1586. Egy téli kertépítés története
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
Hosszú telünk volt - gyönyörű, fehér hótakaró borította kertjeinket, sok év után elővehettük a szánkókat és ismét elgyönyörködhettünk a téli természet csodáiban. Ám azt is be kell látnunk: minél hidegebb a telünk, és minél tovább tart, mi annál jobban várjuk, hogy kertjeink ismét zöldek legyenek - gyümölcsfáink, virágaink virágba boruljanak. A tavaszi kert csodáját előlegezi meg a Magyar Orchidea Társaság tavaszi Orchidea- és Bromélia Kiállítása, melyet ezúttal is a Gardenexpóval karöltve szervez meg a Papp László Budapest Sportarénában.
Spenótkrém: 20 dkg spenót, 20 dkg krémsajt (vagy natúr vajkrém), 6dkg reszelt parmezán, 6 nagy gerezd fokhagyma reszelt szerecsendió, só, bors. Kevés olívaolajon héjastul megsütjük a fokhagymát. Amikor már jól megsült, a belsejét kinyomkodjuk. A spenótot kevés olívaolajon megfonnyasztjuk. Aprítógépe tesszük a krémsajtot, spenótot, sült fokhagymát, reszelt parmezánt és simára pürésítjük. Sóval, borssal és frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük.
A lestyán (Levisticum officinale Koch. - Apiaceae) egy évelő fűszernövény, amit gyógynövényként is be lehet vetni. Így gondozd!
Annak ellenére hogy a paradicsom a legnépszerűbb zöldségek közé tartozik, a gondozása igen összetett folyamatot igényel. Több kártevő és betegség támadásának van kitéve, és elég sok tennivalónk akad vele, mielőtt megkóstolhatnánk. Lássuk, mit kell tennünk a paradicsomunk megóvása érdekében!
Az északi fekvésű szoba ablakába javasolnám az afrikai ibolyát. A hűvös szobában a begónia, a ciklámen, a filodendron, az indás kőtörőfű, a szobaarália, a kankalin, a keserűlevélke, a kutyatej, a mirtusz, a papucsvirág, a selyemmályva kedveli. Napos helyre tehet: krotont, golgotavirágot, gyapotcserjét, rhododendront, kaktuszokat, virágcsalánt, gumólábfát, szobakomlót, szemérmes mimózát.
A kerti gyepet legjobban rendszeres nyírással, megfontolt öntözéssel lehet gyommentesen tartani. A nyírást az egyszikű fűfélék jobban bírják, mint a kétszikűek (a gyepben többnyire gyomok). Ráadásul a füvek szárazságtűrőbbek is. Ha mégis gyomirtásra lenne szükség, akkor kétszikűek elleni gyomirtó szert javaslunk. A Roundup és a Glialka nevű szer néhány nap alatt kifejti hatását és le is bomlik. Elvileg nem is árt a kutyának. Ezért elegendő biztonság, ha a gyomirtás után egy napig nem engedjük a kutyát a fűben játszani.
A tuja növény minden része mérgező az emberre, de ez nem jelenti azt, hogy komposzt készítésére ne lehetne felhasználni. A kertben is le lehet szórni, de inkább egy komposztálóbán, más kerti és konyhai hulladékkal együtt érdemes összevegyítve érlelni, majd ezután szétszórni.
Örökzöld növény, magassága 140 - 250 cm. Virágai május végétől nyílnak. Savanyú talajt igényel. A félárnyékos hely megfelelő számára. Az öntözést meghálálja, de ne legyen a talaja pangóvizes.<br>Az alábbi cikkben még több információt olvashat róla.
A keserűlevélke a világos, szellős helyet szereti, de a tűző naptól védeni kell. Tartsa nedvesen a talaját. Időnként permetezze a le vízzel, ha a virágok száradását tapasztalja. Kéthetente tápoldatozza nyáron. Kártevők kevésbé károsítják.