146. Miért nem virágzik a karácsonyi kaktusz? Ezek lehetnek az okok
Közeleg a karácsony, és még egy bimbó sincsen a karácsonyi kaktuszon? Összegyűjtöttük, milyen gondozási hibák okozhatják.
Közeleg a karácsony, és még egy bimbó sincsen a karácsonyi kaktuszon? Összegyűjtöttük, milyen gondozási hibák okozhatják.
A szobanövények egészségének és szépségének megőrzéséhez nem csak a megfelelő fényviszonyok és az öntözési szokások járulnak hozzá: a környezetük hőmérséklete is sokat számít. A nem megfelelően kialakított hőfok ugyanis stresszt okozhatnak a növényeknek, ami lassabb növekedést, különböző betegségeket, sőt, akár pusztulást is eredményezhet.
A karácsonyi időszak nemcsak a díszekről, ajándékokról és fényekről szól, hanem a szobanövények is kiemelt szerepet kaphatnak az ünnepi dekorációban.
A Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesülete 2025. május 30. és június 1. között rendezi meg a Tavaszi Országos Kaktuszkiállítását és Vásárát az ELTE Füvészkertben Az idei kiállítás középpontjában a különleges formájú és életmódú kaktuszok, valamint egyéb pozsgás növények állnak, emellett emlékkiállítással tisztelegnek a nemrég elhunyt Dr. Nemes Lajos, a debreceni Botanikus Kert volt igazgatója, elismert kaktusz szakértő, számos szakkönyv írója előtt.
Kedves Kérdező! A képen látható növény Stapelia grandiflora, a virág szaga és test felépítése miatt magyarul dögkaktusznak nevezik, de semmi köze a kaktuszokhoz. Az lehet, hogy a légy virágjára rakja petéit, de az biztos, hogy nem emészti meg. A kevés vizet és a talajában lévő tápanyagokat szereti leginkább. Ficzere Miklós
Igen ki lehet ültetni. A mellékelt cikkben talál pontos leírást. A virág szerintem-így látatlanban Rhipsalis-féle lehet. Vesszőkaktusz, és párás, árnyékos körülményeket kíván. A hajtásokat langyos vízzel permetezzük a növekedés időszakában! A mészmentes talaj a legmegfelelőbb a Rhipsalis számára. A kaktusz lecsüngő hajtásaival igen jól mutat függőkosarakban. Ha a növényhez hozzáérnek, több hajtás könnyen letörhet.
Tisztelt Balogh Bálint! A növény Ledebouria socialis. Korábbi, ma szinonim neve Hyacinthus socialis. Ezeken a neveken már bővebb ismeretekhez juthat. Ficzere Miklós
Az elefántlábat egész évben visszafogottan kell öntözni, télen majdnem egyáltalán. Tápoldatozni ültetés után egyáltalán nem szabad, csak nyáron tápoldatozza és akkor is csak havonta. A kaktuszok számára kapható tápoldat jó neki. Nyáron akkor öntözzük, mikor a földlabda teteje "kopogó" száraz. Átültetni akkor kell, mikor a növény kinövi cserepét; lehet ez évente vagy 2-3 évente. Mindig csak kevéssel nagyobb cserépbe ültessük, lehetőleg lapos legyen és kicsivel szélesebb, mint a törzsgumó. A földje kaktuszföld legyen.
Üdvözlöm! A képen, egy árlevelű medvetalpkaktusz látható (Opuntia subulata). A kaktuszoknál szerencsésebb a latin megnevezés minden esetben!