6726. Japán banánfa (Musa Basjoo): ha ezekre figyelsz, biztosan túléli a telet
A japán banán (Musa Basjoo) viszonylag jól bírja a hideget, de néhány apróságra nem árt odafigyelni, hogy jövőre újra szép legyen.
A japán banán (Musa Basjoo) viszonylag jól bírja a hideget, de néhány apróságra nem árt odafigyelni, hogy jövőre újra szép legyen.
Koronavírus okozta válság ide vagy oda, az éttermek, a bárok, a kávézók és a hotelek folyamatosan keresik az új munkatársakat. Ráadásul rendkívül versenyképes fizetéseket is ígérnek.
Biostimulátoroknak nevezzük azokat a természetes vagy szintetikus anyagokat, amelyek a mag felületére felhasználhatók, illetve a növényzetre vagy a talajba juttathatók. Ezek az anyagok változást idéznek elő a növények anyagcsere folyamataiban. Képesek fokozni az abiotikus stressz hatásokkal szembeni ellenállást, hatással vannak a növények növekedésére, mindemellett a termés minőségére és mennyiségére is pozitív hatást gyakorolnak.
Idén novemberben már nemcsak a naptárban, hanem az időjárás szerint is beköszöntött az ősz. A tél közeledtével a kerti teendőinkből is jóval kevesebb akad. A lehullott tobozokból, gesztenyékből, a szárított gyógynövényekből azonban számos hasznos dolgot készíthetünk.
A dohánygyökérvirágot (Lewisia) is teleltetni kell. Ezekre érdemes figyelni.
Közös betegségük nincs ezért problémát a kardvirág számára csak a mélyárnyék vagy a erősen savanyú talaj jelenthet.
A lótücsök ellen két készítmény engedélyezett, mégpedig a Basudin 10 G és a Diazinon 10 G rovarölő granulátumok, melyeknek ugyan az a hatóanyaguk (diazinon). Vetés vagy palántázás előtt egyszerűen a föld felszínére kell szórni 5 g/nm adagban. <p> Bővebben a lótücsökről és természetbarát csapdázásáról az alábbi cikkünkben olvashat:
A megfelelő mélységre ültetett hagymákat akár 3-4 évig sem kell megbolygatni, és csak akkor szedjük ki azokat, ha a fiókhagymák elszaporodtak és hasznosítani kívánjuk ezeket is. Egy nyári pihenő után szeptemberben kell őket elültetni. Talajlakó kártevők ellen természetbarát megoldás, ha egy üveget helyezünk a talaj felszíne alá, s a belepotyogott rovarokat pedig eltávolítjuk.
A pergolára elvileg bármilyen futónövény futtatható, fontos, hogy a pergola nagyságához válasszuk meg a növényt. <p>Nagyméretű pergolára futtatható a lilaakác (Wisteria sinensis), trombitafolyondár (Campsis sp), pipavirágú farkasalma (Aristolochia durior).<p> Kisebb méretű pergolára közepes növekedési erélyű futónövényeket választhatunk: kúszó loncok (Lonicera sp.), hegyi iszalag (Clematis montana). Az iszalagot segíteni kell a kapaszkodásban, hajtásait kötöznünk kell. Az örökzöld borostyán valóban kezdetben lassú növekedésű, virágozni és termést hozni is csak ´öreg´ korában szokott, s mivel télen nem igazán üldögélünk a pergola alatt, szerintem sokkal mutatósabbak a fentebb felsorolt növények.
Sajnos nem ilyen egyszerű a banán termesztése, a termésben található magvak ugyanis léhák, szaporításra nem használhatók.<p> A mellékelt cikkekben bőven olvashat arról, hogyan termesztik a banánt a trópusokon és mi nő meg nálunk is.