7016. Ezt a zöldséget ha most elveteted, utána kiirtani se tudod
Lassan véget ér a konyhakerti szezon, de ezt a zöldséget még most nyugodtan elvetheted.
Lassan véget ér a konyhakerti szezon, de ezt a zöldséget még most nyugodtan elvetheted.
Minden alkalom, amikor az ajándékozás szóba kerül, nagyon sok kérdés fogalmazódhat meg bennünk. Többek között az is, hogy mi legyen a meglepetés. Egyrészt azért, mert olyan dolgot szeretnénk adni, ami egyszerre értékes, hasznos, és biztosan örülni fog neki az ünnepelt. Másrészt azért is, hogy tényleg egy örök emléket adhassunk.
Az őszi kerti munkáknál ne feledkezzünk meg a bogyós gyümölcsökről, például a málna, a ribizli, az egres, és a szeder is meghálálja a törődést, metszésük fontos a növények egészsége és terméshozama miatt is. Az őszi metszéssel a növényt előkészítjük a következő évre, eltávolítjuk a beteg vagy elhalt ágakat, és segítjük a friss hajtások növekedését.
A Green Team új évadának 2. részében Szomoru Miklós és McMenemy Márk Kosztka Ernő gyümölcsösébe látogat, ahol kitanulhatjuk a gyümölcsfák metszésének csínját-bínját. Az itt elsajátítottokat Miki pilisi kertjében kamatoztatja a két műsorvezető.
A virágok kertünk szépségét emelik, és a virághagymák különösen népszerűek azok körében, akik hosszú távon szeretnék élvezni az évelő növények látványát. A virághagymák változatosságának köszönhetően minden évszakra találhatunk megfelelő növényeket, így egész évben biztosíthatjuk a színes virágzást a kertben. De hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb virághagymákat, és melyek a legnépszerűbbek? Ez a cikk segít eligazodni a virághagymák világában, hogy kertünk mindig virágzó legyen.
Kedves Bárkányi László! A képeken egy amarilis féle; valószínüleg, hogy egy japán amarilis (Lycoris squamigera) látható. A japán amarillisz minden talajon megél, napos fekvésben virágzik legszebben, de a félárnyékot is jól tűri. Vízigénye átlagos, a virágzás után már csak mérsékelt öntözést igényel. A trágyázást, tápoldatozást természetesen meghálálja. Ez a különlegesen szép növény szinte egyáltalán nem igényel különösebb gondozást. Tavasszal az elszáradt leveleket távolítsuk el, nyáron pedig az elvirágzott száraknak csak a végét vágjuk le. Károsítója, kórokozója nem ismert. Kapcsolódó cikkek: Teleltetés: amarillisz és leander Az amarillis (Hippeastrum ssp.)
Kedves Gabriella! Ezeknek a növényeknek az átültetése viszonylag egyszerű dolog. A tujákat kb. 50 cm x 50 cm-es földlabdával kell óvatosan kiásni októberben, vigyázva, hogy a föld ne hulljon le róla. Érdemes valamilyen textillel körbevenni (zsák, ponyva, stb.), és így szállítani át az új helyre, ahol már kiásott gödör várja. Ültessék kicsit mélyebbre, mint eredetileg volt, és ültetés után azonnal alaposan locsolják be. A Magnoliát - ha lehet - egy picit még nagyobb földlabdával szedjék ki, hogy eredése biztosabb legyen. Az átültetést követő időszakban (ez a következő évet jelenti) fokozott figyelmet igényelnek. Üdvözlettel: Gergely Díszfaiskola,Gödöllő
Üdvözlöm! Igen lehet, bár nem ez a leggyorsabb módja a kiültethető növény termesztésnek. A magokat kora télen kell szedni, mert sok magnak szüksége van a hideg hatására, enélkül sok faj nem szaporítható! A leszedett bogyókat nyomja össze, a mag a közepén található. Ezután mossa le és szárítsa ki. Egy cserébe helyezze be a magokat, és kb 1 cm vastagon takarja be a magvakat, teljesen porhanyós, szitált földdel, esetleg komposzttal. A magokat nagyon kell óvni: soha nem szabad kiszáradniuk, a csírázás eléggé lassú, van hogy hónapokra van szüksége. Ahogy megjelennek az első lomb levelek és kissé megerősödött a növény, akkor egyenként ültesse el cserépbe!
Javaslom, hogy a műtrágyát inkább tavasszal szórja ki. Nitrogén tartalma ugyanis lassíthatja a növények felkészülését a télre, és fagyérzékenységet okozhat. Őszi ásás alkalmával használjon inkább érett szerves trágyát vagy komposztot. Gergely Díszfaiskola, Gödöllő Kapcsolódó cikk: Műtrágya: barát vagy ellenség? Műtrágya fajták és kijuttatási idejük Tavasszal vagy ősszel komposztáljuk a talajt? Őszi talajmunkák a kertben
Kedves Érdeklődő! Sebek kezeléséhez az Aloe vera nevezetű aloé faj használható, ebben a növényben vannak meg azok a hatóanyagok, melyek sérülés kezelésére alkalmasak. Más aloe fajokkal kár is kísérletezni, a levágott levelek csak a növény mutatós kinézetének ártanának. A homokot nem úgy kell érteni, hogy homokba lehet ültetni őket. A kereskedelemben kapható kaktuszoknak készített speciális földkeverék, az a pozsgás növényeknek is megfelel. Otthoni körülmények között is elő lehet állítani. Általános virágföldhöz homokot vagy kertészeti perlitet lehet keverni 3:1 arányban, a teljes mennyiség negyede lehet csak homok és/vagy kertészeti perlit, az összekevert föld 4/3-a általános virágföld legyen. Kerti földet nem szabad használni! Ebbe a keverékbe át lehet őket ültetni, nyugodtan megvárhatja vele a tavaszt. Üdvüzlettel, Vasvári János Zsolt www.trendkert.hu Kapcsolódó cikkek: Hogyan és mit gyógyít az Aloe vera? Hogyan gondozzuk az aloe verát? Készítsünk Aloe vera italt (teát) házilag! Hol teleltessük az Aloe verát?