1586. Egy téli kertépítés története
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
Hosszú telünk volt - gyönyörű, fehér hótakaró borította kertjeinket, sok év után elővehettük a szánkókat és ismét elgyönyörködhettünk a téli természet csodáiban. Ám azt is be kell látnunk: minél hidegebb a telünk, és minél tovább tart, mi annál jobban várjuk, hogy kertjeink ismét zöldek legyenek - gyümölcsfáink, virágaink virágba boruljanak. A tavaszi kert csodáját előlegezi meg a Magyar Orchidea Társaság tavaszi Orchidea- és Bromélia Kiállítása, melyet ezúttal is a Gardenexpóval karöltve szervez meg a Papp László Budapest Sportarénában.
Spenótkrém: 20 dkg spenót, 20 dkg krémsajt (vagy natúr vajkrém), 6dkg reszelt parmezán, 6 nagy gerezd fokhagyma reszelt szerecsendió, só, bors. Kevés olívaolajon héjastul megsütjük a fokhagymát. Amikor már jól megsült, a belsejét kinyomkodjuk. A spenótot kevés olívaolajon megfonnyasztjuk. Aprítógépe tesszük a krémsajtot, spenótot, sült fokhagymát, reszelt parmezánt és simára pürésítjük. Sóval, borssal és frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük.
A lestyán (Levisticum officinale Koch. - Apiaceae) egy évelő fűszernövény, amit gyógynövényként is be lehet vetni. Így gondozd!
Annak ellenére hogy a paradicsom a legnépszerűbb zöldségek közé tartozik, a gondozása igen összetett folyamatot igényel. Több kártevő és betegség támadásának van kitéve, és elég sok tennivalónk akad vele, mielőtt megkóstolhatnánk. Lássuk, mit kell tennünk a paradicsomunk megóvása érdekében!
Tavasszal a levéltetű, a takácsatka és a pajzstetű károsíthatja a Ficus benjaminát. Az Ön növényén vélhetően pajzstetű telepedett meg. Ellene a kövezkező szerekkel védekezhet: Fendona, Decis, Bi 58, Ultracid.
Az apró 2-2,5 mm-es, barnásfekete színű bogarak áttelelés után a tujákat előszeretettel károsítják. Utána csoportokban legyengült növényekre repülnek és a hajtások tövébe lyukakat rágnak, tovább gyengítvén a fákat. Én is csak a kontakt hatású inszekticideket tudom javasolni ellenük. Permetezze be növényét többször! Először most, majd a tojásrakás idején áprilisban. Májustól az új bogarak megjelenéséhez igazítsa az ismételt kezeléseket! A permetezéseket lemosásszerűen, tapadó szer hozzáadásával kell végezni. Csökkentheti a kártételt, ha megfelelően öntözi, tápoldatozza növényeit. A beteg egyeseket semmisítse meg!
Moha "ellen" hatékony, ha vasszulfáttartalmú műtrágyát juttat a gyepre. Négyzetméterenként 20-25 g-ot kell kijuttatni. Ha a moha elpusztult, gereblyével távolítsa el!
Az enciánfa jó vízáteresztő, tápanyagdús talajt igényel (pl. csernozjom, barna erdőtalaj). Nyáron a fejlődésben lévő növénynek sok vízre és tápoldatra van szüksége. Májustól szeptemberig hetente egyszer tápoldatozza és öntözze bőven. <p>Tápoldatként javasolnám a FLORIMO Általános illetve a Balkon és muskátli tápoldatot, aminek mikroelem-tartalma a hiánybetegségek kialakulását gátolja.
A Ficus natasja a Ficus benjamina egy fajtája, azzal a különbséggel, hogy általában törzses fácskává nevelhető. Az ápolása is megegyezik a szobafikuszéval, annyi kiegészítéssel, hogy a növény növekedésének megfelelően rendszeresen rendezgessük a friss hajtásokat, hogy a növény koronája rendezett maradjon.