1201. Borostyánarália (Fatshedera lizei)
A borostyánarália két növény, - a Hedera és a Fatsia - hibridje. Könnyen nevelhető, ezért népszerű. 1912-ben, Franciaországban nemesítették.
A borostyánarália két növény, - a Hedera és a Fatsia - hibridje. Könnyen nevelhető, ezért népszerű. 1912-ben, Franciaországban nemesítették.
A Piri alma húsa zöldes-fehér, harmonikusan édes, gyengén savas, roppanó, de a szájban olvadó, bőlevű. Héja középvastag, de nem rágós. Eleinte száraz tapintású, a fedőszín teljes kifejlődése után viaszos. A csészecsatorna zárt, magházpenészedésre nem hajlamos. Ősszel érik.
Ámpolna növény a kúszó és csüngő növények gyűjtőneve. Edényeiket falra vagy a mennyezetre erősítik. Fő díszítőértéküket megjelenésük, valamint csüngő, lombzuhatag jellegű hajtásaik adják.
Őskori barlangrajzok tanúsága szerint a méhek és a méz már több évezrede megjelentek az ember életében. A keleti kultúrákban a méz egyedülálló módon a mai napig kettős szerepet tölt be: gyógyszer és egyben élelmiszer is. Az európai országokban szintén kedvelt fogyasztási cikk: az átlagos mézfogyasztás eléri az évi 1,7-2,5 kg-ot. Németország, illetve a skandináv országok egyaránt nagy mézfogyasztó nemzetnek számítanak. Hazánkban az éves fogyasztás jelenleg sajnos igen csekély: 0,5 kg/év/fő.
A Victoria amazonica már gyermekkoromban elbűvölt, amikor először olvastam róla. A leírásból talán az ragadta meg a leginkább képzeletemet, hogy a tündérrózsák családjába tartozó vízinövény levele olyan hatalmas és szilárd, hogy - mintha egy kerek, lapos gumimatrac lenne - képes egy nagyobb gyermeket is a víz színén tartani.
Balkonládában, vagy nagy kaspóban pl. anyósnyelvet, kaktuszokat és pozsgásokat ültessenek elsősorban. De nagyon szép a sokszínű pistike, a begónia, lobélia, és a dália is. A színes virágok közé pedig ültethet levendulát.
Nagyon ritka, elegáns Cycas fajta. Fényes zöld levelei elérhetik a 2 méteres nagyságot is. Törzse a természetben 6 méteresre is megnőhet.Jó vízáteresztésű talajba ültessük. Tavasztól őszig tarthatjuk kertben,teraszon, de a hidegek beköszöntével vigyük a lakásba vagy hűvös helyen teleltessük. Megfelelő szoktatás után szereti a teljes napos helyet is.
Ludisia discolor. Őserdei talajlakó,ennek megfelelően páraigényes (kb.65-75%).ültetőközegnek tökéletesen megfelel a boltokban kapható orchideatalaj ami legyen mindig nedves de nem vizes! Hőigénye 18-25 (éjszaka-nappal)fok között az ideális. Gondolom normál tizenkettes cserépben lehet, egyelőre nem kell bolygatni, de mivel jól sarjadzik a későbbiekben kinőheti a cserepet.Átültetni akkor szükséges ha az új hajtások már nem tudnak a cserépbe gyökerezni. Sok sikert.
Sajnos csak tabletta formáját tudom, amit a gyógynövény boltokban lehet kapni és a Vitaminkirály.hu-webáruház is többször hirdeti magát Gymnema tabletta ügyében. De ha eljut hozzám valamilyen beszerzési cím, azonnal jelentkezem.
A karácsonyi kaktusz helyzetén már ne változtassunk, amikor megjelennek a bimbói. Ez azt jelenti, hogy a fényt mindig abból irányból kapja, ahogyan kapta a bimbók megjelenése előtt. Ha erre nem figyelünk, többnyire eldobja bimbóit. Jó lenne tudni, milyen orchidea fajról van szó, mert összesen kb. 22000 különböző orchidea faj létezik, nagyon változatos környezeti igénnyel. De általánosságban elmondhatom, hogy a növény életét meghatározó környezeti feltételek gyors változása is oka lehet a bimbók elszáradásának. A fővirágzást követő másodvirágzás általában soha nem olyan látványos mint az első, és élettani okok miatt az is előfordulhat, hogy a másodvirágzásként kifejlesztett bimbókat a növény nem képes megtartani, ezért azok fejlődésükben megállva lehullanak. Ficzere Miklós