1036. Hogyan készítsünk felfújtat?- Pár recept ínyenceknek
A körte ízéről, zamatáról, már Hemingway is hosszan írt, és közkedvelt gyümölcs. Ennek ellenére alig akad körtés sütemény recept. Íme itt egy nagyon finom édesség!
A körte ízéről, zamatáról, már Hemingway is hosszan írt, és közkedvelt gyümölcs. Ennek ellenére alig akad körtés sütemény recept. Íme itt egy nagyon finom édesség!
Az aszalt gyümölcsök süteményben való felhasználási lehetősége szinte határtalan. Íme egy nagyon finom variáció...
Nyári zápor, frissen nyírott fű, fenyő. Ki ne szeretné az illatát? De a fiatalságnak, az anyaságnak, sőt az érzéseinknek is van illata... Ez itt nem egy Hollywood-i csodafilm sokatmondó felvezetése, mert valóban léteznek illatkompozíciók, amiket házilag is elkészíthetünk otthon. Nos, kedves szerelemre, nosztalgiára vágyó sorstársak, felkeltettük az érdeklődésüket?
Nem szabad összetéveszteni a curry elnevezést, mert eredetileg két, egymástól különböző növényt jelent, egymástól független indiai kifejezésből is "honosították" a britek. A kari egy elsősorban Dél-Indiában népszerű fűszernövény (Murraya koenigii, régebbi nevén Chalcas koenigii), a Távol-Keleten honos citrusféle cserje, amelynek levelét használják fűszerezésre, Indiában főleg vegetáriánus ételekhez. A curry pedig egy fűszerkeverék.
Lassan, de biztosan közeledik az ősz. Ha több a termésünk, mint amit biztonsággal tudunk tárolni a spájzban, vagy ha a szőlőnk oltott vesszőit lenne fontos teleltetni, a legjobb megoldás, ha vermelünk. Ennek több módja is lehetséges. Lássuk, melyik verem mikor és mire jó...
Kép nélkül mindig nehezebb beazonosítani a növényeket megtámadó kártevőket, kórokozókat vagy betegségeket. Viszont mindkét kártevő fajta szereti a meleg, száraz környezetet. A viaszos pajzstetűre jellemzőbb a vattaszerű képződmények kialakítása. A megtámadott növényt feltétlenül különítse el a többi közül, nehogy más növény is megfertőződjön. Erős fertőzés esetén ajánlott a növényt hetente 1x malation hatóanyagú vagy felszívódó rovarölőszerrel permetezni. Alapossan mossa meg a növény megfertőzött részeit egy nedves szivaccsal vagy más anyaggal, utána pedig öntözze meg a károsított részeket Actara 25 WG megfelelően hígított oldatával. Egy bő hét után ismételje meg a lekezelést. A takácsatkák támadásakor a leveleken pókhálószerű anyag jelenik meg. A takácsatkákra is igaz, hogy csak a meleg és száraz levegőben képesek szaporodni. Az alacsony és párás hőmérsékletet nem szívlelik. A párásítás vagy a levelek spriccelése sokszor jó védekezés ellenük. De ha már beütött a baj, akkor a lakásban ajánlják a Biola vagy a Vektafid-A nevű növényi olaj hatóanyagú bió rovarölő szereket, amiknek a lényege, hogy a leveleket beborító olajrééteg alatt élő rovarok megfulladnak. Vegyszeres kezelés esetén arra kell vigyázni, hogy azt ne a házban végezzük: A Sanmite nevű szer hatékony, viszont kontakt hatású, csak ott hat, ahová kijuttatjuk. A Flumite atkaölő szer már nagyobb hatásfokú, ez felszívódik a növényben, és majdnem minden élő állatot elpusztít rajta. Viszont használatát csak házon kívül végezze (lekezelés után néhány órát tartsa kint a növényt). 10 nap után ajánlott újra lekezelni vele a növényt. Kapcsolódó cikkek: Hogyan védjük növényeinket a takácsatkáktól? Szobanövényeink veszedelmes kártevői
Üdvözlöm! Gondolom a Zamioculcas zamiifolia-ra gondol! Elképzelhető, hogy a tövénél rothadási folyamatok lépnek fel, az esetleges túlöntözés miatt. A hőmérséklet szerintem alacsony, ami akadályozza a víz elpárolgását is. Azt tanácsolom, hogy tegye melegebb helyre, és akkor öntözze csak, ha a föld teljesen kiszáradt, és eltelt 3-4 nap. A pangó vizet nem tűri! 25-28 °C-ra kéne tenni.
Fontos lenne tudnunk, hogyan tartja a növényt. Telelteti éppen? Mekkora területen található az elszáradás? Volt valamivel permetezve? A száradás, pöndörödés, apró, fehér pontok takácsatkára utalhatnak, de sajnos a fotókon nem látszik biztosan, mert homályos. Az első fotón nagyon súlyosnak tűnik már a probléma, nem biztos, hogy a növényt meg lehet menteni. Üdvözlettel: Növényorvos
Kedves Tordai József! Babot nyugodtan lehet termeszteni! Minden növénynél az a lényeg, hogy nagyobb cserépbe ültessenek, illetve vessenek, és nagyon fontos, hogy minden nap öntözzenek, a nyári forróságban többször is. Rendszeresen tápoldatozzanak azt javaslom, általános vagy zöldségeknek való táppal, mivel a tenyészhely eléggé behatárolt, és a növény csak a cserépben lévő földből tud élni! Bátran ültessenek csak amit gondolnak, a futóknak természetesen támrendszert kell építeni, amire felfuthatnak. Sok sikert kívánok!
Érdemes a magot csíráztatás előtt vízbe áztatni, ez felgyorsítja kissé a folyamatot. A külső kemény héjat érdemes megkarcolni, bemetszeni, viszont így a gomba- vagy más fertőzés veszélye is felléphet, ezért érdemes steril (nem más növény vagy kertjünk földjét felhasználni) virágföldet használni. Általában azt szokták tanácsolni a magok elültetésekor, hogy a magot úgy ültessük el, hogy a csírakapu vízszintes helyzetben legyen. Növekedési problémák léphetnek fel, ha helytelenül helyezzük el a magokat. Továbbá ügyeljünk arra is, hogy a csírázáskor a növény ne ütközzön semmilyen akadályba (kő, más szilárdabb anyag), ami megakadályozhatná a növekedését. A magokat nem szabad sokáig tárolni, mivel 3 hónap után a csírázó képességük drasztikusan csökkenésnek indul. A csírázási idő nagyon változó: 1-5 hónap.