1586. Egy téli kertépítés története
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
Hosszú telünk volt - gyönyörű, fehér hótakaró borította kertjeinket, sok év után elővehettük a szánkókat és ismét elgyönyörködhettünk a téli természet csodáiban. Ám azt is be kell látnunk: minél hidegebb a telünk, és minél tovább tart, mi annál jobban várjuk, hogy kertjeink ismét zöldek legyenek - gyümölcsfáink, virágaink virágba boruljanak. A tavaszi kert csodáját előlegezi meg a Magyar Orchidea Társaság tavaszi Orchidea- és Bromélia Kiállítása, melyet ezúttal is a Gardenexpóval karöltve szervez meg a Papp László Budapest Sportarénában.
Spenótkrém: 20 dkg spenót, 20 dkg krémsajt (vagy natúr vajkrém), 6dkg reszelt parmezán, 6 nagy gerezd fokhagyma reszelt szerecsendió, só, bors. Kevés olívaolajon héjastul megsütjük a fokhagymát. Amikor már jól megsült, a belsejét kinyomkodjuk. A spenótot kevés olívaolajon megfonnyasztjuk. Aprítógépe tesszük a krémsajtot, spenótot, sült fokhagymát, reszelt parmezánt és simára pürésítjük. Sóval, borssal és frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük.
A lestyán (Levisticum officinale Koch. - Apiaceae) egy évelő fűszernövény, amit gyógynövényként is be lehet vetni. Így gondozd!
Annak ellenére hogy a paradicsom a legnépszerűbb zöldségek közé tartozik, a gondozása igen összetett folyamatot igényel. Több kártevő és betegség támadásának van kitéve, és elég sok tennivalónk akad vele, mielőtt megkóstolhatnánk. Lássuk, mit kell tennünk a paradicsomunk megóvása érdekében!
Magról ültetés A magokat ültetés előtt 1 napra áztassa meleg vízbe. A magokat a virágföld felszínére vesse. Fény szükséges a magok csírázásához. A csírázáshoz 15-18°C az optimális hőmérséklete. Földjét tartsa nedvesen. A csírázás általában 2-4 hét. Ha csírázáskor és magonc korban alulról melegen tudja tartani földjét, a növekedés meggyorsítható és növényünk már az első évben is virágozhat. kiültetni sak tavasszal lehet. Addig a lakásban a helye. Az angyaltrombita teleltetése és metszése Ősszel a növényt a ház egy hűvös helyére kell tenni és ott átteleltetni. Ha rendelkezik üvegházzal, akkor az angyaltrombitát ott a földbe is kiültetheti. Hetente egyszer öntözze meg. Tavasszal vegye ki a növényt az edényből, és körben messe meg a gyökeret. Töltse meg az edényt virágfölddel. Magas tápanyagigénye miatt keverjen a virágföldhöz lassan ható szerves trágyát. Átültetés után újból rendszeresen öntözni kell. A növényt május közepén messe meg. Csak a túl hosszú, túl vékony és az elhalt ágakat távolítsa el. A megmetszett növény akár 1,5 magas is lehet és akár évtizedekig is örülhet ennek a trópusi remeknek.
A sombokor alig igényel gondozást, a téli hideget is jól tűri. A napos helyet kedveli, árnyékban nem terem gyümölcsöt és nem is nagyon nő. Jó talajt igényel, ezért meg kellene trágyázni. Ne vágja ki! Ha elég fényt kap és a talaja is jó, magához fog térni!
Az Erdei pajzsika, Pistike való a fürdőszobába, Flamingó, Broméliafélék, Beaucarnea recurvata magyarul elefántláb pedig kiválóan viseli a távfűtéses lakás levegőjét.
Az első képen egy vitorlavirág - Spatyphillum, míg a másodikon egy Guzmania látható, mindkét növényről részletesen olvashat az Édenkert.hu magazinban.
A dió gyökerei olyan allelopátiás anyagot termelnek, amely minden növény növekedését gátolja, így a gesztenyéét is, ezért nem ajánlatos a dió közelébe ültetni. Otthoni szaporításával nem igazán kísérleteznék, inkább faiskolában nevelt oltványok beszerzése ajánlott a gyorsabb növekedés és a kórokozómentes szaporítóanyag miatt.