1586. Egy téli kertépítés története
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
Hosszú telünk volt - gyönyörű, fehér hótakaró borította kertjeinket, sok év után elővehettük a szánkókat és ismét elgyönyörködhettünk a téli természet csodáiban. Ám azt is be kell látnunk: minél hidegebb a telünk, és minél tovább tart, mi annál jobban várjuk, hogy kertjeink ismét zöldek legyenek - gyümölcsfáink, virágaink virágba boruljanak. A tavaszi kert csodáját előlegezi meg a Magyar Orchidea Társaság tavaszi Orchidea- és Bromélia Kiállítása, melyet ezúttal is a Gardenexpóval karöltve szervez meg a Papp László Budapest Sportarénában.
Spenótkrém: 20 dkg spenót, 20 dkg krémsajt (vagy natúr vajkrém), 6dkg reszelt parmezán, 6 nagy gerezd fokhagyma reszelt szerecsendió, só, bors. Kevés olívaolajon héjastul megsütjük a fokhagymát. Amikor már jól megsült, a belsejét kinyomkodjuk. A spenótot kevés olívaolajon megfonnyasztjuk. Aprítógépe tesszük a krémsajtot, spenótot, sült fokhagymát, reszelt parmezánt és simára pürésítjük. Sóval, borssal és frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük.
A lestyán (Levisticum officinale Koch. - Apiaceae) egy évelő fűszernövény, amit gyógynövényként is be lehet vetni. Így gondozd!
Annak ellenére hogy a paradicsom a legnépszerűbb zöldségek közé tartozik, a gondozása igen összetett folyamatot igényel. Több kártevő és betegség támadásának van kitéve, és elég sok tennivalónk akad vele, mielőtt megkóstolhatnánk. Lássuk, mit kell tennünk a paradicsomunk megóvása érdekében!
Kedves Meine! A képen egy tiszafa (Taxus baccata) van. Ez egy fenyő és a sárgás levelei azzal magyarázható, hogy ilyen fajta. Van méregzöld is, valóban.
Kedves Ágnes! Gondolom a Kieroyal fekete ribiszke fajtára gondol. Termesztése: Ássunk a kertben egy 70*70 cm-es gödröt, aminek az aljára terítsünk le komposztot, így lesz elég tápanyaga a növénynek. Helyezzük el a növényt a gödörbe, természetesen a gödör mélysége függ a növény nagyságától is, a gyökereket terítsük, szét majd töltsük fel földdel a gödröt, és jól nyomkodjuk le a növény körül a talajt.Ezután már nincs más dolgunk, mint beöntözni alaposan a földet, és várni a friss hajtásokat. Első évben még nincs szükség metszésre, hiszen még túl fiatal a növény, de a következő ősszel már érdemes visszavágni az ágakat. A fekete ribiszke termését elsősorban az egyéves vesszőkön hozza, az idősebb részek értéktelenek. Ezért a termővessző állományt évente fel kell újítani. A fekete ribiszke alakító metszése a telepítés utáni visszametszés után a nyári hajtásválogatással kezdődik. Júniusban a legjobb 4-5 hajtást hagyjuk meg, a többit távolítsuk el. A következő év tavaszán a vesszőket enyhén kurtítsuk vissza. A harmadik év tavaszán megritkítjuk a termővesszőket, négyet, ötöt hagyjunk meg, a többit tőből távolítsuk el. Az ezutáni években a metszés már csak arra irányul, hogy a bokor ne sűrűsödjön el. A legöregebb vesszőket folyamatosan ritkítjuk és annyi új tővesszőt hagyjunk meg évente, amennyi öreg részt eltávolítottunk. Kerüljük a fekete ribiszke túlzott metszését.A ribiszke egy évelő gyümölcsfajta ültetésre a tavasz és a kora ősz a legjobb időszak. Virágzási ideje április vége május közepe, majd júniustól már fajtától függően számíthatunk az ízletes finom gyümölcsre. A tövet a kert napos részére ültessük, nyáron öntözzük bőven, és számoljunk a helyigénnyel is, hiszen akár 2,5 méter magasra is megnőhet.Az ősszel telepített bokrokat érdemes télire takarással védeni a fagyoktól, szórjunk köré szalmát, faforgácsot vagy leveleket.
Kedves Ági, Ez valószínűleg a Diófa gnomóniás levél- és gyümölcsfoltosságaKórokozó:Gnomonia leptostylaGazdanövény: dióTünet: Korai lomb- és gyümölcshullást idéz elő, különösen a nyár második felében. A leveleken kerek vagy oválisan megnyúlt, 3-4 mm nagyságú, kerek, barna szegélyű foltok. A levelek fonákán fekete termőtestek jelennek meg. A tünetek a hajtásokon is megjelennek, bemélyedő, barna szegélyű foltok fomájában.Forrás: a fertőzés forrása a lehullott levél.A tömlős gomba a fertőzötten lehullott levelekben és termésburkokban (epikarpium) telel át, és szaprofitikus módon élve a tél folyamán létrehozza termőtestkezdeményeit (peritécium). Ezek tavaszra megérve, nyolcasával képződő aszkuszaikban kétsejtű aszkospórákat fejlesztenek. A március végétől június közepéig kiszóródó szaporítóképletek (Glits és munkatársai, 1978; Véghelyi, 1984) nedves, zöld felületre kerülve a kutikulát áttörve foltszerű fertőzéseket produkálnak. A foltokon (a leveleken, a fonákon) 5-6 hetes inkubációs idő után (Tóthné, 1986) kifejlődnek az acervuluszok (konídiumtelepek). A bennük képződő 2-3 sejtű konídiumok nedves körülmények között kiszabadulnak, és újabb fertőzéseket hoznak létre. "Gnomonia leptostyla : ez a gomba peritéciumos, vagyis ivaros alakja. Az ivaros szaporítóképletek az áttelelésre szolgálnak. A tüneteket a gomba ivartalan alakja okozza, mely a Marsonina juglandis. Bár a gombák ivartalan, és ivaros alakját is másképp nevezik, sőt, más törzsbe tartozik, a tüneti kórok és kórokozó kedvéért érdemes feltüntetni"Védekezés: mivel a fertőzés forrása a lehullott levél, ezért kiskertekben a lehullott levelek összegyűjtése és megsemmisítése eredményre vezethet. Az őszi lombhullás után a kórokozó áttelelelését megakadályozandó vegyszeres permetezés javasolt (pl.: Topas, Champion). A fákat virágzás után több alkalommal réz tartalmú szerekkel kezeljük (pl. :Buvicid, Cuprosan).
Kedves Érdeklődő, beporozhatják, de nem kell nagy sikerre számítani, mert amúgyis minden hajtatásnál problémás a virágok tökéletes beporzása, mert a tökéletlenül beporzott virágokból csak apró és torz termés fejlődik.Kerti hajtatókban -ha a szellőztetés nem elegendő- a kézi beporzás puha tollseprőkkel eredményes szokott lenni. Nagyüzemekben a beporzást a már korataszvatól a hajtatókba telepített méh- vagy poszméhcsaládok végzik.
Kedves Anna, valószínűleg öntözés és/vagy tápoldatozási hiba, az alábbiak szerint gondozza a tillandsiát: Öntözés:Más a növények vízigénye nyáron, és más a téli időszakban. Nyáron a növények akár naponta öntözhetőek, permetezhetők. Télen viszont a hidegházban vagy a lépcsőházban, fűtetlen előszobában havonta egy alkalommal célszerű alaposan öntözni. Melegházi körülmények között és fűtött szobában erre hetente egyszer kerítsünk sort. Téli időszakban a növények öntözése a finom permetezést jelenti. Ezzel szemben nyáron a növényeket néhány perces vízbe mártással is vízhez juttathatjuk.Tápoldatozás:A Tillandsiák tápoldatozására lehetőleg folyékony, foszforban, káliumban gazdag, nitrogénben szegény tápoldatokat vagy műtrágyákat használjunk. Mindenképpen részesítsük előnyben az orchidea-bromélia tápoldatokat. Az oldatoknál nagyon fontos a hígítás betartása. A tápoldat kijuttatása levélre permetezve, lombtrágyaként történjen. A tavasztól őszig tartó időszakban kéthetente egyszer tápoldatozzunk, ősztől tavaszig, a pihenési időszakban ne használjunk tápoldatot.