1206. Miért kell Márton-napkor libát enni?
"Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik"- vallja a mondás. 2021-ben Szent Márton napján, azaz november 11-én libát érdemes enni, hogy következő évben is gyarapodjunk.
"Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik"- vallja a mondás. 2021-ben Szent Márton napján, azaz november 11-én libát érdemes enni, hogy következő évben is gyarapodjunk.
A spanyolok számára a sonka nem egyszerűen étel, hanem a kultúra része, ugyanúgy beszédtéma az asztali társalgásnál, mint nálunk a bor. Illik véleményt mondani róla, felismerni a különbségeket, megbírálni. Első látásra abban különbözik a mi sonkánktól, hogy nem füstölik, hanem egyszerűen sózással tartósítják. És ez még csak a kezdet...
Készítsünk együtt, egyszerű, gyors, tartós és nagyon dekoratív asztali díszeket az ünnepekre! Megmutatjuk az idei év legtrendibb karácsonyi dekorációit!
A liliomfélékhez tartozik, rövid hajtásainak köszönheti páfrányszerű megjelenését. Könnyű nevelni, fény-, hő-, és öntözési igénye könnyedén kielégíthető. Nincs szüksége párás környezetre. Az idősebb példányok rendszeresen virágoznak. Termése piros, borsó nagyságú bogyó.
Az anyósnyelv szívós, erőteljes növekedésű, mutatós szobanövény. Jól tűri a száraz levegőt, huzatot, a vízmentes időszakokat, ragyogó napsütést.
Két féleképpen lehet a mocsári hibiszkuszt szaporítani: 1. magvetéssel, lassabb folyamat és nem biztos, hogy fajtaazonos növény lesz a kis magoncból 2. feltételes tőosztással ősszel vagy kora tavasszal. Ezt óvatosan kell csinálni!
Kedves Feri! A vitorlavirág szereti a heti két bőséges öntözést. Ha a cserépből szorosan, sűrűn jönnek a hajtások, akkor célszerű szétültetni több cserépbe, hátha segít!
A rózsákat lehetőség szerint októberben ültessük át. Az átültetés helyén tápanyagdús, humuszos földdel töltsük fel az ültetőgödröt és jól öntözzük meg. A rózsa tövét 15-20 cm vastagságban kupacoljuk fel földdel - ezt a felkupacolást tavasszal szüntessük meg. Tél végén, kora tavasszal metsszük a rózsát!
Hogy vajon mennyire sínyli meg a növény az átültetést, az attól is függ, hogy mekkora... de a szomorúfűz jó eséllyel túléli a bolygatást. Ősszel ültessük át, miután minden levelét lehullajtotta - azaz a nedvkeringése leállt - , vagy tavasszal rügyfakadás előtt.
A dión kétféle kártétel látható: a leveleken a dió szemölcsös gubacsatka kártétele látható. Ez ellen rügypattanáskor ajánlott permetezni atkaölő szerekkel, pl.: Flumite, Nissorun, Sanmite, Omite . A levelek kifejlődésekor, ha megjelennek a feltúnő sárga szemülcsök, tehát a felszaporodásuk eleján érdemes a kezelést megismételni. Bár jelenlétük feltűnő, látványos, általában a fákat nem veszélyeztetik a gubacsatkák. A diótermés zöld buroklevelének elfeketedését okozhatják kórokozók is, de élettani okok is. A képről ez nem állapítható meg. A dió héján belül a termés elpusztulása, aszalódása elszíneződés kiséretében elsősorban élettani okokra vezethető vissza.