1206. Miért kell Márton-napkor libát enni?
"Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik"- vallja a mondás. 2021-ben Szent Márton napján, azaz november 11-én libát érdemes enni, hogy következő évben is gyarapodjunk.
"Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik"- vallja a mondás. 2021-ben Szent Márton napján, azaz november 11-én libát érdemes enni, hogy következő évben is gyarapodjunk.
A spanyolok számára a sonka nem egyszerűen étel, hanem a kultúra része, ugyanúgy beszédtéma az asztali társalgásnál, mint nálunk a bor. Illik véleményt mondani róla, felismerni a különbségeket, megbírálni. Első látásra abban különbözik a mi sonkánktól, hogy nem füstölik, hanem egyszerűen sózással tartósítják. És ez még csak a kezdet...
Készítsünk együtt, egyszerű, gyors, tartós és nagyon dekoratív asztali díszeket az ünnepekre! Megmutatjuk az idei év legtrendibb karácsonyi dekorációit!
A liliomfélékhez tartozik, rövid hajtásainak köszönheti páfrányszerű megjelenését. Könnyű nevelni, fény-, hő-, és öntözési igénye könnyedén kielégíthető. Nincs szüksége párás környezetre. Az idősebb példányok rendszeresen virágoznak. Termése piros, borsó nagyságú bogyó.
Az anyósnyelv szívós, erőteljes növekedésű, mutatós szobanövény. Jól tűri a száraz levegőt, huzatot, a vízmentes időszakokat, ragyogó napsütést.
Az avokádó trópusi növény, ahhoz hogy szobanövényként jól érezze magát magas páratartalmat, rendszeres vízutánpótlást (langyos, lágy vízzel), nyáron kéthetente adagolt folyékony műtrágyát kell biztosítanunk számára. Télen a meleg szobában valószínű, hogy nem megfelelő páratartalom, ezért jobb, hogyha 10-12 fokon, kevesebb öntözéssel teleltetjük. A túl melegben akár a teljes lombját elveszítheti. Még most sincs túl késő a fennmaradó téli hónapokra hűvösebb helyet keresni számára.
A golgotavirág külöm metszést nem igényel. Kurtítani abban az esetben szükséges, ha úgy érezzük kinőtte a számára fenntartott helyet. A hibiszkusz meghálálja ha télen pihenni hagyják, szerintem a télikert jobb teleltető hely számára, mint a szoba.
A selyemmirtusz melegigényes díszcserje, de elviseli a fagyot is. Akár a minusz 20 fokot is kibírja, ha rövid ideig tart. Enyhe klímájú vidéken a sazbadban is átteleltethető, fagyzugban viszont 0-4 fokos helyen érdemes teleltetni. Télikertben az egész növényt 5-10 cm magasságban vissza lehet vágni, és sötétbe állítani. A selyemmirtusz az egyéves vesszőkön hozza virágait, így a metszéssel gazdag virágzás várható. A fiatal hajtások törékenyek, vigyázzunk rájuk.
Ha valóban nagyon kis cserépben van most is átültethető, ha nem, jobb ha megvárja a tavaszt, s akkor agyagos földkeverékbe ülteti a magoncot. Addig is folyamatosan gondoskodni kell a vízutánpótlásról (lágy, langyos vízzel), és a párásításról. Túl meleg helyen azonban lombját vesztheti, ha már több lomblebele kifejlődött a 10-12 fok az optimális a számára.
A gyömbér ültetése és gondozása Az utóbbi évek kedvelt fűszer és szobanövény lett a gyömbér, amely melegkedvelő, ezért 12 °C alatt ne próbálkozzunk nevelésével. Térigénye is elég nagy lehet, virágzati szára akár 1,5 m magasra is megnőhet. A neveléshez B típusú virágföld megfelelő, de a jó levegőzés, a vízáteresztés és az enyhén savanyú közeg biztosítására keverjünk a földbe 1/3-1/3 rész tőzeget, illetve fertőtlenített homokot vagy perlitet. A gyöktörzset 4 cm mélyre helyezzük a cserépbe, ügyelve, hogy a gyökerek lefelé nézzenek. A megfelelő lombnövekedéshez legalább 20 °C-ra van szükség. Így a cserepes növényt nyáron tarthatjuk a szabadban, illetve a gyöktörzset szabadba is ültethetjük. A tavaszi kiültetésre csak április végén kerülhet sor, amikor a talajhőmérséklet tartósan 12 °C fölé emelkedik. Bővebb leírás az alábbi cikkben található: Hogyan ültessünk gyömbért? Hogyan termesszünk otthon gyömbért? Neveljünk szobanövénynek gyömbért és a kurkumát!