6171. 3 kártevő, ami óriási károkat okozhat a gyümölcsösben
Támad a vértetű, a poloskaszagű szilvadarázs és a körtelevélbolha. Így védekezhetünk ellenük!
Támad a vértetű, a poloskaszagű szilvadarázs és a körtelevélbolha. Így védekezhetünk ellenük!
A kert szó hallatán mindenkinek a virágágyások, kerti növények, esetleg egy ízlésesen kialakított kertibútor-garnitúra jut eszébe. Ugyanakkor nem csupán a növényeknek lehet hangulatfokozó hatása. Sokan nem is gondolnánk mennyi mindennel fel lehet dobni a kert kisugárzását és mennyi dekorációs kellék helyezhető el egy udvaron.
Vendéglátóink kapcsolata a kerttel igazán különleges. A házat körülölelő liget, az ajtóig vezető „zöld folyosó” olyan érzéssel tölti el a látogatót, mintha egy lélekmasszázst kapott volna. Kövekből kirakott járda vezet a személyes világukba, ahol a szőlőlevelek között rejtőzik a bejárati ajtó. Kérdéseimre maga a kerttulajdonos, a gyógy-masszőr és fitoterapeuta Anett válaszol.
A konyhakert attól igazán bőtermő, ha a növények egészségesek, szépen fejlődnek benne. Ehhez a talajból nyerik az energiát, a táplálékot. Ezért nem mindegy, hogy a benne levő kémiai, fizikai és biológiai összetevők milyen mennyiségűek és minőségűek.
Az indiai kék páva egy igen szívüs madár, amely hidegebb éghajlati viszonyok között is megél. Mellesleg igazi bio poloskairtó.
A kőrisfák közül a virágos kőris (Fraxinus ornus) ´Mecsek´ fajtája nevel gömb koronaformát. Idősebb korában lapított gömb alakot vesz fel, körülbelül 6 m magasra nő meg. Különösen nem igényes jól tűri a városi klímát is. <p>Metszéssel a fa jól kordában tartható, a fa a koronaágakig visszavágható.
Az angyaltrombita (Brugmansia sp.) nyugodtan teltethető egy helyen a leanderekkel. Az angyaltrombitát ősszel erőteljesen vágjuk vissza, majd hűvös helyen (5-10 °C-on) teleltessük. Szaporítani nyáron lehet, virágkezdeményt nem tartalmazó hajtásdugványról. Vízbe vagy homokba mártva gyökereztessük, majd ültessük laza szerkezetű talajba. Kisgyermekes kertben vigyázzunk, mert a növény minden része mérgező! <p> Általánosan elmondható, hogy a dézsás növények átteleltethetők világos, fagymentes pincékben. ilyenkor locsolni is ritkábban kell őket.
Sajnos sikeres megoldást nem tudok javasolni problémájára. A kertészkedés során mindenekelőtt figyelemmel kell lennünk a növények környezeti igényeire és, hogy mi ebből mit tudunk teljesíteni. Fagyzugos területre mindenképp olyan növényeket kell választani amik ezt elviselik. Értékesebb fák esetén lehet próbálkozni gyékénnyel való körbetekerésre, de nem állhat az egész kert sem elbarikádozva.<p>A következő cikkekből talán több ötletet is meríthet!
A gombák a nyírkos, nedves környezetet kedvelik. A fű is kimondottan vízigényes növény, főleg ha azt szeretnénk, hogy szép pázsit legyen belőle, de nem elég csak öntözni füvünket. Fontos a rendszeres nyírás és a lenyírt nyesedék eltakarítása is a fűszálak közül. Árnyékos és befülledt fűben előfordulhat, hogy elszaporodnak a nem kívánt látogatók! A látható termőtesteket rendszeres fűnyírással és a kaszálék összegyűjtésével távolíthatjuk el a talaj felszínéről, de a gombafonalak és spórák csak a talaj felső rétegének cseréjével távolítható el teljesen. A mohátlanításra ajánlott vasgálic a gombák távoltartásában is segítségünkre lehet.
Valóban van néhány növény, amelyek távol tartják a hangyákat, szúnyogokat, de nem hiszem, hogy a tömeges hangya-invázióval szemben eredményesek lennének. A következő növényekkel próbálkozhat még: az egynyári virágcsalán (Coleus sp.) fajták, a különböző illatos levelű muskátlik mint például a citromillatú muskátli (Pelargonium crispum; Pelargonium citronella, Pelargonium fragrans).