1706. Hogyan védekezzünk az almafalisztharmat ellen?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
A ventúriás varasodás (Venturia inaequalis) élősködő a leveleket, virágokat és terméseket és a sarjhajtásokat egyaránt megtámadja. A levéllemezek mindkét oldalán koromszerű, különböző nagyságú foltok képződnek a virágokon, és a terméseken is. Az erősen fertőzött virágok és kis termések lepotyognak. A nagyobb terméseken különböző alakú és nagyságú szürkésfekete foltok találhatók, a termések torzulnak és megrepedeznek.
Az énekes madarak a legszorgosabbak a rovarkártevők biológiai szabályozásában. Énekesmadaraink közismert fajait, a nagy hollóktól kezdve a kisebb cinegéken át egészen a kicsi ökörszemig a legtöbb ember jól ismeri. Lássuk, mit tesznek kertünk növényeinek egészségéért!
A kínai boróka (Juniperus chinensis, syn. J. xpfitzeriana) hibrid eredetű fekvőboróka, a kínai és a nehézszagú boróka természetes kereszteződéséből származik. 2 méterig növő, szélesen elterülő cserje.
A Tiszafa 10-15 méter magas, tövétől tágas, szabálytalan koronájú fa vagy bokor. A fő dísze sötétzöld színű, örökzöld lombja. Piros termése a nyár második felében díszít.
Az ananász hajtáscsúcs nagyon könnyen gyökeret ereszt, magas páratartalom nem is szükséges ehhez. Túl nedvesen nem szabad a gyökereztetési idő alatt a közegét tartani! Óvatosan meg kell emelni, ha nem mozdul, akkor már van gyökere. Erőltetni nem szabad!
Először meg kell nézni, hogy megfelelőek -e a körülményei: a növény a tűző napot és a huzatos helyeken nem bírja, ezért ilyen helyre ne tegyük. Szűk cserépben érzi jól magát, a vízigénye alacsony, csak akkor locsoljuk meg, amikor a földje felső harmada már száraz (kb. kéthetente). Szerencsés esetekben, ha a növény kedveli a helyet, és nem locsoltuk túl, valamint a lakás hőmérséklete ideális számára ( 20 fok), akkor majd virágzik. A virághozatalra való serkentéshez a tápoldatozást ajánlom, de csak keveset igényel.
A rossz hírrel kezdem: É-i fekvésű lakásban képtelenség növényt tartani, hacsak nem pótolja a fényt mesterséges megvilágítással, legalább napi 5-6 órán keresztül! A fikuszféléknek különösen magas a fényigényük, saját élőhelyükön is a tűző napon érzik jól magukat! Bővebb információt talál a www.yamadori-bonsai-hungary.hu oldalain a fikuszokról szóló cíkkben. Olvassa el hozzá a bonsai fényigénye című cikket! Átültetése a fotók alapján indokolt! Ellentétben a dísznövények átültetésével, a bonsai átültetésénél fontos szempont, hogy a növénynek harmonizálnia kell a tállal színben, formában és nagyságban is! Ebben az esetben mivel a növény nem bonsai tálban van elhelyezve, nem szükséges az elvhez ragaszkodni. A kaspó alkalmazásánál ügyelni kell arra, hogy ne álljon benne a víz, ellenkező esetben ez gyökérrothadást okozhat! A fent leírt készítményt nem ismerem, de általános "gyógyításra" való szer nem létezik! Próbáljon meg az átültetés során megszabadulni a hangyáktól. A boly zaklatása során új amúgy is új élőhelyet keresnek! Átültetésnél figyelembe kell venni, hogy ne boruljon fel a gyökérzet, (mint felszívó egység) és a lombozat, (mint párologtató egység) aránya. Egyébként ez a faj jól tűri a nyári átültetést is! üdvözlettel Katona Ervin
Gyönyörű növény. Amit szeret: Átlagosan meleg környezetet igényel - a levegő hőmérséklete télen se hűljön 10 °C alá, nyáron pedig ne emelkedjék 20 °C fölé. Világos helyre, de a közvetlen napsugárzástól védve helyezze el. De óvatosan, mert nem tesz neki jót, ha világos helyről hirtelen rossz fényviszonyok közé állítja. Nyáron bőséges vizellátást kíván, télen majd kevesebb is elég, a földkeveréket elegendő éppen csak nedvesen tartani. Magas páratartalmat igényel, gyakran permetezze vízzel. Óvja a huzattól. Áprilistól szeptemberig tápoldatozza 2-3 hetente. Kétévente ültesse át a növényt tavasszal, amikor észreveszi, hogy a cserepet kinőtte. Használjon túlnyomórészt földből álló ültetőközeget. Ügyeljen a megfelelő műtrágyázásra és átültetésre, mert alacsonyabban növő leveleit ledobhatja, és ezek már nem nőnek újra. Betegségei fonnyadó levelek: a túl bőséges vagy túl kevés öntözés következtében a levélcsúcsok megfeketedhetnek és a levelek fonnyadásnak indulhatnak, túlöntözéskor a levelek megsárgulnak; csak olyankor öntözze a növényt, amikor a földet érintésre száraznak érzi kártevők: gyakori veszélyt jelentenek az atkák, amelyek a puha szövetekből szívogatják a nedveket, különösen a hajtásvégeken; az általuk termelt mézharmat pedig ösztönzi a feketepenész képződését. Nyáron kéthetente permetezze le rovarölő szerrel. A pajzstetvek is gondot jelenthetnek: denaturált szeszbe áztatott ronggyal finoman törölje le a levelek hátoldalán található apró barna korongocskákat.