. Az illatos dracéna (Dracaena fragrans) hasonló megjelenésű, mint a szobában leggyakrabban nevelt törzses vagy óriás jukka (Yucca elephatipes). A két növénynek kissé eltér a gondozása. A Yucca világos, hűvös helyen teleltethető a legkönnyebben visszafogott öntözés mellett, a Dracaena pedig víz- és melegigényesebb. A két növényben egy tulajdonság mindenképpen azonos, nem kedvelik a pangóvizet, azaz a cserép alátétjében ne álljon a víz, de ez az említettek alapján nem okozhat problémát. Egy meleg, fűtött térben tartott 2 méter magas növénynek jellemzően nem elég a heti 3dl víz (bármelyik említett fajról is van szó) így elképzelhető, hogy a vízhiány az oka. Persze más is okozhat levélhullást, ilyen a tápanyaghiány, de lehet természetes folyamat is az alsó levelek elvesztése, ha nem túl intenzíven történik. Javaslom, hogy a megadott tudományos nevek alapján keressen rá az interneten a növényekre, és próbálja beazonosítani, hogy melyikről is van szó. (Ha lehetősége van rá, készítsen róla képet, amely csatolható a kérdéséhez.) Úgy minden bizonnyal részletesebben tudok segíteni.
A pajzstetvek ellen a fák nyugalmi időszakában, amikor nincsenek rajta levelek, hatékonyan tud védekezni Biola vagy Vektafid A nevű rovarölő szerekkel végzett kezeléssel. A fák törzsén, ágain permetezéssel vagy ecseteléssel a pajzstetű telepeket vonja be az oldattal. A permetlé hártya alatt a pajzstetvek levegő hiányában elpusztulnak. Hatásukat csak akkor tudják kifejteni, ha a permetlé bevonat egyenletes. A kezelést ugyan télen javasolják, de ez a téli hideg során mindig megjelenő enyhüléskor, fagymentes időszakban, legalább 5-8 C fokos melegben kell elvégezni. Ha a permetezés után esik, a permetlevet lemossa, a kezelést ekkor meg kell ismételni. Vékony ágnál vagy facsemete törzsénél a szerek felvitele ecseteléssel eredményesebb. A fák kihajtása, levelek megjelenése után a fás részek ecseteléses kezelése, amennyiben a pajzstetvek újra megjelennek, folytatható.
A nagy farontó lepke (Cossus cossus) farészben már benne élő lárváit más sem tudja eredményesen kiirtani. Amikor a lepkék a fakéregre lerakja a tojásait, a kikelő lárvák azonnal berágják magukat, ezt követően már a rovarölő szerekkel nehéz "utolérni", járatai hosszúak, kanyargósak. A járat(ok) feltárását, kibontását szokták javasolni, ez a módszer viszont a fatestet károsítja, a fa víz- és tápanyagpótlását gátolja, a fa számára kifejezetten káros lehet. A rovarjárat bejáratától dróttal érdemes a lárva útját követni, és a lárvát ezzel a eszközzel mechanikai úton megsemmisíteni. Ha a drótos megoldás nem megvalósítható, a tömény rovarölő szeres textildarabbal vagy vattával javaslom betömni a lyukakat, majd légmentesen lezárni, hogy a hatása tartós legyen. A járatba az oldatot fecskendővel nyomja be nagy erővel. A szabadforgalmú rovarölő szerek közül a Sherpa, Talstar, Decis, Karate, Acatara közül választhat. A rovarölő hatáshoz 10 C fokot meghaladó léghőmérséklet szükséges, meg kell várnia a tavaszi felmelegedést. A hatékony védekezés - megelőző védekezés - a lepkék rajzását követően eredményes, amikor meg lehet előzni a kikelő lárvák berágását a farészbe.
A mezei pocok ellen a cinkfoszfid hatóanyagú Arvalin-LR van forgalomban, és szabadforgalmú szer. A rágcsáló írtó alkalmazása a következő képpen javasolt: a kiszórás előtti napon minden egyes lyukat be kell tömni taposással, majd a következő napon csak az újra kibontott járatot, a "lakott lyukakat" kell kezelni: 2-3 db szert érdemes a lyukakba behelyezni. A kijuttatást csak gumikesztyűben szabad végezni! További munkaegészségügyi előírások az Arvalin-LR csomagolásán olvashatók. A kezelést akkor érdemes majd lefolytatni, amikor a pockok aktívakká válnak a téli fagyok után.