6426. Ékszerorchidea:egy különleges szépség a lakás egy sötét helyére
Az ékszerorhidea (Ludisia discolor) sötétebb helyiségekben is szépen fejlődik, ott ahol sok szobanövénynek már kevés lenne a fény.
Az ékszerorhidea (Ludisia discolor) sötétebb helyiségekben is szépen fejlődik, ott ahol sok szobanövénynek már kevés lenne a fény.
A bútorok, a falak színe és a függönyök mellett kétségtelenül a szőnyeg az, ami elsősorban meghatározza egy-egy helyiség hangulatát. Éppen ezért – és már csak a jelenlegi borsos árak miatt is – érdemes körültekintően megválasztani azt. A következőkben ahhoz adunk támpontokat, hogy az általunk kiválasztott szőnyeg hosszú éveken át kiszolgálhasson minket és díszíthesse az otthonunkat.
Szerte az országban találkozunk ilyen-olyan kolbásszal, szalámival. Tájegységenként eltérő megnevezésekkel illetünk egy mindenki által kedvelt ételt, egy dologban azonban bizonyosak lehetünk: a csabai házikolbásznak messze földön nincs párja.
A masszázsmedence használatának előnyös hatásai egyre szélesebb körben ismertek, nem csoda hát, ha egyre többekben merül fel az igény, hogy beszerezzenek egyet. De sajnos nem minden helyszín alkalmas arra, hogy egy klasszikus méretű vagy típusú jakuzzit le lehessen oda telepíteni. Jó hír azonban, hogy ebben az esetben sem kell lemondani az elképzelésről, hiszen számos alternatíva van, ami megoldást jelenthet a problémára.
Ha valódi olasz receptből dolgozol, nem érdemes félvállról venni a pizzakészítést. Mind tudjuk, hogy tepsiben, sütőben készítve sosem lesz sajnos olyan a tészta, mint amilyenre vágyunk.
Szép kis növényke! Valószínűleg párahiány miatt száradnak a levélcsúcsok. Nem kell többször locsolni, hanem naponta egy-kétszer állott vízzel permetezze a leveleket.
Igen, kiteheti.
A tuják levele megperzselődött. De helyre fog jönni, locsolni és tápoldatozni kell. A nagyon megégett, sérült részt nyugodtan vágják le.
A murvafürtöt dugványgyökereztetéssel lehet szaporítani. Erre a tavasz a legmegfelelőbb időszak, amikor a levágott félfás ágakat tőzeggel kevert homokba tűzzük, és átlátszó fóliával vagy üveglappal takarjuk. A nyár végén lemetszett, arasznyi méretű, fás ágak is jól gyökeresednek. Fűtött télikert talajába csak akkor érdemes kiültetni, ha elegendő hely áll rendelkezésre, mert egy szezon alatt több méteres bokorrengeteggé fejlődik, minden más növényt elnyomva. Neveljük inkább dézsában vagy nagyobb cserépben, amelyet télen világos ablak elé, 5-15 fok közötti hőmérsékletű helyiségbe teszünk. Ekkor már csak nagyon megfontoltan öntözzük. Napos, szélvédett helyen edénybe ültethető növény, télen 8-10 °C-os helyiségben átteleltethető. A huzatot nehezen viseli. Nyáron bőven, télen ritkábban locsoljuk, csak a kiszáradás ellen óvjuk. (Ha a murvafürt kevés virágot hoz, locsolóvíz megvonásával serkenthetjük ékesebb formára). 2-3 évenként ültessük át, általános virágföldbe, ilyenkor kíméletesen metsszük is vissza. Idősebb növényeket kössük támasztékhoz. Lehetőleg lágy vízzel locsoljuk, és hetente tápoldatozzuk. Szaporítható fejdugványozással, de elég nehezen gyökeresedik.
A hőségben nehezen viselik a vízhiányt és a száraz talajt. Meghálálják a napi frissítő öntözést és a levelek lemosását is. A nyáron is cserépben tartott pálmákat állítsuk kéthetente vízzel telt nagy edénybe, így a földjük vízzel telítődik. Zuhanyozhatjuk is őket. Télen más a helyzet, ritkábban kell öntözni, és hűvösebb helyen kell tartani (8-15 °C). Ha erre nincs mód, a nyári tartásmódot folytassuk. A szobában télen világos vagy félárnyékos helyen tartsuk, különben a napsugarak levélperzselést okozhatnak. A káliumhiány a homokos talajon nevelt pálmáknál gyakori, és ritkábban fordul elő konténeres nevelésnél. A legelterjedtebb az összes hiánybetegség közül. A kálium műtrágyák rendszeres használatával meg lehet akadályozni a tüneteket. A homokos talajok esetében a szabályozott leadású készítmények jóval hatékonyabbak, mint a vízben oldható káliumforrások. A kálium műtrágyák használata esetén korrigálni szükséges a magnéziumszintet is, amely a pálmaféléknél általánosságban 3:1 arányú K:Mg szintet jelent.