6076. Ezek a kártevők teszik tönkre leggyakrabban a szobanövényeinket!
A hidegebb hónapokban a szobanövények esetében könnyebb dolga van a kártevőknek. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
A hidegebb hónapokban a szobanövények esetében könnyebb dolga van a kártevőknek. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
A kertben végzett munkák során számos eszközre merülhet fel igény, mely megkönnyíti a feladatok kivitelezését. Ezek közé sorolható a támasztólétra is, mely talán nem első gondolatként merül fel, ugyanakkor sok esetben nagy segítség lehet.
Az örökzöld orbáncfű például egy olyan cserjeféle, ami tetszetős megjelenése mellett másféle előnyökkel is kecsegtet, többek közt kiváló talajtakaró, így szinte bármilyen kertben fontos szerepet kaphat.
Közismert, hogy a macskáknak és a kutyáknak olyan táplálékra van szükségük, amely megfelelő mennyiségű állati eredetű összetevőt tartalmaz. Szem előtt tartva azt a tényt, hogy az ipari hústermelés komoly környezetterheléssel jár, legfőbb ideje fenntartható alternatívákat kifejleszteni négylábú barátaink etetésére.
Pár lépésre a nagy forgalmú, poros pesti főutak zajától, egy gangos zuglói bérház kapuja mögött sok városlakó által áhított csendes, zöld ligetbe csöppenünk. Ahol flóra és fauna harmonikus egységben él és növekszik egymás mellett, nem mindennapi látványt nyújtva. Stílusos módon a díjnyertes közösségi kert ötletgazdája is a lakók egyike, aki nem csak tervezője, de gondozója is a rendezett városi kertnek. Kérdéseinkre Muhari Rita válaszol, aki emeleti műhelyében kis palackkerteket ültet különleges technikával.
Basella rubra (a Basellaceae családjába tartozik), másnevén Malabári spenót vagy futó spenót. Származási hely: Afrika, Délkelet-Ázsia Hőigény: fagyérzékeny, 15-24 C Fényigény: félárnyékot szereti, erős fényben jobban színeződik a levele Növekedés: gyors Vízigény: állandó víz szükséges a számára, de a pangó vizet kerülje Szaporítás: magról Felhasználása: alkalmi cserepes dísznövény, a fiatal leveleket főzelékhez és salátákhoz használhatja. Ideális cserépméret: 15 cm.
Meleg napos helyet szereti. Tápanyagigényes, nem szereti a pangó vizet, de hetente 1x öntözni kell. A kakastaréjnak a magvetés a legegyszerűbb szaporítási módja. A magokat februárban vessük el védett helyen cserépbe, vagy szaporító ládába, és májusban, ha az idő engedi, a kis palántákat ültessük ki a szabadba. Virágzási ideje augusztus szeptember, szinte az első kemény fagyokig folyamatosan virágzik.
Szeder színváltása talajproblémára vagy vízhiányra utal, a tüskétlen szeder például imádja a vizet. Ha kártevőket nem lát a leveleken, azok hátoldalán és az ágakon, akkor csak ez a baj. Öntözés és tápoldatozás szükséges.
Kép nélkül nehéz megállapítani, de a leírásból 2 kártevő lehet: Gyászszúnyog: Az apró fekete kifejlett rovarok, amelyek a növény körül repkednek. Nem kártékonyak, de a petéikből kikelő kicsi, fekete fejű lárvák már károsak lehetnek. A lárva a földben levő szerves anyagokkal táplálkozik, néha azonban a fiatal gyökereket is fogyasztja. Kedveli az igen párás körülményeket. Malation hatóanyagú szerrel védekezhetünk ellene. Tripsz: A szobanövények kevésbé veszélyes, apró fekete kártevője, amely azonban a Begóniát, Fuchsiát és Codiaeumot időnként elcsúfítja. A rovarok levélről levélre repülnek vagy ugrálnak és ezüstös ürülékcsíkokat hagynak maguk után. Ennél nagyobb gond, hogy bepettyezik és eltorzítják a virágokat. A növény visszamarad a fejlődésben. Deltametrin, dimetoát vagy fenitrotion hatóanyagú szerrel kell permetezni a kártevő első megjelenésekor.
Heptaklór: Gyomron és bőrön keresztül ható rovarölőszer, amely főleg talajlakó rovarok és termeszek ellen használatos. Ezen kívül gyapotkártevők, sáskák, néhány terménykártevő, valamint malária elleni küzdelemben is használják.