7286. Elvirágzott a tulipán, mit kell tenni, hogy jövőre is gyönyörű legyen?
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
A bodzavirág (Sambucus nigra) évszázadok óta ismert és használt gyógynövény, amelyet főként virágzatának gyógyító tulajdonságai miatt értékelnek. Fehér, illatos virágai májusban-júniusban nyílnak, és számos jótékony hatással bírnak az emberi szervezetre. A bodzavirágot gyakran teaként, szirupként vagy kivonatként fogyasztják, és számos népi gyógyászati recept alapját képezi.
A hajvesztés sokunk számára lehet aggasztó téma, hiszen a dús hajkorona nemcsak a megjelenésünk fontos része, hanem önbizalmunk egyik alappillére is. Azonban az életmód, a genetikai tényezők és a környezeti hatások mind befolyásolhatják a haj állapotát.
Az írisz, más néven nőszirom, sok kertbarát kedvenc dísznövénye. Látványos, elegáns virágaival tavasztól nyár elejéig színt visz az ágyásokba. Előfordul azonban, hogy az írisz évről évre kizöldül, szépen fejlődnek a levelei, mégsem hoz virágot. Ennek hátterében többféle ok is állhat.
A fagyosszentek időszaka a tavaszi kertészkedés egyik legkritikusabb szakasza. Sok évtizedes megfigyelések alapján ezek a napok különösen veszélyesek a fagyérzékeny növényekre, hiszen még május közepén is előfordulhatnak hajnali fagyok. A fagyosszentekhez számos népi hiedelem és kertészeti tapasztalat kötődik.
A levélszél barnulás jellegzetesen a száraz levegő tünete, kavicságyon tartva jobb a ritkább öntözés, és jobb ha alulról szívja fel a vizet, így egyben párásabb is a levegő körülötte. Száraz levegőjű lakásban néha mindemellett nem árt megpermetezni lágy, langyos vízzel a lombozatot.Levélszél barnulást még a tápanyag, elsősorban a kálium hiány okoz. Kéthetente (jelen esetben egy-két alkalommal hetente) érdemes tápoldatozni, pl. virág foldüngerrel, vagy más, enyhén kálium túlsúlyos tápsóval, tápoldattal.
Tisztelt Harkainé Adrien! Igen, vissza lehet vágni a tervezett méretre és ezután a tuják főleg oldalirányba dúsulnak majd. A vastagabb ágak vágási felületét érdemes sebkezelővel lekezelni. A legjobb tavasszal elvégezni a munkát. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök
Tisztelt Kérdező! 1. A növények mesterséges megvilágításával kapcsolatban ajánlom figyelmébe a következő weboldalt: http://www.gazlap.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=100 Létezik kifjezetten növényvilágításra való ledes lámpa, itt egyet emeltem ki a sok közül a példa kedvéért: http://www.ledeslampa.hu/15W_LED_noveny_izzo 2. A mocsári ciprus megtisztított magját vetés előtt egy hétig langyos vízben kell áztatni. A vetés áprilisban a szabadba történik. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök
Kedves Ditti! Ez a leggyakoribb tárolási probléma. A betegség neve: lenticella foltosság, ez egy élettani betegség, általában a kalcium hiány okozza, mert a talajban nem volt megfelelően kötött kalcium, ez az egyoldalú trágyázásnak köszönhető, de a száraz években is ez egy ok lehet. KÉssel ki kell vágni a barna részeket és nyugodtan fogyasztható a gyümölcs, viszont figyelni kell folyamatosan az almákat, mert szépen lassan -a hűtés ellenére is- el rothadhatnak. Próbálják gyakran szellőztetni a helységet. Igazából ez a hiba nem az Önöké, hanem a termesztő nem megfelelő talaj-gazdálkodása valószínüleg.
Tisztelt Aribari! A lemosó permetezést túl alacsony nappali hőmérséklet mellett már nem érdemes elvégezni, mert a növényvédő szer hatásfoka ilyen alacsony hőmérsékleten minimális. Az ideális hőmérséklet erre a nappali 10-12 fok, fagymentes éjszakákkal. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök Bővebben a szerekről és az őszi lemosásról itt olvashat: Ezek közül a lemosó permetszerek közül válogathatunk Mi legyen az utolsó őszi növényvédelmi kezelés? Sokat veszít, aki kihagyja az utolsó permetezést a gyümölcsösben