6141. Virágfertőző monília: akár az egész termést elviheti, így védekezhetünk ellene!
Az eső után párára, nedvességre számíthatunk, ami segíti a monília terjedését.
Az eső után párára, nedvességre számíthatunk, ami segíti a monília terjedését.
A tavaszi időszak beköszöntével a kertben végzett különféle munkálatok is kezdetüket vehetik. Ilyenkor érdemes megragadni az esélyt arra, hogy még időben megtörténjen a térkő célirányos lerakása. Amennyiben ez sikerül, akkor a nyári hónapokban már bőven ki lehet használni ennek az előnyeit. A kisebb-nagyobb gyepfelületeket stílusában egyedi módon megtörő vagy az átjáró járdák többféle formában készülhetnek el, amikhez sokféle alapanyag áll rendelkezésre. Az egyértelműen vonzó küllem mellett, ugyanakkor a tartósság is kiemelt jelentőséggel rendelkezik, amit megéri előtérbe helyezni a készítés alkalmával, valamint a termékek beszerzése során.
Pótolhatatlan kincs van a birtokunkban, ha az otthonunkhoz tartozik egy talpalatnyi zöldterület is. Frissen nyírt gyep, tökéletesre metszett sövény, gyönyörű virágágyás, angolos miliő. Sokaknak ez ugrik be elsőre, pedig a kert ennél jóval több: élőhely, menedék, élelmet adó föld, egy varázslatos világ, ahol növények, állatok és emberek elférnek egymás mellett.
A 2022-es év kihívásai már a tél végével, tavasz beköszöntével megkezdődtek, hiszen rettentően csapadékhiányos ez az időszak. A talaj vízkészletei megcsappantak, szárazság, mi több gyakorlatilag aszály van.
Az étkezésünk sok szempontból meghatározza az általános közérzetünket. Elég a legegyszerűbb oldalát nézni: ha éhesek vagyunk, akkor sokkal rosszabb a kedvünk is. Azonban sokkal mélyebb okok miatt (is) fontos, hogy mit eszünk napi szinten, főként, hogy ma már ezernyi diéta kering a köztudatban. Már az a ritka, ha egy társaságban vagy egy családban mindenki eszik minden típusú ételt. Viszont bármilyen táplálkozási elvet is követünk az az egy biztos, hogy zöldségeket fogyasztanunk kell. Ellenkező esetben nagyon lecsökken a vitaminbevitel és a táplálkozásunk is egyhangúvá válhat.
Kedves Sztibcsi! Valóban 10-15 méterre nő meg, keskenyebb, karcsú a korona rendszere, bár a bükkfa nem kicsi növény, ezt vegye figyelembe az ültetésekor! A kerítéstől legalább 2-3 méterre helyezze el.
Tisztelt Kertbarát! A levélen a leander sztemfiliumos, és a szeptoriás gombabetegsége látható. Védekezés Astra rézoxikloriddal, Topsin-M 70WDG-vel lehet lepermetezni a növényt. A betegleveleket permetezés előtt távolítsuk el. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Anita! A célra bármilyen moha megfelel. Szedjen a kertjében, vagy árnyékos erdőben. A labdába tehet macskaalmot, valóban talajjavító és tartja a nedvességet. Lehet a moha helyett zsákszövetet alkalmazni nyugodtan. Kétnaponta permetezze kézi permetezővel és hetente áztassa be a kokedamat. Minden második "fürdő" alkalmával tegyen tápoldatot a vízbe. Ennek a zsinóros stílusnak inkább a páfrányok, orchideák, pálmák, futó növények felelnek meg, de lehet fás szárú növényből is, de azok szobában nem maradnak meg, illetve télen nagyon macerás, mert a napsütésre azonnal fotoszintetizálni kezdenek és az átfagyott golyóból nem tud vizet nyerni és kiszárad. A földlabda méretét a gyökérzet mérete határozza meg. Az a lényeg, hogy a gyökérzet és a külső "héj" között azért legyen jó néhány cm, mert nehogy kiszáradjon.
Üdvözlöm! Azt hiszem jó a sorrend és a vegyszerek is! A Vegesolt csak rügyfakadás előtt ajánlom, tipikusan lemosó permetszer, olajos szer. Ezzel a tervvel nem lesz gond szerintem a megelőzés illetve kórokozó, kártevők írtásával!
Tisztelt Zitus! A paradicsom levelének a fonáka felé való kanalasodásának oka a magas hőmérséklet és az alacsony páratartalom lehet, ezenkívül lehet víruros (paradicsom magtalansága) és miokplazmás betegség (paradicsom sztolburja) A leveleken megjelenő fehér foltok a fitoftórás gombabetegség sporangiumtartó telepei lesznek. Védekezni csak fitoftóra ellen lehet permetezéssel Amistar, Rézoxiklorid, Dithane-M45 és Topas 100EC szerekkel. A virus, és a mikoplazma ellen a vektorok kiküszöbölésével és a kabócák permetezésével lehet. A betegnövényeket permetezzük, vagy távolítsuk el. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu