111. Mutatjuk, hogy gyökereztessük és gondozzuk a szobafikuszt (Ficus elastica)!
A legkedveltebb és a legismertebb fikuszféle, amit könnyen lehet gyökereztetni, szaporítani szárról és levélről.
A legkedveltebb és a legismertebb fikuszféle, amit könnyen lehet gyökereztetni, szaporítani szárról és levélről.
Fényes levelei közvetlen a földből hajtanak ki, május és augusztus között. Fehér virágai igen tartósak, akár hat hétig is frissek maradnak, bár néhány hét után halványzöldre színeződnek.
Elegáns megjelenésű, légies könnyedségű növény. Levelei nyitott tenyér ujjaira emlékeztetnek, színük sötétzöld, néha fekete.
Közepes termetű bromélia, melynek levelei a fűhöz hasonlítanak, és laza rozettát alkotnak. Virágzata erőteljes, tömött, rózsaszínes, pikkelyszerű fellevelekből áll.
Összetett, apró levélkéi, fényes, fekete vagy sötétbarna szárakon helyezkednek el. A fiatal példányok enyhén bronzosak, míg a felnőtt példányok halványzöldek.
Akkor tegyük ki a muskátlit a szabadba, ha már éjszakánként sem fagyos az idő, erre biztonsággal csak a tavaszi fagyosszentek elmúltával jön el az idő. Addig is érdemes március közepén már előhozni a telelőhelyről a cserepeket, és fagytól védett helyen lassan hozzászoktatni őket a napfényhez, friss levegőhöz. Ültessük át vagy frissítsük fel a talajt körülöttük és bártan metszük vissza a hajátait, hogy bokros és erős töveink legyenek. Az erősebb hajtásokból érdemes dugványt készíteni és kigyökeresztetni A musktálik gondozásáról többet is megtudhat az alábbi cikkekből: A muskátli tartás leggyakoribb hibái Muskátlik teleltetése 5 lépésben Eljött a muskátli fiatalításának ideje
Az ellenállóbb örökzöldek közül a Júlia-borbolyát (Berberis julianae), egy másik kecskerágót a repkénykecskerágó (Euonymus fortunei) ´Emerald Gaiety´ fajtáját, a kerti mahóniát (Mahonia aquifolium), a tűztövist (Pyracantha coccinea) javaslom sövénynek.
A leander számára a téli 5-10 C fok az ideális. Valószínű, hogy túl sokáig volt alacsony hőmérsékleten. Metssze le az elfagyott ágakat! Talán még megmenthető a növénye. Tegye fényes helyre, gondoskodjon róla, hogy érje friss, de nem hideg levegő! Kaparja le talaja felső rétegét és pótolja a hiányzó földet FLORIMO általános virágfölddel!<p>Egy másik oka lehet a levélhullásnak a pajzstetű, ami a téli hónapokban a száraz levegőtlen helyen a növény fonákán jelenik meg. Ha lát a növényén pajzstetveket, akkor rovarölő szerrel (Fendona, Decis, Bi 58) permetezze be!
A macskák elleni védelemben egy kutya jó megoldást jelentene, de ez újabb gondot eredményezne a gyepben. <br>Próbálja meg ún. repellensekkel (pl. naftalin) távoltartani őket! Létezik már egy olyan növény is (Coleus canina Hybride), ami a négylábúak számára elviselhetetlen illatanyagokat tartalmaz. Ha ezzel szegélyezi gyepterületét, az is segíthet. <p>Ha észreveszi, amikor a macskák a "dolgukat végzik" utána mossa le bő vízzel a gyepet, ezzel megakadályozza a fű kiégését!
Én feltétlenül megpróbálnám szaporítani ezt a fikuszt pl. fejdugvánnyal. A növény legfelső levélcsokrát vágja le kb. 5-10 cm-es szárral), a vágott felületet szórja be faszénporral! A kifolyó tejszerű nedvet úgy állíthatja meg, ha egy forró kést nyom a vágási felületre. Ezek után dugványozza virágföldbe. Egy másik módja a légbújtás. Az egyik egy-két éves száron a legfelső levélcsokor alatt vágja kicsit be a kérget, a vágás alatt 30 cm hosszan távolítsa el a leveleket és az oldalhajtásokat. Ezután fedje be a vágás körül a szárat nedves mohával és virágfölddel, úgy, hogy körbe tekeri lehetőleg fekete fóliával. Miután a növény meggyökeresedett, vágja le ezt a szárrészt és ültesse cserépbe! <br>Érdemes mindkét módszert használni, hogy biztosan sikerrel járjon.