1586. Egy téli kertépítés története
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
Hosszú telünk volt - gyönyörű, fehér hótakaró borította kertjeinket, sok év után elővehettük a szánkókat és ismét elgyönyörködhettünk a téli természet csodáiban. Ám azt is be kell látnunk: minél hidegebb a telünk, és minél tovább tart, mi annál jobban várjuk, hogy kertjeink ismét zöldek legyenek - gyümölcsfáink, virágaink virágba boruljanak. A tavaszi kert csodáját előlegezi meg a Magyar Orchidea Társaság tavaszi Orchidea- és Bromélia Kiállítása, melyet ezúttal is a Gardenexpóval karöltve szervez meg a Papp László Budapest Sportarénában.
Spenótkrém: 20 dkg spenót, 20 dkg krémsajt (vagy natúr vajkrém), 6dkg reszelt parmezán, 6 nagy gerezd fokhagyma reszelt szerecsendió, só, bors. Kevés olívaolajon héjastul megsütjük a fokhagymát. Amikor már jól megsült, a belsejét kinyomkodjuk. A spenótot kevés olívaolajon megfonnyasztjuk. Aprítógépe tesszük a krémsajtot, spenótot, sült fokhagymát, reszelt parmezánt és simára pürésítjük. Sóval, borssal és frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük.
A lestyán (Levisticum officinale Koch. - Apiaceae) egy évelő fűszernövény, amit gyógynövényként is be lehet vetni. Így gondozd!
Annak ellenére hogy a paradicsom a legnépszerűbb zöldségek közé tartozik, a gondozása igen összetett folyamatot igényel. Több kártevő és betegség támadásának van kitéve, és elég sok tennivalónk akad vele, mielőtt megkóstolhatnánk. Lássuk, mit kell tennünk a paradicsomunk megóvása érdekében!
Kedves Nóra! Ha a fenyő a tűző nap ellenére kapott elég nedvességet, akkor ez nem jelenthet gondot. Ajánlom a növényt élőben is megnézetni egy hozzáértővel, mert lehet, hogy valamiféle örökzöldeket támadó fertőzés, vagy kártevő a barnulás oka. Ebben az esetben permetezéssel is megállítható a károsodás.
A túlzott meleg, a túl kevés fény és a túl száraz levegő is árthat a növénynek. Ilyenkor a levelek elszáradhatnak, a növény felkopaszodhat. Ha ugyanazon a helyen tartja, a fény és a hőmérséklet még változhat az időjárás hatására. A takácsatkák és a pajzstetvek gyakran károsíthatják, de ezek láthatóak a növényen. A gombás megbetegedések általában kör alakú, világos folt formájában jelentkeznek a leveleken. Mivel a levélfoltosságot is említette, mindenképp le kellene permetezni alkalmas gombaölő szerrel, és ezt többször ismételni!
Jó választás!:) A keserűlevélke nagyon szép, kedves kis növény és könnyű gondozni. Szinte bármelyik igényesebb virágüzletben megvásárolható!
Van egy gombás betegsége, a fuzárium, szedjük le a beteg leveleket és a növény él, virul tovább. Ami komolyabb betegség, az a pajzstetű. Teljesen elszínezi a leveleket, szürkés árnyalata lesz, nem valami esztétikus, és az egész növényt képes tönkretenni. Itt a kezdeti státuszban még lehet védekezni azzal, hogy a megtámadott leveleket eltávolítjuk. Az alacsony vagy magas páratartalom, az erős napsugárzás, a növényvédő szerek, esetleg fényhiány is barna színű levélfoltosodást válthatnak ki.
A Hardy körtefajta nem öntermékenyülő, szüksége van porzó fajtára. Legjobbak a következők: Bosc kobakja, Clapp kedveltje, Serres Oliver, Vilmos fajta. A korona esetleges visszametszését majd csak tavasszal javaslom, amikor egyébként is meg kell vizsgálnia az esetleges fagykárt.