91. Fagy elleni védekezés: ezek a növények vannak a legnagyobb veszélyben
A fagy elleni védekezés nagyon fontos télen. Ezekre figyeljünk, hogy növényeink átvészeljék a fagyos, hideg időt!
A fagy elleni védekezés nagyon fontos télen. Ezekre figyeljünk, hogy növényeink átvészeljék a fagyos, hideg időt!
Ilyenkor is akad még bőven teendő a kertben. A betakarítás a legfontosabb munka, de a jövő évi termelést megelőlegező teendők sem elhanyagolhatók. A zöldségfélék, a dísznövények és a gyümölcs leszedése után a növényi maradványokat is össze kell szedni.
Érdemes a természet adta minden kincset kihasználni, nem csak azért mert olcsó, hanem mert izgalmas ízeket lehet a segítségével varázsolni. Én varázsoltam karácsonyi kökénylikőrt!
Magyarország tujanagyhatalom. Ha jobban szemügyre vesszük nagyvárosaink gazdagabb zöldterületeit, leginkább csak tujasövényekkel elválasztott egyenkertek tárulnak elénk. Az egyhangúság feloldásául bemutatunk néhány lomblevelű örökzöld cserjét, amelyekkel remekül helyettesíthetjük a már unalomig ismert tuját.
Bizonyára mindenki gyönyörködött már az őszi táj szépségében. Mi rejlik a lombszíneződés hátterében? Ősszel a fák a rövidülő nappalok és az éjszakai hőmérséklet csökkenése miatt lombszínt váltanak.
Üdvözlöm! A forgalomban lévő gyomírtó szerek mind kontakt, azaz arra hatnak csak, amire konkrétan ráfújta. Nagy általánosságban elmondható, hogy 0,5-1 dl mennyiség 10 liter vízhez elegendő. Cserje írtásra 2 d,l 10 liter vízhez elegendő. Ekkora területre mindenképpen 1 literes, vagy 5 literes kiszerelést érdemes vásárolni, mert ez gazdaságosabb. Az általam javasolt gyomírtó szerek: Gliphogan, Fozát, Glialka, Medalon. Nekem ár-érték arányban a Fozát vált be legjobban! A területet le kell permetezni és kb. 1 hét múlva lehet ültetni növényeket. A lefújt gazokkal semmit ne csináljanak tavaszig, az elpusztult gyomok elkorhadnak. A "hold" 5755 m², azaz 0,57 ha. 5 liter kell egy hektárra, tehát kb. 2,7-2,8 litert használjanak fel. 2000 Ft/liter áron van forgalomban, nagyjából.
Ártani szerintem nem fog, de jelenleg segíteni sem. Ilyenkor már nincs tápanyagfelvétel, mélynyugalom kezdődik. Inkább ültetés előtt érett szerves trágyát, vagy komposztot lenne jó használni, az "biztonságosabb", mint a műtrágya. Üdvözlettel: Növényorvos
Tisztelt Hömpölygő! Válaszunkat akadályozza az a tény, hogy nem ismerjük a növény pontos nevét. A fénykép alapján a Cupressus nemzetség egy tagjára (talán Cupressus arizonica??) gondolunk, de a kép nem elegendő a pontos faj, és fajta meghatározásához. Javaslom, hogy legközelebb csak pontos név ismeretében vásároljon. Így utána tud nézni várható méreteinek, kezelésének. Ha a növény valóban egy Cupressus fajta, védett helyre kell ültetni, mert -különösen fiatal korban- fagyérzékeny lehet. Töve környékét takarni tölgylombbal a legjobb, mert ez alatt nem "fülled be" a növény. Cserépben való teleltetésnek nincs túl sok értelme, a növény a szabadban érzi jól magát, és az átültetést sem szereti. üdvözlettel: Gergely Díszfaiskola, Gödöllő
Kedves Tordai család! A bougainvuillea esetében ez elő szokott fordulni, ha nem elég napfényt kap. A lépcsőházban gondolom, hogy enyhe az idő és világos, ezért "virágzik" most. A virágok egyébként színes fellevelek. A "virágzás" után erősen vissza kell metszeni! Az olajfának hideg kell a teleléshez 5-10 °C, mert ha 15 °C felé emelkedik a hőmérséklet, akkor a leveleit elkezdi hullajtani! Mindenképpen hűvösebbre kell tenni! Kapcsolódó cikkeink: Hogyan gondozzuk a murvafürtöt? (Bougainvillea) A murvafürt (bougainvillea) téli gondozása Miért nem virágzik a növényem?
Kedves Tesszi! A goji bogyó (Lycium barbarum) teljesen télálló növény, ami azt jelenti, hogy kiültetve minden gond nélkül áttelel, de cserépben átfagyhat. Védett helyre kell tenni és a cserepét buborék fóliával, vagy fóliával és avarral védeni kell. A dézsás/cserepes növényeknél a gondot az okozza, hogy ha átfagy a növény gyakorlatilag kiszárad, mert nem tud vizet felvenni. Kapcsolódó cikkek: Ültessünk Goji bogyót! Kínában csodabogyó, nálunk mérgező cserje: a goji