1586. Egy téli kertépítés története
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
Hosszú telünk volt - gyönyörű, fehér hótakaró borította kertjeinket, sok év után elővehettük a szánkókat és ismét elgyönyörködhettünk a téli természet csodáiban. Ám azt is be kell látnunk: minél hidegebb a telünk, és minél tovább tart, mi annál jobban várjuk, hogy kertjeink ismét zöldek legyenek - gyümölcsfáink, virágaink virágba boruljanak. A tavaszi kert csodáját előlegezi meg a Magyar Orchidea Társaság tavaszi Orchidea- és Bromélia Kiállítása, melyet ezúttal is a Gardenexpóval karöltve szervez meg a Papp László Budapest Sportarénában.
Spenótkrém: 20 dkg spenót, 20 dkg krémsajt (vagy natúr vajkrém), 6dkg reszelt parmezán, 6 nagy gerezd fokhagyma reszelt szerecsendió, só, bors. Kevés olívaolajon héjastul megsütjük a fokhagymát. Amikor már jól megsült, a belsejét kinyomkodjuk. A spenótot kevés olívaolajon megfonnyasztjuk. Aprítógépe tesszük a krémsajtot, spenótot, sült fokhagymát, reszelt parmezánt és simára pürésítjük. Sóval, borssal és frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük.
A lestyán (Levisticum officinale Koch. - Apiaceae) egy évelő fűszernövény, amit gyógynövényként is be lehet vetni. Így gondozd!
Annak ellenére hogy a paradicsom a legnépszerűbb zöldségek közé tartozik, a gondozása igen összetett folyamatot igényel. Több kártevő és betegség támadásának van kitéve, és elég sok tennivalónk akad vele, mielőtt megkóstolhatnánk. Lássuk, mit kell tennünk a paradicsomunk megóvása érdekében!
Kedves B. K! Szeretnék kérni Öntől vagy egy közeli fényképet, vagy egy kicsit részletesebb leírást a problémáról, mert így nagyon kevés az információ a diagnózishoz. A rövid leírás alapján lehet, hogy ártalmatlan zuzmóról van szó... Milyen formájúak a foltok? Kiemelkednek-e az ágakról, tarajosan, ahogyan a zuzmó? Észrevett-e valamilyen egyéb kondícionális problémát a fán, ami miatt aggodalomra ad okot ez az elváltozás? stb. Üdvözlettel: Növényorvos
Kedves Vica! A flamingóvirág elég igényes növény. Mivel egy trópusi növény, ezért magas páratartalmat és egyenletes, télen minimum 16 °C-t kíván. A barna foltok mindenképp az alacsony páratartalomra utalnak. Gyakran párásítson a növény körül, permetezze leveleit, tegyen alá egy plusz edényt, tálcát, amelyben állandóan álljon a víz, de az ne érintkezzen a gyökerekkel. Ha több páraigényes növény helyez egymás mellé, az is növeli a levegő nedvességtartalmát. Kapcsolódó cikkek: Milyen gondozást igényel a kristályos flamingóvirág? Hogyan neveljünk csodaszép flamingóvirágot?
Kedves Anikó! Elég ritkán lehet ezzel a növénnyel találkozni, ezért gyakran a virágüzlet tulajdonosok sem tudnak hasznos információkat adni erről a növényről. Pontosan nem tudom milyen információkat talált a növényről, de néhány hasznos tanáccsal igyekszem orvosolni a problémát. Ezt a fajt pozsgás növényként kell kezelni. A levél sárgulásának több oka is lehet. Az egyik, hogy az utazások alatt a nagy hőmérséklet különbségek miatt megfázott. (Ha így van, és csak a leveleit érte a károsodás, hamarosan rendbe fog jönni). A másik lehetséges probléma a tápoldatozás. Kaktuszoknak, pozsgásoknak való tápoldattal kell öntözni a növekedési időszakban. Annyira pici ez a kép amit küldött, nem sok minden látható rajta! Öntözni ritkán kell, ha földje már száraz, az alátétedényben nem szabad vizet hagyni (ha átfolyik az ültetőközegén a tálba, maximum 15 percet álljon alatta, hogy a szükséges mennyiséget vissza tudja szívni a föld). Fontos a jó megvilágítás, de a közvetlen napfény ártalmas - különösen nyáron a perzselő fény - a növény számára. A legjobb, ha világos helyre teszi, kiszárítja a földjét. A huzatra is oda kell figyelni. Ha ablak közelében van, akkor nem szabad rányitni. Még egy lehetséges hiba, ha a növény hűvösebb környezetben téli pihenőjét töltötte, közben elszállították, nem tudott normálisan felkészülni, a tápoldatozás is növekedésre készteti.... ezek együttesen, akár még külön-külön is okozhatnak levélhullást. Tehát az öntözésre nagyon oda kell figyelni, ill. tápoldatozni sem szabad egész évben. Mindig tekintettel kell lenni a növény fejlődési ciklusaira. Kártevői, elsősorban az atkák, nagyon érzékeny minden kártevőre. Öntözéshez nagyon jó a lágy víz, ha szobahőmérsékletű. Télen, főleg meleg, nagyon száraz levegőn ajánlatos időnként (nem naponta!) megspriccelni. Erre nyáron a nagy melegben is néha sor kerülhet. Jót fog neki tenni, de estére száradjon meg a növény. Semmi képpen nem szabad úgy kezelni, mint a párás helyről való növényeket! Üdvözlettel Vasvári János Zsolt
Kedves Niki! Lehetséges, hogy idén télen több nedvesség érhette a kamrában a hagymát. A Manco jó ötlet volt az üszög ellen. Célszerű még a beteg részt kivágni, vagy leszedni a leveleket. Ha még nem hatol túl mélyre a fertőzés, magához térhet a hagyma. Üdv: Növényorvos
Kedves Karcsi! Vissza lehet vágni a cseresznyét még most is olyan magasságban, ahogyan Önnek a leginkább tetszik (figyelve arra, hogy a törzsön látszódnak-e hajtások, rügyek), de általában az új hajtásokat ajánlatos visszametszeni. A magasságot úgy érdemes megválasztani, hogy a felső 3-4 szem indul majd meg, onnan nőnek az ágak. A csemete az ültetés óta már megerősödött, ezért érdemes valamilyen fasebkezelővel bekenni a vágott sebet. A kertészkedéshez sok erőt és örömet kívánok!