6171. 3 kártevő, ami óriási károkat okozhat a gyümölcsösben
Támad a vértetű, a poloskaszagű szilvadarázs és a körtelevélbolha. Így védekezhetünk ellenük!
Támad a vértetű, a poloskaszagű szilvadarázs és a körtelevélbolha. Így védekezhetünk ellenük!
A kert szó hallatán mindenkinek a virágágyások, kerti növények, esetleg egy ízlésesen kialakított kertibútor-garnitúra jut eszébe. Ugyanakkor nem csupán a növényeknek lehet hangulatfokozó hatása. Sokan nem is gondolnánk mennyi mindennel fel lehet dobni a kert kisugárzását és mennyi dekorációs kellék helyezhető el egy udvaron.
Vendéglátóink kapcsolata a kerttel igazán különleges. A házat körülölelő liget, az ajtóig vezető „zöld folyosó” olyan érzéssel tölti el a látogatót, mintha egy lélekmasszázst kapott volna. Kövekből kirakott járda vezet a személyes világukba, ahol a szőlőlevelek között rejtőzik a bejárati ajtó. Kérdéseimre maga a kerttulajdonos, a gyógy-masszőr és fitoterapeuta Anett válaszol.
A konyhakert attól igazán bőtermő, ha a növények egészségesek, szépen fejlődnek benne. Ehhez a talajból nyerik az energiát, a táplálékot. Ezért nem mindegy, hogy a benne levő kémiai, fizikai és biológiai összetevők milyen mennyiségűek és minőségűek.
Az indiai kék páva egy igen szívüs madár, amely hidegebb éghajlati viszonyok között is megél. Mellesleg igazi bio poloskairtó.
A tartásmód és a tünetek alapján arra következtetek, hogy a fölöslege víznek nem volt hová elfolynia. Ezért a növény a gyökereknél pangó víz miatt indult pusztulásnak. Ültesse át, de úgy, hogy a fölösleges öntözővíz elfolyhasson, ne maradhasson a gyökerek között, és félévig ne tápoldatozza. Talán így még megmentheti. Valószínűleg heti egy öntözés is elegendő. Ficzere Miklós
A Ficus benjamina (csüngőágú fikusz) nagyon sok tartástechnológiai hibára gyors levélhullással reagál. Érzékeny a hideg öntözővízre, a kiszáradásra, a pangóvízre, de lehullanak a levelei a huzattól vagy a tápanyaghiánytól is. Ami biztos, hogy abban a kaspóban, amelyikben van a cserép, nem látható, hogy öntözés után megmaradt-e az öntözővíz. Ha a növény huzamosabb ideig vízben áll, az a gyökerek sérüléséhez vezethet, ezért öntözés után negyed/fél órával később ki kell önteni alóla a vizet.
A képen látható növény nem pálma, csak hasonlít rá, ez a Cycas revoluta. Rendszertanilag közelebb áll a fenyőfélékhez. A tápoldatozással kapcsolatban némileg megoszlanak a vélemények, mert a Cycasok nitrogénmegkötő cianobaktériumokkal élnek szimbiózisban. Emellett persze lehet, sőt kell is adni nekik tápanyagot, célszerűen a hosszú hatóidejű, szabályozott leadású készítményekből. Az alsó levelek leszárdásának a nitrogénhiány vagy a túlöntözés a leggyakoribb kiváltója. Ne álljon a növény alatt víz, és átültetéskor kerüljön jó vízelvezető talajba, amit az alap ültetőközegbe (tőzeg, lombföld vagy komposzt) kevert kertészeti perlit, homok vagy sóder segítségével érhetünk el.
A növény egy Cymbidium (hibrid).Helyesen tartva a virágzási ideje lehet akár 2 hónap is. Tartásmódja a következő: Nyáridőben lehető legtöbb fényen tartva (de nem tüző déli napfény) de lehetőleg hűvös helyen mondjuk egy fa alatt.Talaját nedvesen kell tartani és havonta 1-2x az öntözővízbe tápot tenni.Ősszel csökkenteni kell a nedvességet és a szabadban hagyni egészen a hidegek érkezéséig.Akár 0,-1fokig is.Télen a lehető leghűvösebb helyen kell tartani5-10 fok és szárazon.Ez a virágindukció miatt szükséges ha nem kapja meg a lehűlést és meleg helyen telel akkor nem virágzik.Valamikor tél közepén vagy tavasszal indítja a virágszárat,az első virág kinyílásáig nem kellene bolygatni de ha kinyílt akkor már meg lehet öntözni,be lehet vinni a szobába gyönyörködni(bár akkor előbb elvirágzik). Elvirágzás után majd megjelennek az új hajtások, ekkor már rendszeresen nedvesíteni kell (óvatosan). Az új hajtások kifejlődése után jön a hűvös és kezdődik minden elölről. Édenkertész
A leírt adatok alapján (apró, mozog) az apró állatokat nem lehet meghatározni. Valószínű, hogy nem is bántja a virágokat. Öntözéskor a víz a talajból a levegőt kiszorítja, ezért bújnak elő a rovarok, és gondolom kis idő múlva újra visszamennek a földbe. Ha zavarja jelenlétük, ültesse át új földbe őket. Átültetés előtt a cserepeket alaposan mossa le, fertőtlenítse. Az átültetésre váró növény gyökérzetéről pedig langyos vízben lebegtetéssel (óvatosan,hogy a hajszálgyökerek ne sérüljenek) áztassa le alaposan a korábbi földmorzsákat. Csak akkor lesz sikeres a módszer, ha nem maradnak sem a gyökéren sem a cserép falán rovarok.