6536. Miért nem akar nőni a paradicsompalánta?
Néha a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordul, hogy a paradicsompalánta az istenért sem akar normális tempóban növekedni vagy meglilul. Ezek lehetnek a leggyakoribb okok.
Néha a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordul, hogy a paradicsompalánta az istenért sem akar normális tempóban növekedni vagy meglilul. Ezek lehetnek a leggyakoribb okok.
Képes leszel eleget locsolni, ha újra aszályos lesz a nyár? Kibírják a forróságot a dísznövények? Az, hogy jól tűri-e a szárazságot a gyep, tavasszal dől el. Az időjárás elkerülhetetlen kihívás elé fogja állítani a növényeidet: rajtad áll, hogyan fogadják.
Itt a tavasz, a jó idő, és újfent olyan téli hónapok után érkezik a nyár, amikor sem hó, sem erős fagy nem tizedelte meg a kullancsok számát. Gyakorlatilag már évek óta ott tartunk, hogy az őszi-téli periódus épp úgy kullancsokban gazdag, akárcsak a tavasz, illetve a kiskertek és családi házas övezetek is érintettek. De vajon mit lehet tenni a kártevők ellen? Beletörődni abba, hogy kockázati tényezőként bármikor megbetegedést okozhatnak? Vagy megtisztítható tőlük valamilyen módon a terep?
Unalmasak a falak? Tervezz be akár minden helyiségbe egy lélegzetelállító fotótapéta dekorációt! Ami a bőséges posztertapéta kínálatot illeti, a témák, színek, minták száma szinte végtelen - ám továbbra is a természet tematika a legközkedveltebb. A pálma - és levélminták, a zöld nyugtató árnyalatai minden otthonban és minden közösségi térben jól mutatnak, és minden korosztálynak kedvencévé váltak. Mostani összeállításunkban azt mutatjuk meg, hogy a fotótapéták - akár ezen az egy témán belül is - mennyire változatosak és sokoldalúak lehetnek!
“Amit megtehetsz ma, ne halaszd holnapra”, a mondást mindenki ismeri, de kérdés, hogy mennyire van még létjogosultsága. A 21. századi rohanó világban ez az eredetileg a lustaság ellen született közmondás és a hozzá kapcsolódó felfogás egyre inkább kezd kártékony jelleget felvenni. Ma már talán aktuálisabb a “gondolkodj, mielőtt cselekszel” alapvetést hirdetni, mintsem elfogadni a folyamatos, már-már toxikus és kontraproduktív cselekvési kényszert.
A bonsai életének szerves része a folyamatos, un. fenntartó metszés. Ennek hiányában elveszti kialakított formáját és kezd hasonlítani vadon növő társaihoz. Egy elnyúlt növény alakját visszaadni mindig nehezebb. Első lépésként valamennyi hajtás két levélpárra történő visszametszését javaslom. Ezt követően a keletkező hajtások válogatásával metszésével lehet a fa formáját irányítani! Sok sikert! Katona Ervin Kapcsolódó cikk: Mit kell tudni a boróka bonsai metszéséről?
A szőlő számos betegséget elkaphat. Egy pontosabb diagnózis felállítása érdekében fontos lenne egy pillantást vetni a levél fonákjára is, mivel általában az apró kórokozók (atkák) azt szemelik ki ebédlő helységüknek. A képekből ítélve gombás megbetegedésről lehet szó: szőlőperonoszpóra. Ez az Amerikából behozott betegség elég könyörtelen, a fertőzőtt levelek hamar elszáradnak, utána pedig lehullnak. Sajnos az idei időjárás megkönnyítette ennek a gombafajtának az elterjedését. Amennyiben a fürtöket is megtámadja, akkor a szőlőszemek vagy besárgulnak, illetve bepenészesednek (a kisebb szemek esetében) vagy pedig belilulnak (ha már érettebbek a szemek). A fertőzés megfékezése érdekében kérem olvassa el az alábbi csatolt cikkeket.
A citromfű virága fehér vagy ritkán enyhén pirosas. Általában csak a leveleit szokták felhasználni a gyógyászatban és szörp- vagy teák készítésekor, a virágát nem. Jó ötlet felhasználása előtt megszárítani, mert így az ízének a jellegzetessége felerősödik.
A lóhere egy nagyon szívós növényfajta, ezért szinte bárhol megél. Gyorsan szaporodik, jól bírja a szárazságot és nem foltosodik úgy, mint a pázsit. Amennyiben gyephézagos téglakba szeretné telepíteni, akkor a fehér lóherét (fehérhere, Trifolium repens) ajánlanám. A lódihere (nagylevelű fehérhere) talán nem olyan mutatós a téglákban, mint a kisebb levelű társa. Mivel a fehérhere nem tartozik a nehezen megtalálható növények közé, ezért szerintem a legtöbb kertészboltban beszerezhető.
A jó magnéziumellátottság, az ideális pH (6) amire szüksége van. A másik legfontosabb a megfelelő tápanyag- és rendszeres vízellátás (szükség esetén télen is) biztosítása a fenyő számára. A növényvédelmi kezelés szükségességéről a rázogatás ad felvilágosítást. Ez azt jelenti, hogy rendszeresen, erőteljesen ütögessük meg a fenyő belső ágait, és amennyiben az alá tartott enyves, fehér papírlapon több levéltetvet is találunk, indokolt a védekezés. Permetezésre a hajtásnövekedés megindulása előtt használható a Vektafid A, vegetációs időben pedig a Decis 2,5 EC, az Actara 25 WG. Ezek szabadforgalmú készítmények. A II. forgalmi kategóriájú szerek közül pl. a Bi 58 EC, a Danadim Progress és a Mospilan 20 SP jöhetnek számításba.