1201. Borostyánarália (Fatshedera lizei)
A borostyánarália két növény, - a Hedera és a Fatsia - hibridje. Könnyen nevelhető, ezért népszerű. 1912-ben, Franciaországban nemesítették.
A borostyánarália két növény, - a Hedera és a Fatsia - hibridje. Könnyen nevelhető, ezért népszerű. 1912-ben, Franciaországban nemesítették.
A Piri alma húsa zöldes-fehér, harmonikusan édes, gyengén savas, roppanó, de a szájban olvadó, bőlevű. Héja középvastag, de nem rágós. Eleinte száraz tapintású, a fedőszín teljes kifejlődése után viaszos. A csészecsatorna zárt, magházpenészedésre nem hajlamos. Ősszel érik.
Ámpolna növény a kúszó és csüngő növények gyűjtőneve. Edényeiket falra vagy a mennyezetre erősítik. Fő díszítőértéküket megjelenésük, valamint csüngő, lombzuhatag jellegű hajtásaik adják.
Őskori barlangrajzok tanúsága szerint a méhek és a méz már több évezrede megjelentek az ember életében. A keleti kultúrákban a méz egyedülálló módon a mai napig kettős szerepet tölt be: gyógyszer és egyben élelmiszer is. Az európai országokban szintén kedvelt fogyasztási cikk: az átlagos mézfogyasztás eléri az évi 1,7-2,5 kg-ot. Németország, illetve a skandináv országok egyaránt nagy mézfogyasztó nemzetnek számítanak. Hazánkban az éves fogyasztás jelenleg sajnos igen csekély: 0,5 kg/év/fő.
A Victoria amazonica már gyermekkoromban elbűvölt, amikor először olvastam róla. A leírásból talán az ragadta meg a leginkább képzeletemet, hogy a tündérrózsák családjába tartozó vízinövény levele olyan hatalmas és szilárd, hogy - mintha egy kerek, lapos gumimatrac lenne - képes egy nagyobb gyermeket is a víz színén tartani.
Bár nem a legszebb megoldás, egy ekkora, egészséges mamutfenyőnek nem okozhat gondot a tervezett metszés.
A batáta (Ipomoea batatas) vagy más néven édesburgonya. Hőigényes, 24 °C körüli hőmérséklet ideális számára. Mind nappal, mind éjszaka meleg körülményekre van szüksége. A növekedése 15 °C-nál leáll, hosszabb ideig tartó, 10 °C-nál alacsonyabb hőmérsékleten pedig már károsodik. Csak ott termeszthető, ahol 4-5 hónapig fagymentes az idő. A hosszú nappalok a hajtásnövekedést, a rövidnappalos körülmények pedig a gyökerek megvastagodását és a virágzást segítik elő. A gyökér vastagodása csak rövid nappalon indul meg, de a már megindult folyamat hosszú nappalon is folytatódik. A gyökérmegvastagodásra legkedvezőbb a napi 11,5-12,5 órás megvilágítás. A termés mind ennél rövidebb ideig tartó (napi 8 órás vagy kevesebb), mind ennél hosszabb ideig tartó (napi 18 órás) megvilágítás mellett csökken. A tenyészidőszak alatt 450-600 mm csapadékot igényel, hetente kb. 25 mm-es eloszlásban. A szárazságot jól tűri. Szemiarid (félsivatagi) körülmények között is termeszthető öntözés nélkül, ha tenyészideje alatt hullik le az éves csapadék. Az olyan jó vízelvezetésű, morzsalékos homok-, homokos vályog-, vályogos homoktalajokat szereti, ahol az altalaj agyagos. A nehéz agyagfeltalajokat nem szereti, ilyen helyeken alaktalan lesz a gyökér. Az 5,2-6,7 pH-értékű, enyhén savanyú kémhatású talajokat kedveli. A tápanyagokat kálium, foszfor, nitrogén mennyiségi sorrendben igényli. A nitrogéntúltrágyázás túlságosan buja vegetációt és vékony, gyenge minőségű gyökereket eredményez. Termesztése. A gyökérről nyert kis hajtásokkal szaporítják. Ezeket akkor választják le onnan, amikor 6-10 levelesek. A leválasztott hajtásokat kb. 6 hétig nevelik ágyakban, 24-27 °C talajhőmérsékleten a kiültetés előtt. Szaporítható hajtásdugványozással is. Ez utóbbi módszer a trópusi termesztési gyakorlatban elterjedtebb. Erre a célra kb. 8-10 ízközű, 30-45 cm hosszú hajtást vágnak. Kiültetés előtt a vágási felületet magas páratartalom mellett hőkezeléssel zárják le. Ez a művelet 3 napig tart. A szaporítóanyagot 100-120 cm sor-, 30-40 cm tőtávolságra ültetik ki. A maximális termés a telepítés után 130-150 nap múlva takarítható be. A gyökerek felszedésre legalkalmasabb állapotát a levelek sárgulása jelzi.
A növény az Aeonium arboreum, magyarul fás kövirózsa, a pálmákhoz semmi köze. Nincs semmi baja, a levélhullása természetes jelenség. Ha jól látom hűvös helyen tartja, ez helyes, két hetente nedvesítse meg a talaját. Fagyok múltával a szabadba is kiültetheti félárnyékos helyre, innen kezdve szereti a vizet, bátran öntözheti. Ficzere Miklós
A kókuszdió csíráztatás sajnos nálunk nagyon körülményes. Trópusi körülmények szükségesek hozzá. Vásároljon inkább kicsírázott kókuszpálmát. Nehezen tartható növény. Napfényt, meleget, vizet és magas levegő-páratartalmat igényel, ami szobai körülmények között nehezen tartható.
A bakopa (Bacopa monnieri) nem igazán jól tűri a tűző napsütést vagy a forró helyeket, inkább félárnyékos területet igényel. Jobban fejlődik nyár elején és ősszel, ekkor több virágot is hoz, mint a forró nyári napokon. Közepes víz-, és tápanyagigényű, leginkább függőcserépben önmagában vagy más kistermetű egynyári fajokkal mutat jól.