6076. Ezek a kártevők teszik tönkre leggyakrabban a szobanövényeinket!
A hidegebb hónapokban a szobanövények esetében könnyebb dolga van a kártevőknek. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
A hidegebb hónapokban a szobanövények esetében könnyebb dolga van a kártevőknek. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
A kertben végzett munkák során számos eszközre merülhet fel igény, mely megkönnyíti a feladatok kivitelezését. Ezek közé sorolható a támasztólétra is, mely talán nem első gondolatként merül fel, ugyanakkor sok esetben nagy segítség lehet.
Az örökzöld orbáncfű például egy olyan cserjeféle, ami tetszetős megjelenése mellett másféle előnyökkel is kecsegtet, többek közt kiváló talajtakaró, így szinte bármilyen kertben fontos szerepet kaphat.
Közismert, hogy a macskáknak és a kutyáknak olyan táplálékra van szükségük, amely megfelelő mennyiségű állati eredetű összetevőt tartalmaz. Szem előtt tartva azt a tényt, hogy az ipari hústermelés komoly környezetterheléssel jár, legfőbb ideje fenntartható alternatívákat kifejleszteni négylábú barátaink etetésére.
Pár lépésre a nagy forgalmú, poros pesti főutak zajától, egy gangos zuglói bérház kapuja mögött sok városlakó által áhított csendes, zöld ligetbe csöppenünk. Ahol flóra és fauna harmonikus egységben él és növekszik egymás mellett, nem mindennapi látványt nyújtva. Stílusos módon a díjnyertes közösségi kert ötletgazdája is a lakók egyike, aki nem csak tervezője, de gondozója is a rendezett városi kertnek. Kérdéseinkre Muhari Rita válaszol, aki emeleti műhelyében kis palackkerteket ültet különleges technikával.
Viszonylag állandó körülményeket igényel; 16-18 °C-os, világos vagy félárnyékos, nyáron levegős, naptól és széltől védett helyet. Nyáron szabadban is tartható. Melegben nagyon kedveli a gyakori vízpermetezést, és leveleinek a letörölgetését nedves, puha szivaccsal. Így a rájuk rakodó port is eltávolítjuk. Tápanyagigényét jól kielégíti a kéthetenkénti tápoldatozás, legfeljebb másfél százalékos töménységű tápoldattal. Károsítói leginkább a pajzstetvek, de száraz körülmények között levéltetvek és takácsatkák is megtámadhatják. Levelei a hőmérsékletingadozás, és a huzat miatt is lehullhatnak, akárcsak a túl nedves talaj hatására. Ez utóbbi elkerülésére ajánlatos hagyni, hogy két öntözés között a földfelszín kiszáradjon.
Kérését továbbítottam, remélem hamarosan jelentkezik valaki, aki termeszti. Üdvözlettel, Édenkertész
A tarackbúza (Agropyron repens) az egyik legkellemetlenebb gyomféleség. Többen kérdezték, hogy mivel, és hogyan lehetne biztonságosan elvégezni szőlőskert mellett a gyomirtást? Egyértelműen a legjobb megoldás ősszel gyomirtózni, nem kell tavasszal lesni az időjárást, a szél irányát, erősségét. Legjobb a tarackos területet felásni, s eközben minden gyomot eltávolítani. Ne hagyjunk egyetlen gyökeret sem a talajban, mert a bennmaradó gyökér újból kihajt. Az összegyűjtött gyomot mindig égessük el. A felső réteg gyakori kapálásával, könnyű felsarabolásával akadályozhatjuk meg, hogy a növény újból megtelepedjen. De az se rossz, ha az első évben olyan növényeket ültetünk, melyek elnyomják a gazt (rozst, repcét vagy zöldtrágya-növényeket). A tarack elleni védekezésben eredményesen használhatjuk a fekete fóliás takarást is. Ez a módszer azonban csak kisebb felületeken előnyös, ill. gazdaságos. A tarack irtására vegyszeres megoldást is alkalmazhatunk. A felásott területet (ültetés, vetés előtt) permetezzük le vízben feloldott Glialka nevű gyomirtó szerrel. A permetezés hatásárra a tarack hajtásai elszáradnak, gyökerei pedig elpusztulnak. A szer a leveleken keresztül szívódik fel.
Ha azt látjuk, hogy a növényeken a hangyák le-fel korzóznak, akkor biztosak lehetünk abban, hogy ott levéltetű károsít, szívogatja a leveleket. A károsnak ítélt hangyák elleni védekezésnek vannak biológiai módjai. Riasztónövények ültetésével, mint pl. levendula, zsálya, izsóp. A hangyákat páfránylevelek erjesztett levével is elriaszthatjuk úgy, hogy a fa törzsére, vagy a növény lombjára permetezzük a levet. Ha van üröm a kertben, forrázással levet kell belőle készíteni, és azt másnap hígítás nélkül a fára permetezni. Ahol a hangyák megjelennek, ott fel kell készülni a levéltetvek elleni védekezésre. Erre a célra igen jó szerek állnak rendelkezésünkre; ilyenek a Bi 58, a Flibol E, az Unitron 40 EC, a Decis 2,5 EC, a Chinetrin 25 EC, a Piretrin stb.
Pedig sajnos ez a ragacsosság a pajzstetű ürüléke által lett. Próbálkozzon a levelek alapos ledörzsölésével. Ehhez szappanos vízzel átitatott szivacsot használjon, és minden növényi részt módszeresen tisztogasson meg. A szivacsot folyamatosan öblítse ki, és szappanozza újra. 2, Ha nem tűnik úgy, hogy ez önmagában segítene, öntözze be növényeit Actara 25 WG-vel a megfelelő hígításban. 3, A szabadban (pl. erkélyen, kertben) lepermetezheti növényeit Vektafid A/E aerosollal. A pajzstetvek a szobanövényeken nehezen kezelhető gond, de remélem, sikerrel jár.