6881. Mikor lehet kiültetni a paprikapalántát a kertbe?
Bár egyre melegszik az idő, de még nem múltak el a fagyosszentek, így felmerülhet a kérdés, hogy kiültethetjük-e a paprikapalántát a kertbe.
Bár egyre melegszik az idő, de még nem múltak el a fagyosszentek, így felmerülhet a kérdés, hogy kiültethetjük-e a paprikapalántát a kertbe.
A kertészkedésnek mára többezer éves hagyománya van, de a technológia fejlődésével új dimenziók nyíltak meg ezen a területen is. A mobiltelefonok a kertgondozásban is hasznos segítőtársakká váltak. Bemutatunk néhány példát, hogyan használhatod okostelefonodat, hogy egyszerűbben, hatékonyabban tervezhesd meg, majd gondozhasd a kerted.
A futballcipő kiválasztása korántsem egy egyszerű folyamat. Több tényezőt is számításba kell venni a vásárlás során, ráadásul a méret csak az egyik elsődleges szempont a sok közül. A mai focicipők már össze sem hasonlíthatóak az évtizedekkel ezelőtti példányokkal, hatalmas változáson mentek keresztül.
A kávé sokunk mindennapjainak észrevétlen részévé vált, olyan lett mint a só, nem tudunk élni nélküle, de már szinte észre sem vesszük, hogy élünk vele. Pedig volt idő, amikor a kávéfogyasztás messze nem számított ennyire elterjedtnek, illetve az italnak a minősége és a hozzá kapcsolódó fogyasztási szokások is rengeteget változtak az évek során.
Ahogy a technológia fejlődik, a motorkerékpárok egyre gyorsabbá válnak, és egyre nagyobb teljesítmény leadására lesznek képesek. Az utak viszont ugyanabból a kemény aszfaltból készülnek, és sajnos az emberi test sem vértezte fel magát a köztes időben extra védelemmel.
A kártevők azonosítása összetett feladat. Nemcsak a károsító leírása szükséges, ismerünk kell a tüneteket és a gazdanövényt is. <p>Olvasónk elmondása alapján az egyik kártevő valószínűleg tripsz. Kártétele felismerhető a levélen található ezüstös szívásnyomokról, illetve az ürülékcsíkokról. Ellene deltametrin vagy dimetoát hatóanyagtartalmú szerrel tudunk védekezni. <p>A "miniatűr fehér kukacok" mikroszkópikus nagyságú talajlakó fonálférgek. A gyökéren kialakuló nagy, parás megvastagodások fellépésének biztos jelei. Sajnos, ilyenkor nincs más megoldás, mint a növény azonnali megsemmisítése. A későbbiekben csak fertőtlenített földkeveréket használjunk.
A levél színén élénksárga folt virít, a levél fonákán pedig kidudorodó, sallangos spóratartók jelennek meg. A tünetek egyértelműek, itt a körterozsda nevű gombabetegségről van szó. Tessék a lehullott leveleket összegyűjteni és elégetni, lombhullás után pedig megpermetezni a fát bordói lével vagy Champion, Rézoxiklorid, Dithane, Rubigan előírásos töménységű oldatával.
Amennyiben sövényt szeretne kialakítani a smaragd tujából, akkor annak a javasolt ültetési távolsága 80-120 cm. <p>Első években nem kell metszeni, csak amikor már az egyes növények összeborultak. Később, évente kétszer: késő tavasszal és kora ősszel lehet nyírni a sövényt. Arra kell csak külön figyelni, hogy nyírás közben nem menjünk a leveles zónánál beljebb, mert nem biztos, hogy újra kihajt. Oszlopos fajtájú tujákból nyírás nélkül is egyenes sövényfal nevelhető.
Az ősz és a tavasz egyaránt alkalmas időpont a növények átültetésére, ősszel arra kell figyelni, hogy ne tél elején tegyük ezt, hogy legyen a növényeknek idejük a meggyökeresedésre a téli fagyok beállta előtt. Fontos, hogy növényenként a helyes talajtípust válasszuk.
A ragacsos kicsapódások oka mindenképpen a hibás öntözés. Ez lehet túlöntözés és gátolt vízelvezetés egyaránt. Nagy valószínűséggel, amennyiben agyagcserépben van a növény, annak oldalán is megjelenik a zöldes, barnás nyálka. <p>Az öntözővíz felforralása kifejezetten előnyös, hiszen a szobanövények számára is jobb, ha lágy vizet kapnak. A leírt problémára önmagában azonban nem jelent megoldást. Helyette lazítsuk fel a talajt vagy ültessük át növényünket, és csak annyi vizet pótoljunk, amennyi fedezi szobanövényünk igényét.