1206. Miért kell Márton-napkor libát enni?
"Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik"- vallja a mondás. 2021-ben Szent Márton napján, azaz november 11-én libát érdemes enni, hogy következő évben is gyarapodjunk.
"Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik"- vallja a mondás. 2021-ben Szent Márton napján, azaz november 11-én libát érdemes enni, hogy következő évben is gyarapodjunk.
A spanyolok számára a sonka nem egyszerűen étel, hanem a kultúra része, ugyanúgy beszédtéma az asztali társalgásnál, mint nálunk a bor. Illik véleményt mondani róla, felismerni a különbségeket, megbírálni. Első látásra abban különbözik a mi sonkánktól, hogy nem füstölik, hanem egyszerűen sózással tartósítják. És ez még csak a kezdet...
Készítsünk együtt, egyszerű, gyors, tartós és nagyon dekoratív asztali díszeket az ünnepekre! Megmutatjuk az idei év legtrendibb karácsonyi dekorációit!
A liliomfélékhez tartozik, rövid hajtásainak köszönheti páfrányszerű megjelenését. Könnyű nevelni, fény-, hő-, és öntözési igénye könnyedén kielégíthető. Nincs szüksége párás környezetre. Az idősebb példányok rendszeresen virágoznak. Termése piros, borsó nagyságú bogyó.
Az anyósnyelv szívós, erőteljes növekedésű, mutatós szobanövény. Jól tűri a száraz levegőt, huzatot, a vízmentes időszakokat, ragyogó napsütést.
Nagyon egyszerű a válasz, nem érdemes. A vastag mulcsréteg megakadályozhatja a hagymások normális fejlődését.
Általánosságban elmondható, hogy hagymás növények egymástól való ültetési távolsága 2-3 hagymányi. A megadott mennyiség inkább kevésnek, mint soknak tűnik. A hagymások úgy mutatnak jól, ha tömegben, viszonylag sűrűn vannak ültetve. Pl. a 20 db krókusz mindösszesen egy 20 cm x 20 cm helyet foglal el. Sokkal jobb kombinálni a korán nyíló krókuszt és más hagymásokat (Scilla, Puschinia, Chionodoxa, Galanthus, Eranthis,) gyönyikéket nárciszokkal vagy jácintokat későn nyiló (április vége-május eleje) tulipánokkal. Helykihasználás miatt a lehet őket egymás fölé is ültetni (krókuszt jácinttal vagy nárcisszal) A cigányvirág ültetését nem ajánljuk, mert csak mérsékelten télálló. Kérem nézze meg a következő oldalon található képeket ezek segítséget adnak Önnek az ültetéshez:
A selyemakác (Albizia julibrissin) hazánkban teljesen télálló fatermetű növény. Első években alaposan vissza szokott fagyni, főleg akkor, ha Magyarország hűvösebb területén ültetik ki. Pécs környékén ezek a növények még fiatal korukban se fagynak vissza. Nem kell aggódni, idővel megerősödik és akkor már a hideg nem tesz kárt benne. Ha takarni szeretné, akkor száraz fűrészport vagy faforgácsot, esetleg száraz növényi részeket használjon. Az egészre rá lehet húzni egy mindkét oldalán nyitott zsákot, felülről megtömni a szigetelő anyaggal, majd bekötözni és kész a takarás.
Ha a jelenlegi közegben határozottan fejlődik, akkor semmiképpen ne ültessük át, míg el nem éri a "felnőtt"kort, akkor sem ha a gyökerei a levegőben "lógnak". Elképzelhető, hogy egy helytelen leválasztáskor megsérül a szár és nem tudja gyógyitani a sebet. Ilyenkor az a szár fokozatosan elpusztul, de fog hozni újat helyette. A folyamat nem állítható meg.
A felnőtt kor elérése függ attól, hogy sarjról vagy magvetésről szaporitott növényről van szó. Magvetésről 3-7 év között (fajtól függően), mig sarjról általában 2 év.