1201. Borostyánarália (Fatshedera lizei)
A borostyánarália két növény, - a Hedera és a Fatsia - hibridje. Könnyen nevelhető, ezért népszerű. 1912-ben, Franciaországban nemesítették.
A borostyánarália két növény, - a Hedera és a Fatsia - hibridje. Könnyen nevelhető, ezért népszerű. 1912-ben, Franciaországban nemesítették.
A Piri alma húsa zöldes-fehér, harmonikusan édes, gyengén savas, roppanó, de a szájban olvadó, bőlevű. Héja középvastag, de nem rágós. Eleinte száraz tapintású, a fedőszín teljes kifejlődése után viaszos. A csészecsatorna zárt, magházpenészedésre nem hajlamos. Ősszel érik.
Ámpolna növény a kúszó és csüngő növények gyűjtőneve. Edényeiket falra vagy a mennyezetre erősítik. Fő díszítőértéküket megjelenésük, valamint csüngő, lombzuhatag jellegű hajtásaik adják.
Őskori barlangrajzok tanúsága szerint a méhek és a méz már több évezrede megjelentek az ember életében. A keleti kultúrákban a méz egyedülálló módon a mai napig kettős szerepet tölt be: gyógyszer és egyben élelmiszer is. Az európai országokban szintén kedvelt fogyasztási cikk: az átlagos mézfogyasztás eléri az évi 1,7-2,5 kg-ot. Németország, illetve a skandináv országok egyaránt nagy mézfogyasztó nemzetnek számítanak. Hazánkban az éves fogyasztás jelenleg sajnos igen csekély: 0,5 kg/év/fő.
A Victoria amazonica már gyermekkoromban elbűvölt, amikor először olvastam róla. A leírásból talán az ragadta meg a leginkább képzeletemet, hogy a tündérrózsák családjába tartozó vízinövény levele olyan hatalmas és szilárd, hogy - mintha egy kerek, lapos gumimatrac lenne - képes egy nagyobb gyermeket is a víz színén tartani.
Üdvözlöm! Van néhány ok, ami ezt kiválthatja, de szerintem a legvalószínűbb, hogy a föld nem volt kellően laza, jó víz elvezetésű, illetve gyanítom, hogy túl lett öntözve. Azt tanácsolom, hogy vágja vissza a felére és ültesse át, 2-3 cm-el nagyobb cserépbe, laza földbe, amit esetleg tőzeggel lazíthat. Télen három hetente, tavasztól, hetente lehet tápozni, és soha ne öntözze túl, ne legyen pangóvíz, ez a legfontosabb!
Mindenképpen vigyük fagymentes, napfényes helyre. A leander a mi éghajlatunkon egynyáriként viselkedik, ezért ezeket a fagyok előtt zárt helyre kell vinni. Az ágrendszerét még most, a teleltetés előtt ritkítsuk meg. A jó teleltető 5-15 foknál nem melegebb, de nem is hidegebb. Minél világosabb a helyiség, annál magasabb lehet a hőmérséklet ezen a tartományon belül. Világos helyet kíván a leander. A leandert elegendő kéthetente kevés vízzel megöntözni.
Nem igaz. A meztelen csigák hímnősek és tojásokkal szaporodnak. Maró hatású műtrágyával, mészporral lehet védekezni ellenük. A gyártott csalogató szerek metaldehidet tartalmaznak.
A talaj átfagyása ellen védekezhetünk úgy, hogy lombbal, mulccsal, fenyőkéreggel vastagon takarjuk. Hosszabb, csapadékmentes időjárás esetén, a fagymentes napokon öntözzük meg a növényt. A napsütéses téli időben helyezzünk árnyékolót a növények köré és fölé. Ez lehet nádfonat, vagy Raschel háló.
2 évente, standard keverékbe érdemes átültetni. Semlegeshez közeli kémhatású (6,5-7,5 pH) talajokon könnyen nevelhető, de nedves, üde talajban fejlődik legszebben. Az ágakat hajtás előtt, a friss hajtásokat május-júniusban kell metszeni. Tavasztól őszig trágyázza.