6536. Miért nem akar nőni a paradicsompalánta?
Néha a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordul, hogy a paradicsompalánta az istenért sem akar normális tempóban növekedni vagy meglilul. Ezek lehetnek a leggyakoribb okok.
Néha a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordul, hogy a paradicsompalánta az istenért sem akar normális tempóban növekedni vagy meglilul. Ezek lehetnek a leggyakoribb okok.
Képes leszel eleget locsolni, ha újra aszályos lesz a nyár? Kibírják a forróságot a dísznövények? Az, hogy jól tűri-e a szárazságot a gyep, tavasszal dől el. Az időjárás elkerülhetetlen kihívás elé fogja állítani a növényeidet: rajtad áll, hogyan fogadják.
Itt a tavasz, a jó idő, és újfent olyan téli hónapok után érkezik a nyár, amikor sem hó, sem erős fagy nem tizedelte meg a kullancsok számát. Gyakorlatilag már évek óta ott tartunk, hogy az őszi-téli periódus épp úgy kullancsokban gazdag, akárcsak a tavasz, illetve a kiskertek és családi házas övezetek is érintettek. De vajon mit lehet tenni a kártevők ellen? Beletörődni abba, hogy kockázati tényezőként bármikor megbetegedést okozhatnak? Vagy megtisztítható tőlük valamilyen módon a terep?
Unalmasak a falak? Tervezz be akár minden helyiségbe egy lélegzetelállító fotótapéta dekorációt! Ami a bőséges posztertapéta kínálatot illeti, a témák, színek, minták száma szinte végtelen - ám továbbra is a természet tematika a legközkedveltebb. A pálma - és levélminták, a zöld nyugtató árnyalatai minden otthonban és minden közösségi térben jól mutatnak, és minden korosztálynak kedvencévé váltak. Mostani összeállításunkban azt mutatjuk meg, hogy a fotótapéták - akár ezen az egy témán belül is - mennyire változatosak és sokoldalúak lehetnek!
“Amit megtehetsz ma, ne halaszd holnapra”, a mondást mindenki ismeri, de kérdés, hogy mennyire van még létjogosultsága. A 21. századi rohanó világban ez az eredetileg a lustaság ellen született közmondás és a hozzá kapcsolódó felfogás egyre inkább kezd kártékony jelleget felvenni. Ma már talán aktuálisabb a “gondolkodj, mielőtt cselekszel” alapvetést hirdetni, mintsem elfogadni a folyamatos, már-már toxikus és kontraproduktív cselekvési kényszert.
Kedves Sztibcsi! Valóban 10-15 méterre nő meg, keskenyebb, karcsú a korona rendszere, bár a bükkfa nem kicsi növény, ezt vegye figyelembe az ültetésekor! A kerítéstől legalább 2-3 méterre helyezze el.
Tisztelt Kertbarát! A levélen a leander sztemfiliumos, és a szeptoriás gombabetegsége látható. Védekezés Astra rézoxikloriddal, Topsin-M 70WDG-vel lehet lepermetezni a növényt. A betegleveleket permetezés előtt távolítsuk el. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Anita! A célra bármilyen moha megfelel. Szedjen a kertjében, vagy árnyékos erdőben. A labdába tehet macskaalmot, valóban talajjavító és tartja a nedvességet. Lehet a moha helyett zsákszövetet alkalmazni nyugodtan. Kétnaponta permetezze kézi permetezővel és hetente áztassa be a kokedamat. Minden második "fürdő" alkalmával tegyen tápoldatot a vízbe. Ennek a zsinóros stílusnak inkább a páfrányok, orchideák, pálmák, futó növények felelnek meg, de lehet fás szárú növényből is, de azok szobában nem maradnak meg, illetve télen nagyon macerás, mert a napsütésre azonnal fotoszintetizálni kezdenek és az átfagyott golyóból nem tud vizet nyerni és kiszárad. A földlabda méretét a gyökérzet mérete határozza meg. Az a lényeg, hogy a gyökérzet és a külső "héj" között azért legyen jó néhány cm, mert nehogy kiszáradjon.
Üdvözlöm! Azt hiszem jó a sorrend és a vegyszerek is! A Vegesolt csak rügyfakadás előtt ajánlom, tipikusan lemosó permetszer, olajos szer. Ezzel a tervvel nem lesz gond szerintem a megelőzés illetve kórokozó, kártevők írtásával!
Tisztelt Zitus! A paradicsom levelének a fonáka felé való kanalasodásának oka a magas hőmérséklet és az alacsony páratartalom lehet, ezenkívül lehet víruros (paradicsom magtalansága) és miokplazmás betegség (paradicsom sztolburja) A leveleken megjelenő fehér foltok a fitoftórás gombabetegség sporangiumtartó telepei lesznek. Védekezni csak fitoftóra ellen lehet permetezéssel Amistar, Rézoxiklorid, Dithane-M45 és Topas 100EC szerekkel. A virus, és a mikoplazma ellen a vektorok kiküszöbölésével és a kabócák permetezésével lehet. A betegnövényeket permetezzük, vagy távolítsuk el. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu