1386. Bébi zöldségek: a méret a lényeg, és a kicsi a nyerő
A szokásosnál apróbb méretű zöldségfélék vagy az azokból készült csemegék felhasználásával megszokott ételeink új gasztronómiai és esztétikai élményt nyújthatnak.
A szokásosnál apróbb méretű zöldségfélék vagy az azokból készült csemegék felhasználásával megszokott ételeink új gasztronómiai és esztétikai élményt nyújthatnak.
Az Édenkert.hu felajánlja online felületeit a koronavírus jávány hatására bajba jutott kertészeti termelők, virágboltok és a dísznövényágazat további tagjai részére. Az édenkert.hu kerti címtára havonta 3-400 000 kertbarát figyelmét garantálja Önnek. A részvétel ingyenes! Jelentkezz most!
Az alma nyersen fogyasztva segíti az emésztést, vitamin, foszfor és almasav tartalma az agyi folyamatokat serkenti, de a vese és a máj működését is szabályozza. A tapasztalat azt mutatja, hogy ott, ahol sok almát fogyasztanak,kevesebb a köszvényes beteg. Plusz egy jó hír: legalább az alma ára nem emelkedett tavaly óta! Érdemes bespájzolni belőle, mert a tavasz még messze van.
A Calathea fajok Brazíliából származnak. Ott az árnyas aljnövényzetben élnek, szobanövényként a kevésbé ismert fajok közé tartoznak. A Calathea-félék lakásban nevelése nagy odafigyelést igényel, de a csodálatos és változatos levélminták miatt megéri a fáradtságot a gondozásuk.
A gyümölcs a világ minden táján a nőiesség, a termékenység jelképe, ezért gyakorta hasonlítják például a piros ajkat az eperhez, a gömbölyű melleket pedig az almához. De nemcsak egy-egy gyümölcs alakú női testrész mozgatja meg a férfiak fantáziáját, a cseresznyét, vagy a meggyet szedő, esetleg szőlőt kapáló nők látványa annyira megbizsergeti a férfiak fantáziáját, hogy egyenesen ágyba vágynak, hiszen ezek a munkálatok számukra „felhívás keringőre”, vagyis nemi aktusra.
Viszonylag állandó körülményeket igényel; 16-18 °C-os, világos vagy félárnyékos, nyáron levegős, naptól és széltől védett helyet. Nyáron szabadban is tartható. Melegben nagyon kedveli a gyakori vízpermetezést, és leveleinek a letörölgetését nedves, puha szivaccsal. Így a rájuk rakodó port is eltávolítjuk. Tápanyagigényét jól kielégíti a kéthetenkénti tápoldatozás, legfeljebb másfél százalékos töménységű tápoldattal. Károsítói leginkább a pajzstetvek, de száraz körülmények között levéltetvek és takácsatkák is megtámadhatják. Levelei a hőmérsékletingadozás, és a huzat miatt is lehullhatnak, akárcsak a túl nedves talaj hatására. Ez utóbbi elkerülésére ajánlatos hagyni, hogy két öntözés között a földfelszín kiszáradjon.
Kérését továbbítottam, remélem hamarosan jelentkezik valaki, aki termeszti. Üdvözlettel, Édenkertész
A tarackbúza (Agropyron repens) az egyik legkellemetlenebb gyomféleség. Többen kérdezték, hogy mivel, és hogyan lehetne biztonságosan elvégezni szőlőskert mellett a gyomirtást? Egyértelműen a legjobb megoldás ősszel gyomirtózni, nem kell tavasszal lesni az időjárást, a szél irányát, erősségét. Legjobb a tarackos területet felásni, s eközben minden gyomot eltávolítani. Ne hagyjunk egyetlen gyökeret sem a talajban, mert a bennmaradó gyökér újból kihajt. Az összegyűjtött gyomot mindig égessük el. A felső réteg gyakori kapálásával, könnyű felsarabolásával akadályozhatjuk meg, hogy a növény újból megtelepedjen. De az se rossz, ha az első évben olyan növényeket ültetünk, melyek elnyomják a gazt (rozst, repcét vagy zöldtrágya-növényeket). A tarack elleni védekezésben eredményesen használhatjuk a fekete fóliás takarást is. Ez a módszer azonban csak kisebb felületeken előnyös, ill. gazdaságos. A tarack irtására vegyszeres megoldást is alkalmazhatunk. A felásott területet (ültetés, vetés előtt) permetezzük le vízben feloldott Glialka nevű gyomirtó szerrel. A permetezés hatásárra a tarack hajtásai elszáradnak, gyökerei pedig elpusztulnak. A szer a leveleken keresztül szívódik fel.
Ha azt látjuk, hogy a növényeken a hangyák le-fel korzóznak, akkor biztosak lehetünk abban, hogy ott levéltetű károsít, szívogatja a leveleket. A károsnak ítélt hangyák elleni védekezésnek vannak biológiai módjai. Riasztónövények ültetésével, mint pl. levendula, zsálya, izsóp. A hangyákat páfránylevelek erjesztett levével is elriaszthatjuk úgy, hogy a fa törzsére, vagy a növény lombjára permetezzük a levet. Ha van üröm a kertben, forrázással levet kell belőle készíteni, és azt másnap hígítás nélkül a fára permetezni. Ahol a hangyák megjelennek, ott fel kell készülni a levéltetvek elleni védekezésre. Erre a célra igen jó szerek állnak rendelkezésünkre; ilyenek a Bi 58, a Flibol E, az Unitron 40 EC, a Decis 2,5 EC, a Chinetrin 25 EC, a Piretrin stb.
Pedig sajnos ez a ragacsosság a pajzstetű ürüléke által lett. Próbálkozzon a levelek alapos ledörzsölésével. Ehhez szappanos vízzel átitatott szivacsot használjon, és minden növényi részt módszeresen tisztogasson meg. A szivacsot folyamatosan öblítse ki, és szappanozza újra. 2, Ha nem tűnik úgy, hogy ez önmagában segítene, öntözze be növényeit Actara 25 WG-vel a megfelelő hígításban. 3, A szabadban (pl. erkélyen, kertben) lepermetezheti növényeit Vektafid A/E aerosollal. A pajzstetvek a szobanövényeken nehezen kezelhető gond, de remélem, sikerrel jár.