91. Fagy elleni védekezés: ezek a növények vannak a legnagyobb veszélyben
A fagy elleni védekezés nagyon fontos télen. Ezekre figyeljünk, hogy növényeink átvészeljék a fagyos, hideg időt!
A fagy elleni védekezés nagyon fontos télen. Ezekre figyeljünk, hogy növényeink átvészeljék a fagyos, hideg időt!
Ilyenkor is akad még bőven teendő a kertben. A betakarítás a legfontosabb munka, de a jövő évi termelést megelőlegező teendők sem elhanyagolhatók. A zöldségfélék, a dísznövények és a gyümölcs leszedése után a növényi maradványokat is össze kell szedni.
Érdemes a természet adta minden kincset kihasználni, nem csak azért mert olcsó, hanem mert izgalmas ízeket lehet a segítségével varázsolni. Én varázsoltam karácsonyi kökénylikőrt!
Magyarország tujanagyhatalom. Ha jobban szemügyre vesszük nagyvárosaink gazdagabb zöldterületeit, leginkább csak tujasövényekkel elválasztott egyenkertek tárulnak elénk. Az egyhangúság feloldásául bemutatunk néhány lomblevelű örökzöld cserjét, amelyekkel remekül helyettesíthetjük a már unalomig ismert tuját.
Bizonyára mindenki gyönyörködött már az őszi táj szépségében. Mi rejlik a lombszíneződés hátterében? Ősszel a fák a rövidülő nappalok és az éjszakai hőmérséklet csökkenése miatt lombszínt váltanak.
Tisztelt Tardi Aranka! Igen az aranyvessző virágzás után kell metszeni. A növényt a képek alapján a felére, kell visszavágni, mely az egy méteres méretnek felel meg kb. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök (www.aleonkert.hu) Az aranyvessző (aranyeső) gondozása, metszése Ismerjük meg az aranyvesszőt (Forsythia)!
Kedves Aranka! A képen egy sárga borsócserje van (Caragana arborescens). Ez kissé ellent mondásos, hogy fa, de valószínüleg fának lett nevelve. Április-májusban virágzik. Eredeti élőhelye: Szibéria, Kína, Mongólia. A legnépszerűbb fajtái, a törzsre oltott csüngő ágrendszerű "pendula", illetve a szeldelt levelű "Walker".
A gránátalma itthon nagyon ritkán hoz termést, mégis érdemes tartásával fáradozni, mert nagyon szép látványt nyújt. Kisebb erkélyekre, vagy teraszra a törpe fajtát érdemes választani, amelyek 1-1,5 méteresre nőnek meg. A törpe gránátalma temperált körülmények között, szélvédett helyen, déli lejtőkön, déli fal tövében, szabadban is nevelhető, bár eredetileg szubtrópusi cserje. Remek habitusú, kompakt, sűrű, kb. 45-90 cm magasra nő, amely akár termést is érlel, ha a nyarat hosszú, kellemes ősz követi. Edényben nevelve, télen fagyvédett helyen teleltethető. Ha beérik, termése fogyasztható. A 'nana emperor' duplavirágú, lassú növekedésű, termést is érlelő fajta. Bonsainak kiváló. A féltörpe 'wonderful', az eredeti méret felére nő, meleg környezetben fogyasztható, 5-6 cm átmérőjű termést is érlel.
A rózsaloncot az alábbiak szerint és a következő időpontokban érdemes metszeni: A rózsalonc január-februári metszéseHa meg akarja fiatalítani a rózsaloncot, akkor a legjobb, ha január-februárban teszi, amikor már nem fagy. Ha a dísznövény túl nagyra nõtt, vagy netán elöregedett, akkor fiatalító metszést is végezhet rajta.Fiatalító metszés alkalmával 3-5 év leforgása alatt az idõs bokor minden egyes ágát teljesen le kell vágni, de ennek tervszerûen kell végbemennie. Azt, hogy melyik évben melyik ágat metszi meg, elõre meg kell határoznia. Ne a cserje külsõ oldalán kezdje a metszést, hanem a belsején. Az ágakat az egész cserjében egyenletesen elosztva, kb. 30-40 cm-es magasságig vágja vissza, lehetõség szerint röviddel egy olyan szem fölött, amely kifelé néz.Ha úgy döntött, hogy a rózsaloncot 3 év alatt fiatalítja meg, akkor az elsõ évben az ágak 1/3-átA rózsalonc június-júliusi metszéseHa úgy találja, hogy túl szélesre vagy túl magasra nõttek a rózsalonc ágai, akkor június-júliusban, (közvetlenül) a virágzás után vissza is vághatja azokat.
Üdvözlöm! Szerintem még nem kell elkeseredni, mert biztosan be fog indulni a növekedése. A törzs levágást Ön dönti el, nincs köze a tápanyag "elvételnek " hozzá, nem történik ilyen. Pusztán A fa jelleg miatt kell levágni a törzset, mert így cserje, ha tőből ágazik el. Önnek kell eldöntenie, hogy hogy tetszik jobban.