6111. Védekezés a hideg ellen: ilyen egy egyszerű fóliasátor magaságyásra
Ha korábban szeretnénk friss zöldséget enni, vagy védeni akarjuk a veteményt a fagytól, érdemes a magaságyásra mini fóliasátort készíteni.
Ha korábban szeretnénk friss zöldséget enni, vagy védeni akarjuk a veteményt a fagytól, érdemes a magaságyásra mini fóliasátort készíteni.
Cikkünkben a legfontosabb kora tavasszal elvégezhető kerti teendőket foglaltuk össze, valamint kitérünk a szobanövények tavaszi ápolására is.
Te is néztél már végig vágyakozva olyan udvarokon, amiken csak úgy virított a gyönyörű, zöld, fantasztikusan karbantartott gyep? Ha igen, bizonyára feltetted már magadnak a kérdést, hogy vajon miért nem sikerül neked ugyanolyan szép füvet fenntartani. Nos, elárulunk egy titkot: bár nem lehetetlen elérni, hogy a valódi fű legyen ilyen gyönyörű, a legtöbb embernek mégsem megy. Helyette műfűvel éri el ugyanazt a hatást.
Ma is tettem valamit a környezetért’ – Önnek hogy tetszik ez a mottó? A Világ az újrahasznosítás lázában ég - szerencsére. Bár senki nem tudja, hogy ezekkel az apró lépésekkel és közösségi összefogásokkal megmenthetjük-e a Bolygót. De tenni még mindig jobb, mint tétlenül várni. Nem kell nagy dolgokra gondolni. Ma megteszi egy bőr öv is.
A szoláriumstúdiók polcain rengeteg krémmel, kiegészítővel találkozhatunk, de eleinte az ember csak elvész a kínálatban. Melyiket használjam? Mire való? Miért lesz ettől nekem jó? - és még sorolhatnánk a fejünkben kavargó kérdéseket. Az igazság az, hogy sokan egyáltalán nem tudnak eligazodni a termékek között, s a nagy nehezen kiválasztott darab végül elégedetlenséget szül.
Sajnos ahol a hangyák megjelennek a kertben, ott fel kell készülni a levéltetvek elleni védekezésre. Erre a célra igen jó szerek állnak rendelkezésünkre; ilyenek a Bi 58, a Flibol E, az Unitron 40 EC, a Decis 2,5 EC, a Chinetrin 25 EC, a Piretrin stb. A kerti ágyásokban, a gyepben levő hangyabolyt a legegyszerűbb széttúrni, és rovarölő szerrel lepermetezni. Ezt többször is meg kell ismételni, mert csak azok a hangyák pusztulnak el, amelyeket közvetlenül ért a permetlé, de ezek is elmásznak, és valahol a föld alatt szívódik fel testükben a halálos méreg. Helyettük más hangyák jönnek a felszínre; ezeket csak ismételt permetezéssel lehet elpusztítani.
Vegyszeresen én a réztartalmú szereket javasolnám. Mivel már termőre fordult, így a rövid várakozási idejű peszticideket javasolnám. 10 naponként legalább 6 alkalommal kell permetezni. Ezután még 2-3 alkalommal, 10 napos időközzel végzett kiegészítő permetezésre lehet szükség. Védekezésre a kasugamicin, rézszulfát, rézhidroxid és a rézoxiklorid tartalmú szerek jöhetnek számításba.
Alaposan vissza kell vágni, 10-15 cm maradjon.
A fajok többsége évelő lágyszárú, néhány félcserje, egy csoportjuk egy- vagy kétéves lágyszárú. Tartsuk a földjét mindig nedvesen, két öntözés között hagyjuk, hogy a talaj felszíne egy kicsit kiszikkadjon. Lehetőleg szobahőmérsékletű vizet használjunk, s ügyeljünk, hogy az is csak a talajt és ne a leveleket érje. Páratartalom: Nagy páratartalmat igényel, ezért a cserepet állítsuk nedves kavicsrétegre. Betegségek: A tűző naptól sárga foltos lesz a levele, a túlöntözés tőrothadásos megbetegedést okozhat. Ha a virágok és a levelek penészesek, botrítisz- vagy lisztharmatfertőzés támadta meg.
A csiga roppant falánk jószág, amely válogatás nélkül megrágja a kertben kiültetett virágokat, a zöldségféléket, a szamócatöveket, de még a kutya eledelét is képes megenni, szóval teljesen általános, hogy ilyen csigákat lát. Limex nevű granulátummal védekezhet ellenük. A szert a növények sorközébe, kis kupacokban vagy sávosan szórjuk ki gondosan ügyelve arra, hogy a szer ne kerüljön a növények levelére. A Limexet nem jó használni fejessaláta, káposzta, sóska és kapor közelében, mert ezeknek a leveleit fogyasztjuk. 10 négyzetméterre 6 g szert használjon. A gyártott csiga csalogató szerek metaldehidet tartalmaznak.