106. Különleges virágot a nappaliba!- A szarvasagancspáfrány
Az agancspáfrány (Platycerium Bifurcatum) különleges megjelenésű páfrány, amelynek kétféle, különböző rendeltetésű levele van. A termékeny levelei a jávorszarvas agancsához hasonlítanak.
Az agancspáfrány (Platycerium Bifurcatum) különleges megjelenésű páfrány, amelynek kétféle, különböző rendeltetésű levele van. A termékeny levelei a jávorszarvas agancsához hasonlítanak.
A szobai futóka egy léggyökeres liánnövény, amely szárának hossza akár a 2 m-es hosszúságot is elérheti, olykor meg is haladhatja.
Dúsan sarjadzó törpekaktusz. Testét sűrűn borítják a sárga és barna tüskék. Vöröseslila virágai nyaranta a növény felső részén nyílnak.
Akár a 120 cm-es magasságot is meghaladhatja. Nagy, mély karéjú, fényeszöld levelei igen dekoratív növénnyé teszik. Szereti a jól megvilágított, hűvös helyet.
Közkedvelt dísze otthonunknak a szobafenyő. Ha nem elégítjük ki igényeit, levelei hamar sárgulni kezdenek és fokozatosan lepotyognak.
A zöldike könnyen szaporítható szobanövényünk, a sarjhajtásait laza, tőzeges virágföldbe ültetve hamar meggyökeresedik. Az idősebb, megnyúlt tövek már valóban nem túl mutatósak, érdemes megifjítanunk ezekről a sarjakról a növényt, az anyatőtől pedig vegyünk búcsút, én nem gyökereztetném. Bővebben olvashat a zöldikéről alábbi cikkeinkben: Zöldike, a legjobb légtisztító szobanövény Hogyan gondozzuk a zöldikét?
Én az Érdei Elvira Majorban probálkoznék, (MKSZN MAgyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit KFT. ) Bár a listájukon nekik sem szerepel, de talán tudnak segíteni, hogy hová fordulhatna. http://mkszn.hu/termekek/cseresznye
Kedves Aranka! Igen nehéz így a fotók alapján fajtára behatározni a növényt, mert annyi változat jelenik meg nap mint nap amik nagyon hasonlóak és élőben lehetne pontosabban nyilatkozni. A picike hamisciprus Chamaecyparis lawsoniana egy szürke közepes növekedési erélyű fajtája lehet (pl Ellwoodii 3-4m-es lesz, de lehet Snow White az kisebb marad 1-1,5m). A nagyobbik, bár a képen eléggé nehezen látható, valószínűleg egy valódi ciprus ami tényleg Görögországban is honos: Cupressus sempervirens. Azért is fagyhatott vissza, mert kissé fagyérzékeny nálunk. Ismerjük meg a hamisciprusokat!
Sajnos a kép alapján biztosat nem lehet mondani, ha a levelek fonákján pókhálószerű szövedéket talál, akkor atkafertőzés alalkulhatott ki - ami száraz, meleg körülmények között gyakori, de baktériumos-gombás fertőzés is lehet a tettes, sajnos a kép minősége miatt nem tudok biztosat mondani.
A nősziromra jellemző, hogy az elültetett szárdarab az évek során a földben szétterjed, újabb növénycsoportokat és virágzati szárakat fejleszt. A kifejlett utódokat nyugodtan leválaszthatjuk az anyanövényről, és tetszés szerint tovább szaporíthatjuk. (Ezt a vegetatív szaporítási módszert nevezzük tőosztásnak.) Az utódok tulajdonságai - így virágai is - teljesen megegyeznek az anyanövényével. Ily módon csere-bere révén könnyen komoly fajtagyűjteményre tehetünk szert. Legalkalmasabb időpont erre a kora tavasz, - természetesen a mostani fagyos idő elmúltával. Áprilisi szaporítás esetén már az idei évben is virágozhat. Hogyan gondozzuk, szaporítsuk a nőszirmot? Álhernyó sereg pusztítja a nőszirmot Tervezzünk virágágyást a kertünkbe nőszirmokkal!