1586. Egy téli kertépítés története
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
Hosszú telünk volt - gyönyörű, fehér hótakaró borította kertjeinket, sok év után elővehettük a szánkókat és ismét elgyönyörködhettünk a téli természet csodáiban. Ám azt is be kell látnunk: minél hidegebb a telünk, és minél tovább tart, mi annál jobban várjuk, hogy kertjeink ismét zöldek legyenek - gyümölcsfáink, virágaink virágba boruljanak. A tavaszi kert csodáját előlegezi meg a Magyar Orchidea Társaság tavaszi Orchidea- és Bromélia Kiállítása, melyet ezúttal is a Gardenexpóval karöltve szervez meg a Papp László Budapest Sportarénában.
Spenótkrém: 20 dkg spenót, 20 dkg krémsajt (vagy natúr vajkrém), 6dkg reszelt parmezán, 6 nagy gerezd fokhagyma reszelt szerecsendió, só, bors. Kevés olívaolajon héjastul megsütjük a fokhagymát. Amikor már jól megsült, a belsejét kinyomkodjuk. A spenótot kevés olívaolajon megfonnyasztjuk. Aprítógépe tesszük a krémsajtot, spenótot, sült fokhagymát, reszelt parmezánt és simára pürésítjük. Sóval, borssal és frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük.
A lestyán (Levisticum officinale Koch. - Apiaceae) egy évelő fűszernövény, amit gyógynövényként is be lehet vetni. Így gondozd!
Annak ellenére hogy a paradicsom a legnépszerűbb zöldségek közé tartozik, a gondozása igen összetett folyamatot igényel. Több kártevő és betegség támadásának van kitéve, és elég sok tennivalónk akad vele, mielőtt megkóstolhatnánk. Lássuk, mit kell tennünk a paradicsomunk megóvása érdekében!
Tenyészhely: napos, meleg, esőtől védett helyen a szabadban is állhat; télen világos és hűvös, 5-10 fokon (ez itthon a szabadban nem anynira megoldható). Gondozás: nyáron mérsékelten, de rendszeresen öntözzük, és legfeljebb havonta egyszer kis töménységű tápoldatot (általános tápoldat, adagolás a dobozon leírtak szerint) is juttassunk neki. Virágzás után a bokros növekedés érdekében ajánlatos visszavágni. Szükség esetén ültessük át Florasca B vagy Bioland B virágföldbe. Virágzási idő: március-április
Tisztelt Kertbarát! Igen a képeken a kecskerágón a lisztharmat kórképe láthat, melyet az ember az újával végig simít akkor szét lehet kenni a spóra tartókat. Az elmosódott lisztszerű bevonat így egészen biztos hogy lisztharmatra utal. Védekezésnek jó a Topsin-M 70WDG de ez a szer II.- es forgalmi kategóriájú szer. Amit helyette ajánlanék, az a Topas 100EC mely III-as forgalmi kategóriájú szer, és díszfák díszcserjék kultúrában is engedélyezett. Jó kertészkedést! Mezős Balázs növényvédő,szakmérnök kertészmérnök
Üdvözlöm! A képen (elől) egy ernyős madártej (Ornithogalum umbellatum) van. Nagyon igénytelen: egyetlen kritériumnak kell megfelelni csupán, az, hogy a fél árnyékos helyet szereti.
Kedves Réka! A képen egy begónia van. Szereti ha állandó 20-22 C körüli a hőmérséklet, hetente kétszer-háromszor elegendő ha megöntözi. A közvetlen napfényt nem szereti, de szereti a világos helyeket.
Tisztelt Kertbarát! A magvetés rendbe lenne a ha a mag benne lenne a csonthéjban. A csonthéjnak védelmi és csírázást segítő szerepe van, ezért fontos hogy abban legyen. A magvetéshez egy cserép virágföld keverve egy kevés érlelt marhatrágyával., öntözés és növényvédelem ha szükséges. A cserépből általában egy év múlva lehet kiültetni a kis suháng magoncot. A nevelés folyamán a szilva a levéltetvekre érzékeny, meg a sarka vírusra. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök www.aleonkert.hu