6681. Ősszel vagy tavasszal kell metszeni a fügét? Itt a válasz
Bár még javában terem a füge. Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy ősz végén vagy tavasz elején kell metszeni.
Bár még javában terem a füge. Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy ősz végén vagy tavasz elején kell metszeni.
Friss levegő, zöldellő természet, üdeség, csend… Ajándék, amire a mai zaklatott, rohanó, zakatoló világban a legtöbben kimondva és kimondatlanul vágynak. Ajándék, ami akár kortyok formájában is megtapasztalható. A Folly Arborétum és Borászat eddig is híres volt arról, hogy a szőlőtőkéket tisztelettel, odaadással kezelte, mint a természet egységének egy darabját. Ám most (már) két újabb aranyérem is bizonyítékként szolgál mindarra, hogy amit az üvegek rejtenek, az maga a nagybetűs élet.
Mindegy, hogy irodának, lakhatási céllal vagy akár befektetés gyanánt tervezünk ingatlant vásárolni, az biztos, hogy a lokáció az egyik legfontosabb tényező lesz a választásnál. Üzleti szempontból, a megtérülés miatt különösen lényeges, hogy a választott régió felkapott legyen. Cikkünkből kiderül, hol érdemes mostanában házat vásárolni.
Kik a kertek legnagyobb sztárjai? Kikért rajong ország-világ? Hát persze, hogy a szivárvány ezernyi színében pompázó, különleges, csodaszép évelőkért! A Green Team műsorvezetői, McMenemy Márk és Szomorú Miklós is imádják ezeket a színes virágokat, és ami a legjobb, azt is megosztják a nézőkkel, hogyan érhetik el, hogy minél több legyen belőlük, minél hosszabban virágozzanak, és az is kiderül, hogyan érdemes összeültetni őket.
„A virágok mindig jobbá, boldogabbá, segítőkészebbé teszik az embereket. Olyanok, mint a napsütés, az étel és az orvosság a léleknek” mondta egykor egy híres botanikus. A Green Team műsorvezetői, McMenemy Márk és Szomorú Miklós pedig csak egyetérteni tudnak vele, mi pedig velük.
Tisztelt Barkóczy Judit! Sajnos szúbogárról van szó a képek és a leírtak alapján. A jellegzetessége a szúbogaraknak hogy rejtett életmódot élnek. Védekezés rajzáskor április vége május, július augusztus,( és melegebb időjárású években a harmadik nemzedékük is kialakul) a kifejlett bogarak (imágók) ellen Mospilan 20 SP Cyperkill 25 EC (szabadforgalmazású szerek) Danadim Progress és a Steward 30 DF (II forgalmi kategóriájú, és csak növényvédő szakember vásárolhatja, használhatja) szerekkel hatásos. A törzsről a sérült háncs részeket le kell szedni, drótkefével alaposan átdörzsölni, Vektafid R szerrel lemosó permetezni, és Biocera sebkezelővel kezelni. Fontos megjegyezni hogy a szúbogarak a tápanyaghiányos és vízhiányos növényeket támadják meg. A vízhiány sajnos az elmúlt 10 évben komoly gondot okoz a koros fák esetében. Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Kertbarát! A lemosópermetezést akkor lehet elkezdeni amikor a napi átlaghőmérséklet 8-10 C fok körül van, és az éjszakai fagyok megszűntek. Az Agrol Plusz, Nevikén és más olajos szerek semmivel sem keverhetők. A réztartalmú szerek nem keverhetők olajos szerekkel. A lemosó permetezést úgy végezzük, hogy a lisztharmat vagy atka fertőzés esetén a Neviként (poliszulfidkén+paraffinolaj) használjuk. Más gombabetegségek és kártevők ellen pedig a Vektafid R (rézoleát+paraffinolaj) lesz hatásos. A réz és kén kombinációs olajos szer pedig a Vegesol eReS (rézhidroxid+kén+napraforgóolaj) szintén hatásos lehet több betegség, és kártevő ellen. A rézoxiklorid a Silwet 77 L hatásfokozóval önmagában jól használható lisztharmat kivételével más gombabetegségek, és baktériumos betegségek ellen is. A rézoxikloridot jól lehet helyettesíteni a rézhidroxid tartalmú szerekkel,(Champion 50WP)melyek kevésbé perzselő hatásúak. Ha pedig külön külön használjuk a szereket akkor a rézzel, kénnel kezdjük, és az olajos szerek valamelyikével zárjuk le a védekezést. Jó növényvédelmi munkát kívánok! Mezős Balázs növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Kertbarát! A képen a Ficus benjamina növény látható. Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök www.aleonkert.hu
Üdvözlöm! A képen egy Calathea van. Hazája: Brazília. Magas hőigénye van, a lágy vizet szeretik, illetve a képen látható levél száradás, a száraz levegővel magyarázható, ugyanis magas páratartalmat igényel. Egy korábbi cikkünkben részletesen le van írva minden: http://www.edenkert.hu/szobanoveny/egzotikus-szobanovenyek/calathea-concinna-szobanoveny-gondozasa/2618/
Ha túltápláltuk vagy megfázott, akkor a növény testén barnás, hegszerű foltosodás, azaz parásodás tapasztalható. Bővebben: Legjobban a napos, illetve félárnyékos fekvést, valamint a tápanyagban gazdag, jó vízelvezetésű talajt kedvelik. Tavasszal és nyáron tődugvánnyal, tavasszal és kora ősszel tőosztással, ősszel és tavasszal pedig magvetéssel szaporíthatók. Átültetésükhöz is jó vízáteresztő föld szükséges. A fiatalabb növényeknek megfelel az érett lombföld, amelyet kevés érett trágyafölddel vagy komposztfölddel gazdagabbá tehetünk, amit 20% folyami sóderrel lazítsunk. Az erőteljes növésű és az idősebb növények számára a lombföldbe több komposztföldet és kevés agyagot is keverjünk. Teljesen télállók vagy fagyérzékenyek, ez utóbbiak minimum plusz 5-15 C fokot és világos helyet igényelnek, ilyenkor a felesleges víz végzetes lehet számukra. Tenyészidőszakban a legtöbbjük melegigényes, a túlöntözésre és a túlzott kiszáradásra is érzékeny. Velük kapcsolatos munkavégzés során ajánlott kesztyű és védőszemüveg használata. Fényigényes, de a félárnyékot is elviseli, tűző napfénytől védett helyen, nyáron a szabadban is tartható. A szobahőmérséklet vagy kissé melegebb (25-30 C fok) a legkedvezőbb számára. A hirtelen klíma- és helyzetváltoztatást nem viseli el, ezért fokozatosan szoktassuk hozzá. Nyáron mérsékelten öntözzük, de talaját tartsuk enyhén nyirkosan. Télen, fényszegény időszakban alig kell öntözni, talaját hagyjuk inkább szárazon, de ez is a teleltetési viszonyoktól függ. A levelek állapota - pl sárgulás, összefonnyadás, leszáradás - figyelmeztet a gondozás változtatására (pl. folyadék, fény, hőmérséklet, huzat, kártevők, páratartalom, talajcsere, tápoldat, stb.). A levélhullás télen természetes, de következménye lehet a túl sok vagy túl kevés víz, de a túl hűvös helyiség is. Túlöntözés esetén fuzáriumos rothadás következhet be. Ha időben észleljük, a fertőzött részek eltávolítása után az ép hajtásokat újragyökereztethetjük. A metszett felületet mártsuk meleg vízbe, vagy tegyünk rá nedves rongyot a kifolyó tejnedv megszüntetése miatt. Gombaölőszerrel lekezelhetjük. Magról nem, dugványozással jól szaporítható. Amennyiben dugványozni akarunk, a növény legkevésbé feltűnő hajtásáról vágjunk le egy 8-10 cm-es darabot. A dugványt öblítsük le, néhány napig tartsuk szárazon, majd a hajtásokat mérsékelten nedves, könnyen felmelegedő talajba ültessük. Az ültetőközeg virágföld, tőzeg és mosott folyami sóder közel egyenlő arányú keveréke legyen. A növény előbb-utóbb elágazik, de felgyorsítható a hajtásvég lemetszésével. Túltápláltuk vagy megfázott, ha a növény testén barnás, hegszerű foltosodás, azaz parásodás tapasztalható. Gyapjas- és pajzstetvek fertőzése esetén távolítsuk el az élősködőket, és alkoholos vattával töröljük át a fertőzött részeket. Aeroszolos készítményt is használhatunk. A kezelés után fokozatosan figyeljük a növényt, és szükség esetén a végleges gyógyulásig ismételjük meg. Szakszerű tartás esetén a növény hosszú életű.