1586. Egy téli kertépítés története
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
Hosszú telünk volt - gyönyörű, fehér hótakaró borította kertjeinket, sok év után elővehettük a szánkókat és ismét elgyönyörködhettünk a téli természet csodáiban. Ám azt is be kell látnunk: minél hidegebb a telünk, és minél tovább tart, mi annál jobban várjuk, hogy kertjeink ismét zöldek legyenek - gyümölcsfáink, virágaink virágba boruljanak. A tavaszi kert csodáját előlegezi meg a Magyar Orchidea Társaság tavaszi Orchidea- és Bromélia Kiállítása, melyet ezúttal is a Gardenexpóval karöltve szervez meg a Papp László Budapest Sportarénában.
Spenótkrém: 20 dkg spenót, 20 dkg krémsajt (vagy natúr vajkrém), 6dkg reszelt parmezán, 6 nagy gerezd fokhagyma reszelt szerecsendió, só, bors. Kevés olívaolajon héjastul megsütjük a fokhagymát. Amikor már jól megsült, a belsejét kinyomkodjuk. A spenótot kevés olívaolajon megfonnyasztjuk. Aprítógépe tesszük a krémsajtot, spenótot, sült fokhagymát, reszelt parmezánt és simára pürésítjük. Sóval, borssal és frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük.
A lestyán (Levisticum officinale Koch. - Apiaceae) egy évelő fűszernövény, amit gyógynövényként is be lehet vetni. Így gondozd!
Annak ellenére hogy a paradicsom a legnépszerűbb zöldségek közé tartozik, a gondozása igen összetett folyamatot igényel. Több kártevő és betegség támadásának van kitéve, és elég sok tennivalónk akad vele, mielőtt megkóstolhatnánk. Lássuk, mit kell tennünk a paradicsomunk megóvása érdekében!
Ha borostyánlevelű ciklámen (Cyclamen hederifolium) gumót vásárolt és ültetett, azt nyugodtan kint hagyhatja, hazánkban is télálló. A növény áttelelő része télen a szabadban, helyén hagyható, a hagymát, gumót stb. nem szükséges ősszel felszedni. Ha az áttelelt növényállomány túlságosan elsűrűsödött, szétosztásuk, felújításuk, átültetésük a nyári hónapokban végezhető. Ássuk ki a növényeket lombjuk leszáradásakor vagy közvetlenül utána. A szétválasztás, osztályozás után a visszaültetése szánt hagymák, gumók esetleges sebeit hagyjuk szellős, hűvös helyen beszáradni, majd a nyár végén vagy kora ősszel ültessük el őket, hogy a telet már a jól begyökeresedve várhassák. Üvegházban nevelt faj és szobanövényként tartható a Cyclamen persicum, ennek gumóit ne ültessük szabadba, mert nem télállóak. Hazánkban előfordul még az erdei ciklámen (Cyclamen purpurascens), védett növény, ugyancsak télálló, de nem forgalmazható. Még több ciklámen kérdés-válasz itt>>
Október közepéig a levendula nyugodtan ültethető/átültethető. Száraz időjárás esetén ültetés után a fagyokig tartsuk viszonylag nedvesen a talajt, hogy a növény jól begyökeresedhessen és felkészülhessen a télre. Cserepes növényvél is fontos a vízutánpótlás, de szabadgyökerű palánták esetén elengedhetetlen. Az őszi metszés csak kisebb mértékű legyen, a nagyobb fazonigazítást hagyjuk tavaszra. Hogyan metsszük a levendulabokrot? Nyári kedvencünk: levendula a konyhában
Nagyobb áruházakban kapható szerves trágya különböző zsákos kiszerelésben. Mind a hagymásoknak, mind a többi növénynek jót tesz, elég csak a talaj felső rétegébe óvatosan bedolgozni egy kis kézi gereblyével. A kert komposztálása és trágyázása: melyik trágyát, mikor? Kertek tápanyagutánpótlása, trágyázása
A foltos kontyvirágot (Arum maculatum) "becsapta az időjárás", és tavasz helyett most hajtott ki a kertben. Hazánkban is őshonos, lombos erdők talajlakója. NEdves, nyirkos, félárnyékos helyen érzi jól magát. Virágai nyáron nyílnak, majd ősszel jelennek meg piros bogyós termései, melyek mérgezőek, háziállatok, gyerekek kerüljék.
Üdvözlöm! Sajnos az Alocasia gombabetegségei nem határozhatók könnyen. A levélen látható barna elhalásos folt biztosan egy közülük. Erre felszívódó gombaölőszert javaslok. Egy remek készítmény az Amistar, ez a már meglévő foltokat nem gyógyítja, de továbbiak nem fognak megjelenni. Az alocasia alapvetően az esőerdők talajszintjén élő növény. Ebből kifolyólag árnyékot. nagyon magas párát és laza, üde talajt kíván. A levélvégeken történő száradás az alacsony páratartalom következménye. Javaslom, hogy rendszeresen párásítson vízpermettel, valamint az öntözést, ha lehet esővízzel oldja meg. Figyeljen mindemellett arra, hogy ne álljon a víz a növény alatt, mert nem viseli jól a pangó vizet. Hogyan gondozzuk az Alokáziát (Alocasia)? Hogyan párásítsunk növényeinknek a lakásban?