1206. Miért kell Márton-napkor libát enni?
"Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik"- vallja a mondás. 2021-ben Szent Márton napján, azaz november 11-én libát érdemes enni, hogy következő évben is gyarapodjunk.
"Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik"- vallja a mondás. 2021-ben Szent Márton napján, azaz november 11-én libát érdemes enni, hogy következő évben is gyarapodjunk.
A spanyolok számára a sonka nem egyszerűen étel, hanem a kultúra része, ugyanúgy beszédtéma az asztali társalgásnál, mint nálunk a bor. Illik véleményt mondani róla, felismerni a különbségeket, megbírálni. Első látásra abban különbözik a mi sonkánktól, hogy nem füstölik, hanem egyszerűen sózással tartósítják. És ez még csak a kezdet...
Készítsünk együtt, egyszerű, gyors, tartós és nagyon dekoratív asztali díszeket az ünnepekre! Megmutatjuk az idei év legtrendibb karácsonyi dekorációit!
A liliomfélékhez tartozik, rövid hajtásainak köszönheti páfrányszerű megjelenését. Könnyű nevelni, fény-, hő-, és öntözési igénye könnyedén kielégíthető. Nincs szüksége párás környezetre. Az idősebb példányok rendszeresen virágoznak. Termése piros, borsó nagyságú bogyó.
Az anyósnyelv szívós, erőteljes növekedésű, mutatós szobanövény. Jól tűri a száraz levegőt, huzatot, a vízmentes időszakokat, ragyogó napsütést.
Kedves Lusso! A mellékelt cikkben pontos leírást talál a rózsákhoz! Üdvözlettel, Édenkertész
A sárgulás összefügghet a túlöntözéssel is, de jellemzően tápanyaghiány vagy mérgezés okozza. Röviden igen nehéz megválaszolni, hogy a talaj túlöntözés miatti levegőtlensége miért okoz vashiányt, amelynek jellegzetes tünete a sárgulás, már csak azért is, mert a gyakori túlöntözés során sérülnek a gyökerek, és így nem csak a tápanyagokat (köztük a vasat is), hanem a vizet sem tudja a kellő mértékben felvenni. Így a különböző hiánytünetek együttesen jelentkezhetnek. Sárgulást leggyakrabban a nitrogénhiány okoz. Egyszeri túlöntözést a növény gyakorlatilag észre sem vesz. Ha a növény már régen volt átültetve, azzal kellene kezdeni. Bár az időjárás nem a legalkalmasabb, gondos további nevelés mellet nem okoz nagy problémát. A jó vízelvezető, homokkal kevert, magas tápanyagtartalmú talajkeverekékbe úgy kell a növényt beültetni, hogy a gyökerek a lehető legkisebb sérülésnek legyenek kitéve. Tápozásra azok a hosszú hatóidejű, szabályozott tápanyagleadású műtrágyák a legalkalmasabbak, amelyben kálium túlsúly van. A növényt nem gyakran és kevés vízzel érdemes öntözni, hanem ritkábban, de úgy, hogy a teljes földlabda átnedvesedjen. Természetesen felülről, és az öntözés után ne álljon víz a növény alatt órákog, napokig. A következő öntözés időpontja akkor van, a talaj felső néhány cm-es rétege kiszáradt. A Phoenix fajok igen fényigényes növények, legszebben a tavasztól őszig kertben tartott növények fejlődnek. Ha eddig nem volt kint a növény, akkor kezdetben árnyékos helyet kell neki találni, hogy a nap az amúgy is erőtlen leveleket ne égesse meg. Ha nincs lehetőség szabadban nevelni, akkor a legvilágosabb helyiségben kell elhelyezni, de még így is esélyes, hogy a fényhiány miatt csúnyán megnyúlik. Mivel az öntözés, a hiánybetegségek és a Phoenix fajok is igen nagy témakörnek számítanak, így remélem, hogy segíthet ez a néhány tipp a neveléshez.
Több oka is lehet a levelek sárgulásának. Lehet természetes folyamat, ami általában nyár közepe táján szokott felerősödni a levelek sárgulása. A gombásodás lehetősége is megvan. Gombásodás ellen leginkább ősszel, a behordás előtt szoktunk permetezni, a nyári levélhullásnál csak nagyon tartós esőzés esetében vehetjük ezt oknak. A leander virágai nem szeretik az esőt, elcsúnyulnak, megbarnulnak, lehullnak. Kaparja le talaja felső rétegét és pótolja a hiányzó földet FLORIMO általános virágfölddel! Permeze gyakran wuxálos vízzel ilyenkor, különös tekintettel a szárakra, mert jó esetben a frissen elhullott levelek helyén új hajtások indulhatnak.
Lehet öntözés, fény miatt is a tünet. Ha kevés a fény: a levelek kifakulnak, szélük megbarnul nem megfelelő páratartalom: a növény száraz, kemény, felpöndörödött levelekkel reagál A növény hirtelen elfonnyadhat: ha a locsolóvíz túl hideg, vagy ha túlöntözzük. Lehetséges, hogy gombás fertőzés, érdemes lenne gombaölőszerrel permetezni a növényt. A tünete nagyon hasonlítanak a rozsdagomba tüneteire. De kép nélkül nehéz megmondani.
A Torzsás ecetfa (Rhus typhina) virágzata bugavirágzat. Virága zöld vagy zöldes-fehér. Az Ecetfa (Rhus typhina) virága mélypiros. Talán ez lehet az oka a különbségeknek. Hogy más fafajták.