1036. Hogyan készítsünk felfújtat?- Pár recept ínyenceknek
A körte ízéről, zamatáról, már Hemingway is hosszan írt, és közkedvelt gyümölcs. Ennek ellenére alig akad körtés sütemény recept. Íme itt egy nagyon finom édesség!
A körte ízéről, zamatáról, már Hemingway is hosszan írt, és közkedvelt gyümölcs. Ennek ellenére alig akad körtés sütemény recept. Íme itt egy nagyon finom édesség!
Az aszalt gyümölcsök süteményben való felhasználási lehetősége szinte határtalan. Íme egy nagyon finom variáció...
Nyári zápor, frissen nyírott fű, fenyő. Ki ne szeretné az illatát? De a fiatalságnak, az anyaságnak, sőt az érzéseinknek is van illata... Ez itt nem egy Hollywood-i csodafilm sokatmondó felvezetése, mert valóban léteznek illatkompozíciók, amiket házilag is elkészíthetünk otthon. Nos, kedves szerelemre, nosztalgiára vágyó sorstársak, felkeltettük az érdeklődésüket?
Nem szabad összetéveszteni a curry elnevezést, mert eredetileg két, egymástól különböző növényt jelent, egymástól független indiai kifejezésből is "honosították" a britek. A kari egy elsősorban Dél-Indiában népszerű fűszernövény (Murraya koenigii, régebbi nevén Chalcas koenigii), a Távol-Keleten honos citrusféle cserje, amelynek levelét használják fűszerezésre, Indiában főleg vegetáriánus ételekhez. A curry pedig egy fűszerkeverék.
Lassan, de biztosan közeledik az ősz. Ha több a termésünk, mint amit biztonsággal tudunk tárolni a spájzban, vagy ha a szőlőnk oltott vesszőit lenne fontos teleltetni, a legjobb megoldás, ha vermelünk. Ennek több módja is lehetséges. Lássuk, melyik verem mikor és mire jó...
Kedves Golgota! Sajnos a kézi beporzásról még nem sok jót hallottam, keveseknek sikerül. Mint ahogy magról sem igazán szaporítható - persze itt is akadnak kivételek, de többnyire a bujtás és dugványozás a működőképes verzió. A löszös, laza, tőzeges vagy jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag és mésztartalmú talajt kedveli. Tavasztól őszig bőségesen öntözzük, 2-3 naponta (nem bírja a szárazságot). Telelteséséhez viszont túl sok a 18-22 fok (5-10 fokon kellene lennie), kevés öntözéssel, de a földlabdája ne száradjon ki. Fényigénye közepes, a direkt napfényt vagy a félárnyékot kedveli. Ha mégis ragaszkodik a 18-22 fokos, padlófűtéses verzióhoz, akkor viszont így gondozza: rendszeresen öntözze, tápoldatozza. Tavasszal kb. 20 cm-esre vágja vissza. Nem kell évente átültetni.
Kedves Érdeklődő! Könnyebb lenne, ha láthatnék róla képet, de leírása alapján viaszos pajzstetvek támadták meg a növényt. A kártevőtől először érdemes mechanikailag megtisztítani a növényt, amennyire lehet, enyhén szappanos vizes szivacsos letisztogatással. Így a rovarok többsége eltávolítható. Ezt követően pedig pl. Actara 25 WG alkalmas a pajzstetvek elleni védekezésre (akár beöntözéssel, a szokásos vízadag mennyiségéhez kiszámolva és bekeverve a készítményt) 1-2 alkalommal, 10-14 napos időközzel kezelve a növényt kizárólag szabad térben! (Beltérben e célra a Careo termékcsalád tagjai - permet, koncentrátum - használhatók.) Az almaecet itt nem sokat használna... Ha a kártevők ezt követően később esetleg újra megjelennének, akkor a kezelés megismételhető. Ne kezelje azonban túl a növényt, csak akkor védekezzen rovarölő szerrel, ha a lemosás önmagában nem tűnik kielégítőnek! Fontos továbbá, hogy át kell vizsgálni a többi növényt is, ill. érdemes mielőbb beavatkozni, amint a kártevő első egyedei megjelennek.Gondozza megfelelően a növényt, ez is segít a kártveők távol tartásában:ÖntözéseTavasztól őszig öntözzük bőven, de ne álljon alatta a víz. Télen kissé mérsékeljük a locsolást. TápanyagTavasztól őszig tápoldatozzuk kéthetente egyszer. PáratartalomTélen a fűtési szezonban állítsuk a cserepét egy kavicsos tálcára.Nyáron mossuk le, vagy zuhanyozzuk le a növényt.
Lehet a lakásban, de fontos, hogy világos, természetes fényben gazdag helyiségbe kerüljön, ahol viszonylag magas a páratartalom és a hőmérséklet legyen kb. 10-12 fok. Ha túl meleg van télen, vagy száraz a levegő, nincs elég fény, a citromfa lehullajtja az összes levelét. A téli levélhullás egyébként kis mértékben természetes, de ha egyszerre hullik le minden levél, akkor a környezettel van gond.Ha a citromfának lehetetlen eléggé hűvös helyet találni a lakásban, akkor fűtött helyiségekbe csak úgy kerüljön, ha a fény és a páratartalom elegendő számára. Nagyon fontos, hogy egyenletes hőmérsékleten tartsuk, és legyen távol a sugárzó hőtől, fűtőtesttől. Tegyük a citromfát a lakás déli ablakához, és megfelelő mennyiségű párologtatóval teremtsünk párás környezetet számára. A téli kevés fényben és a meleg szobahőmérsékleten a növény nem kerül nyugalmi állapotba, így vízhajtásokat fejleszt. Tavasszal az első erősebb napsugarak hatására a szabadba kihelyezett citromfán ezek a gyenge hajtások megperzselődnek, ezért a nyári fejlődés is gyengébb lesz. Így, ha lehet, kerüljük a meleg teleltetést.A hideg beállta előtt mérsékelten öntözzük a citromfát, így a csökkenő hőmérséklet és a rövidülő nappalok hatására lassan nyugalomba vonul. Új hajtások ilyenkor már nem képződnek, a nyáriak pedig lassan beérnek. Ekkor kicsit vissza lehet metszeni az ágakat, tehát nem gond, hoyg kicsit megmetszették (ha drasztikus volt, akkor az új hajtások serkentésére készteti a növényt). Havonta kis vízadaggal öntözzük meg, épp csak annyira, hogy a termesztő edényben a föld szinte száraz legyen. Túlöntözve ugyanis megtámadhatja a gyökérgolyva.
Kedves Érdeklődő! Az a baj, hogy a lépcsőházban inkább a teleltetés stádiumába kerül a növény (hidegebb a környezet), nem fog fejlődni. Ha meleg és világos helyen lenne, akkor a tél folyamán is rendszeresen öntözni kéne. A növény így a teleltetés ideje alatt is fejlődne.Ha csak alacsony, 6-8 C fokos hőmérsékleten tarthatjuk, akkor szárazon, kevés vízzel neveljük őket. Az utóbbi esetben ne várjunk a téli hónapokban növekedést, elégedjünk meg életben maradásával. Egyéb téli gpondozási tippek: Lehet a lakásban, de fontos, hogy világos, természetes fényben gazdag helyiségbe kerüljön, ahol viszonylag magas a páratartalom és a hőmérséklet legyen kb. 10-12 fok. Ha túl meleg van télen, vagy száraz a levegő, nincs elég fény, a citromfa lehullajtja az összes levelét. A téli levélhullás egyébként kis mértékben természetes, de ha egyszerre hullik le minden levél, akkor a környezettel van gond.Ha a citromfának lehetetlen eléggé hűvös helyet találni a lakásban, akkor fűtött helyiségekbe csak úgy kerüljön, ha a fény és a páratartalom elegendő számára. Nagyon fontos, hogy egyenletes hőmérsékleten tartsuk, és legyen távol a sugárzó hőtől, fűtőtesttől. Tegyük a citromfát a lakás déli ablakához, és megfelelő mennyiségű párologtatóval teremtsünk párás környezetet számára. A téli kevés fényben és a meleg szobahőmérsékleten a növény nem kerül nyugalmi állapotba, így vízhajtásokat fejleszt. Tavasszal az első erősebb napsugarak hatására a szabadba kihelyezett citromfán ezek a gyenge hajtások megperzselődnek, ezért a nyári fejlődés is gyengébb lesz. Így, ha lehet, kerüljük a meleg teleltetést.A hideg beállta előtt mérsékelten öntözzük a citromfát, így a csökkenő hőmérséklet és a rövidülő nappalok hatására lassan nyugalomba vonul. Új hajtások ilyenkor már nem képződnek, a nyáriak pedig lassan beérnek. Ekkor kicsit vissza lehet metszeni az ágakat, tehát nem gond, hoyg kicsit megmetszették (ha drasztikus volt, akkor az új hajtások serkentésére készteti a növényt). Havonta kis vízadaggal öntözzük meg, épp csak annyira, hogy a termesztő edényben a föld szinte száraz legyen. Túlöntözve ugyanis megtámadhatja a gyökérgolyva.
Kedves érdeklődő! Egy egyszerű gyöngyvirág van a szobájában, de inkább kertbe, mint szobába való... A gyöngyvirág árnyékos kertrészeken, üde, nyirkos talajokon érzi jól magát és szaporodik el. A természetben a tölgyesek aljnövénye, de voltaképpen nem nagyon igényes és alkalmazkodó évelő növény, amely rizómáival sűrűn behálózza a talaját. Virágai a tőkocsányán "fehér gyöngyök módjára sorakoznak" április végén-május elején, és igen kellemes illatúak. Érett bogyója élénkpiros színű és erősen mérgező. A kertben tartózkodó gyerekeket erre figyelmeztetni kell! Különösebb gondozást és növényvédelmet nem igényel. Hosszabb szárazság idején meghálálja a bő vízzel történő öntözést, a trágyázást és tél előtt a lombbal való betakarást. Ősszel lehet szaporítani a gyökeres növények kiemelésével és áttelepítésével.