66. A cigánymeggyről
A vadmeggy, csepleszmeggy, sajmeggy vagy törökmeggy mind más jellemzőkkel ruházzák fel nemes meggyfajtáinkat, míg a cigánymeggy pedig önmagában is valódi hungarikum.
A vadmeggy, csepleszmeggy, sajmeggy vagy törökmeggy mind más jellemzőkkel ruházzák fel nemes meggyfajtáinkat, míg a cigánymeggy pedig önmagában is valódi hungarikum.
Olyan növényvédelmi megoldást ajánlunk, amely nem jelent veszélyt a hasznos szervezetekre, nem halmozódik fel az élelmiszerekben, alkalmazásuk során nincs munka- és élelmezés-egészségügyi várakozási idő, így akár szüret alatt is alkalmazhatók.
Bodazaszörp, akácvirág, füge, mogyoró és még sorolhatnánk. Nem csak ízes, illatos, édes termények, számos gyógyhatással is rendelkeznek. Lássuk, melyek ezek!
A homoktövis az elmúlt két évtizedben hazánkban is egyre divatosabb étrend-kiegészítővé vált, de szerencsére végre az orvostudomány is felfedezte magának, mert óriási vitamintartalma és komoly gyógyhatása felett nem lehet szemet hunyni.
Egy zöldségeskertben számtalan növényfaj kaphat helyet. Mindenki a saját igényének megfelelően alakítja ki a kertjét. Ám nem egyszerű megtalálni a különböző növényvédelmi problémára a megfelelő biológiai megoldást, ezért most összefoglalom azokat főbb kártevőnként!
A sombokor alig igényel gondozást, a téli hideget is jól tűri. A napos helyet kedveli, árnyékban nem terem gyümölcsöt és nem is nagyon nő. Jó talajt igényel, ezért meg kellene trágyázni. Ne vágja ki! Ha elég fényt kap és a talaja is jó, magához fog térni!
Nagyon ritka, hogy díszcserjét magról neveljenek, sokkal elterjedtebb a dugványról való szaporítás, ezért faiskolákban is csak kisebb-nagyobb előnevelt példányi kaphatók a vérborbolyának is. Javasolom, hogy vegyen 1-2 példányt és a friss hajtásokból készítsen saját dugványokat.
Azt a fenológia stádiumot, amikor a lombhullató fák, cserjék leveleiket már elvesztették, és nyugalmi állapotban vannak, a szakma NYUGALMI IDŐSZAK-nak nevezi. Ezalatt élettevékenységet nem folytatnak.
Leginkább a leveleiről lehet megkülönböztetni a két növényt: A homoktövis (Hippophae rhamnoides) az ezüstfafélék (Eleagnaceae) családjába tartozik, kétlaki, lombhullató, jelentéktelen (szél által megporzó) virágú cserje, amely csak akkor hoz termést, ha hím és nő jellegű bokrokat telepítünk egymás közelébe. Megnyúlt ezüstbarnás levelei, tövisei és piros bogyós áltermései vannak. A homoktövis termése nemcsak ehető, hanem igen magas C-vitamin-tartalmú, A tűztövis (Pyracantha coccinea) a rózsafélékkel rokon, dúsan, álernyőben álló virágai és vörös áltermései vannak. Értékes díszcserje, örökzöld levelei és dúsan álló termései, valamint tüskés ágai miatt kitűnő sövénynek számít.
Én 1 méternél nagyobb növényt senkinek nem javasolok, hogy vásároljon, ugyanis egyrészt minél nagyobb a növény annál drágább, cserébe viszont annál rosszabbak a megmaradási esélyei. A fa és örökzöld az épülettől 3 méterre a cserje 2 méterre telepíthető, így ha nő is, nem okoz kárt az épületben és az öntözése is megoldható. (A smaragd tuja -ha sövényt szeretne belőle - például egymástól 80 cm-re ültetve gyönyörű sövénnyé növi majd ki magát.) Ha 1,5 méternél alacsonyabb sövény, bokor a telekhatártól 0,5 méter, épülettől 2,0 méterre ültethető Ha 1,5 méternél magasabb sövény, bokor és 4,0 méternél alacsonyabb fa a telekhatártól 2,0 méter, épülettől 3,0 méter