1201. Borostyánarália (Fatshedera lizei)
A borostyánarália két növény, - a Hedera és a Fatsia - hibridje. Könnyen nevelhető, ezért népszerű. 1912-ben, Franciaországban nemesítették.
A borostyánarália két növény, - a Hedera és a Fatsia - hibridje. Könnyen nevelhető, ezért népszerű. 1912-ben, Franciaországban nemesítették.
A Piri alma húsa zöldes-fehér, harmonikusan édes, gyengén savas, roppanó, de a szájban olvadó, bőlevű. Héja középvastag, de nem rágós. Eleinte száraz tapintású, a fedőszín teljes kifejlődése után viaszos. A csészecsatorna zárt, magházpenészedésre nem hajlamos. Ősszel érik.
Ámpolna növény a kúszó és csüngő növények gyűjtőneve. Edényeiket falra vagy a mennyezetre erősítik. Fő díszítőértéküket megjelenésük, valamint csüngő, lombzuhatag jellegű hajtásaik adják.
Őskori barlangrajzok tanúsága szerint a méhek és a méz már több évezrede megjelentek az ember életében. A keleti kultúrákban a méz egyedülálló módon a mai napig kettős szerepet tölt be: gyógyszer és egyben élelmiszer is. Az európai országokban szintén kedvelt fogyasztási cikk: az átlagos mézfogyasztás eléri az évi 1,7-2,5 kg-ot. Németország, illetve a skandináv országok egyaránt nagy mézfogyasztó nemzetnek számítanak. Hazánkban az éves fogyasztás jelenleg sajnos igen csekély: 0,5 kg/év/fő.
A Victoria amazonica már gyermekkoromban elbűvölt, amikor először olvastam róla. A leírásból talán az ragadta meg a leginkább képzeletemet, hogy a tündérrózsák családjába tartozó vízinövény levele olyan hatalmas és szilárd, hogy - mintha egy kerek, lapos gumimatrac lenne - képes egy nagyobb gyermeket is a víz színén tartani.
a pompás kutyatej a meleg, déli fekvésű ablakokban érzi jól magát. télen, a virágzása alatt a 18°C az ideális számára. Nem vízigényes növény, télen még kevesebb locsolást igényel. Ha megtaláltuk neki az ideális helyet, nem ajánlott mozgatni, mivel nem szereti a költöztetést, ilyenkor lehullajthatja leveleit is. <p> Tejnedve mérgező, ezért gyermekektől távol tartsuk, átültetéskor, szaporításkor pedig viseljünk kesztyűt!
A zebralevelek (Calathea sp.) a trópusokról származnak, eredetileg félárnyék vagy árnyékkedvelők, de a nemesített, színes levelű fajták már több fényt igényelnek, ahhoz, hogy megtartsák színes mintázatukat. Alacsony páratartalmú lakásokat nehezen viseli el, míg párás környezetben gyorsan fejlődnek. Kissé savanyú közeget és üde talajt kell biztosítanunk számukra. Sajnos nem igazán panelnövény. Ha a szobában túl meleg van, érdemes inkább hűvösebb (de 15 foknál melegebb) helyet keresnünk neki télire.
A leírás alapján, a leginkább gyapjas pajzstetűre illik. Valószínű, hogy ez lepte el az orgonáját. Tavasszal mindenképp lemosó permetezésben kell részesíteni a orgonát. Ha ez nem segít, nyár elején további permetezés szükséges.<p>Bővebb leírást a pajzstetvekről az alábbi cikkünkben talál.
A növény valóban koszorúfutóka, amelynek igen ritkán van termése, könyvekben sem találtam említést róla. A termésérés viszont valóban okozhat sárgulás, mivel rengeteg tápanyagot elvon a növénytől. Ha növénye tovább sárhul érdemes megválni a terméstől. <p>Ha apró sárga foltokat talál a növényen, azt - főleg száraz helyen - takácsatkák is okozhatják, ilyenkor érdemes párásítani a növény környezetében, azt az atkák nem kedvelik s idővel eltűnnek.
Házilag is lehet datolyapálmát nevelni az étkezési, szárított datolya magjából a következő módszerrel. A vastag héjú datolyamagot tároljuk tíz napig nedves - sohasem kiszáradó fűrészpor között. Ezután tartsuk 24 órán át 25-30 fokos vízben, majd vessük el könnyű, homokos földbe. Amikor a hosszúkás sziklevelek kifejlődtek, át kell a növényeket ültetni, lehetőleg keskeny, magas, ún. pálmacserepekbe. A lapos edényekben ugyanis karógyökereik csak rövid ideig férnek el. Gyümölcsöt azonban nem fog teremni.<p> Bővebben, alábbi cikkünkben: