91. Fagy elleni védekezés: ezek a növények vannak a legnagyobb veszélyben
A fagy elleni védekezés nagyon fontos télen. Ezekre figyeljünk, hogy növényeink átvészeljék a fagyos, hideg időt!
A fagy elleni védekezés nagyon fontos télen. Ezekre figyeljünk, hogy növényeink átvészeljék a fagyos, hideg időt!
Ilyenkor is akad még bőven teendő a kertben. A betakarítás a legfontosabb munka, de a jövő évi termelést megelőlegező teendők sem elhanyagolhatók. A zöldségfélék, a dísznövények és a gyümölcs leszedése után a növényi maradványokat is össze kell szedni.
Érdemes a természet adta minden kincset kihasználni, nem csak azért mert olcsó, hanem mert izgalmas ízeket lehet a segítségével varázsolni. Én varázsoltam karácsonyi kökénylikőrt!
Magyarország tujanagyhatalom. Ha jobban szemügyre vesszük nagyvárosaink gazdagabb zöldterületeit, leginkább csak tujasövényekkel elválasztott egyenkertek tárulnak elénk. Az egyhangúság feloldásául bemutatunk néhány lomblevelű örökzöld cserjét, amelyekkel remekül helyettesíthetjük a már unalomig ismert tuját.
Bizonyára mindenki gyönyörködött már az őszi táj szépségében. Mi rejlik a lombszíneződés hátterében? Ősszel a fák a rövidülő nappalok és az éjszakai hőmérséklet csökkenése miatt lombszínt váltanak.
Jó lenne tudni, hogy milyen fű nőtt be a cserjék közé? Attól tartok csak mechanikai úton lehet kiásni a cserjék közül a füvet. Ha kisebb a cserje, ássa ki a cserjét, és mechanikus úton kézzel válassza le róla a gyomot majd a cserjét ültesse vissza. Ezt most meg is teheti, amíg a cserje nem kezdett el hajtani.
Az a szép, liliomhoz hasonlatos fa a magnóliafa. Épp most virágzik és gyönyörű. Kisebb és nagyobb változata is egyaránt megtalálható.
A barátcserje augusztustól októberig virágzik. Ha kap elég nedvességet, és fényt, virágoznia kell. Fog is az idén!
A fajok többsége évelő lágyszárú, néhány félcserje, egy csoportjuk egy- vagy kétéves lágyszárú. Tartsuk a földjét mindig nedvesen, két öntözés között hagyjuk, hogy a talaj felszíne egy kicsit kiszikkadjon. Lehetőleg szobahőmérsékletű vizet használjunk, s ügyeljünk, hogy az is csak a talajt és ne a leveleket érje. Páratartalom: Nagy páratartalmat igényel, ezért a cserepet állítsuk nedves kavicsrétegre. Betegségek: A tűző naptól sárga foltos lesz a levele, a túlöntözés tőrothadásos megbetegedést okozhat. Ha a virágok és a levelek penészesek, botrítisz- vagy lisztharmatfertőzés támadta meg.
A trombitafolyondár (Campis sp.) kedveli a meleget, ezért csak napos, széltől, tavaszi fagytól védett helyre telepítsük. Fontos számára a jó vízgazdálkodású, kicsit nedves, tápanyagban gazdag talaj. Szereti, ha a gyökérnyak körüli része árnyékban van, amit úgy biztosíthatunk számára, hogy alacsonyabb cserjét, évelő virágot ültetünk eléje, vagy vastagabb mulcsréteggel (így fenyőkéreggel) takarjuk földjét. Nagy termetű fajtái (mint a Campis radicans) elérhetik akár a 8-10 métert is. A növénynek a jó tartáshoz erős alapra van szüksége, ha felfuttatjuk valahova. A növénynek a jó tartáshoz erős alapra van szüksége, így a főhajtása is folyamatosan vastagodik. Önálló kapaszkodásra képes, de mivel évről évre sok hosszú hajtást nevel - mégis célszerű körülbelül 3 mm vastag drótból álló támrendszerrel segíteni.