611. A nyári növényültetés legfontosabb szabályai
A július és a kánikula beköszöntével felmerül a kérdés, hogy nyáron szabad-e növényeket ültetni. Bár néhány szabályt követnünk kell, a válasz mégis egyértelműen az, hogy igen!
A július és a kánikula beköszöntével felmerül a kérdés, hogy nyáron szabad-e növényeket ültetni. Bár néhány szabályt követnünk kell, a válasz mégis egyértelműen az, hogy igen!
Béla gyümölcsöket gyűjt: 57 fáján már több mint 300 fajta alma, körte, barack, szilva, ringló fejlődik. Ilyet még az édenkert.hu sem látott, úgyhogy interjút kértünk a kertészzsenitől.
Ételeink korszerű megválasztása és elkészítési módja az év minden napján fontos. A nyári időszak azonban különösen változatos táplálkozási lehetőségeket nyújt, hiszen a zöldségek és gyümölcsök legnagyobb választéka ezekben a hónapokban érhető el.
Ritka, hogy öt kiadást megérjen egy kertész szakkönyv. Vajon minek köszönheti sikerét John Brookes: Kerttervezés zsebkönyve?
Az Adria partvidékéhez közeledve érkezünk el a mediterrán kapujába, ahol legfeltűnőbbek a szürkésfehér mészkőből álló hegyek kopár sziklacsúcsai, a hegyoldalakat borító karsztbokorerdők és a völgyekben magasodó örökzöld fekete tölgyek.
A növényt Zygopetalumnak hívják, ezen belül valószínű, hogy valamelyik hibrid! Élőhelye Közép- és Dél-Amerika magasabban fekvő területei. Többségében földön élő, de van közöttük epifiton is. Nevelése nem túl nehéz feladat, tartásának egyetlen kritikus pontja a megfelelő fénymennyiség biztosítása. Átlagos igényük átlag 3-4 ezer Lux, ami magas, de a tüző napot nem viselik el. A levelek rendes színe világoszöld. A sötétzöld levél a kevés fényre, míg a sárgászöld szín a sok fényre utal Hőigénye: nyáron szabadban akár 30 fok is lehet(bár jobb szereti a hűvösebbet), éjszaka 15-18 fok. Nyáron, aktív időszakban igényli a sok (eső)vizet, de az nem maradhat meg alatta! Télen jóval kevesebbet kíván, de a talaja nem száradhat ki!Február és augusztus között magas nitrogéntartalmú folyékony táp ajánlott, amit augusztustól-októberig magas foszfortartalmú szerre cserélünk a virágzás elősegitése végett. Egyéb időszakban havonta egy alkalommal kiegyenlített táppal öntözzük. Páraigénye átlag 60%. A virágindukciót az őszi rövidülő nappalok váltják ki nála.
A képen látható növény egy sarjika. Nevét onnan kapta, hogy a levelei végén kis növénykék sarjadnak. Egyébként ezekről könnyen és nagy mennyiségben szaporítható. Ápolása igen egyszerű, mert nagyon igénytelen. Szinte bármilyen talajban jól érzi magát. Öntözése, tápoldatozása mint a többi pozsgás növényé. Télen ügyeljünk a túlzott öntözés elkerülésére. Lehetőleg világos helyen tartsuk. Levele mellett virágaival is díszít, amelyeket ilyenkor télen hoz.
Magról szaporítható. 2 - 3 mm nagyságú, piszkossárga magja gömbölyded, kissé elhegyesedő. Nedves homokban 1 hónapon belül kicsírázik. Megvásárolható az alábbi áruházban:
A gyökérzöldségek (sárgarépa, petrezselyem, pasztinák, téli retek, cékla, torma) nagy értéket adnak a téli hónapokban. Ezeket a legcélszerűbb pincében, nyirkos homokban eltartani, de fa- vagy műanyag ládába, soronként berakva, az egyes sorok közé több rétegű papírt téve, akár az erkélyen is tárolhatók. Persze, ha nagy a hideg, akkor a ládát be kell takarni pokróccal, használt paplannal, ami fölé - a nedvesség felfogására - még egy műanyag fóliát is terítsünk. Kisebb tételt érdemes megtisztogatni, felaprítani és műanyag zacskóban a háztartási hűtőszekrényben eltartani. Cékla chips is készíthető belőle>> Hogyan tároljuk télen a zöldségeket? 3 tipp a termények tárolásához
Milyen virágot ültessünk? Ez teljesen egyéni ízlés kérdése, a választást pillanatnyi hangulatunkhoz és akár a szemünk, hajunk színéhez is igazíthatjuk, gyakorlatilag bármit ültethetünk konténerbe, amit kertekbe is lehet. Kezdő kertészek először kevésbé igényes, a környéken már bevált fajokkal próbálkozzanak. Később lehet nehezíteni a feladatot egzotikus növényekkel, és kitapasztalni, hogy mi az a pár dolog, amibe nem halnak bele... Az alábbi cikkeben számos növényt is ajánlunk: