1706. Hogyan védekezzünk az almafalisztharmat ellen?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
A ventúriás varasodás (Venturia inaequalis) élősködő a leveleket, virágokat és terméseket és a sarjhajtásokat egyaránt megtámadja. A levéllemezek mindkét oldalán koromszerű, különböző nagyságú foltok képződnek a virágokon, és a terméseken is. Az erősen fertőzött virágok és kis termések lepotyognak. A nagyobb terméseken különböző alakú és nagyságú szürkésfekete foltok találhatók, a termések torzulnak és megrepedeznek.
Az énekes madarak a legszorgosabbak a rovarkártevők biológiai szabályozásában. Énekesmadaraink közismert fajait, a nagy hollóktól kezdve a kisebb cinegéken át egészen a kicsi ökörszemig a legtöbb ember jól ismeri. Lássuk, mit tesznek kertünk növényeinek egészségéért!
A kínai boróka (Juniperus chinensis, syn. J. xpfitzeriana) hibrid eredetű fekvőboróka, a kínai és a nehézszagú boróka természetes kereszteződéséből származik. 2 méterig növő, szélesen elterülő cserje.
A Tiszafa 10-15 méter magas, tövétől tágas, szabálytalan koronájú fa vagy bokor. A fő dísze sötétzöld színű, örökzöld lombja. Piros termése a nyár második felében díszít.
Balkonládában, vagy nagy kaspóban pl. anyósnyelvet, kaktuszokat és pozsgásokat ültessenek elsősorban. De nagyon szép a sokszínű pistike, a begónia, lobélia, és a dália is. A színes virágok közé pedig ültethet levendulát.
Nagyon ritka, elegáns Cycas fajta. Fényes zöld levelei elérhetik a 2 méteres nagyságot is. Törzse a természetben 6 méteresre is megnőhet.Jó vízáteresztésű talajba ültessük. Tavasztól őszig tarthatjuk kertben,teraszon, de a hidegek beköszöntével vigyük a lakásba vagy hűvös helyen teleltessük. Megfelelő szoktatás után szereti a teljes napos helyet is.
Ludisia discolor. Őserdei talajlakó,ennek megfelelően páraigényes (kb.65-75%).ültetőközegnek tökéletesen megfelel a boltokban kapható orchideatalaj ami legyen mindig nedves de nem vizes! Hőigénye 18-25 (éjszaka-nappal)fok között az ideális. Gondolom normál tizenkettes cserépben lehet, egyelőre nem kell bolygatni, de mivel jól sarjadzik a későbbiekben kinőheti a cserepet.Átültetni akkor szükséges ha az új hajtások már nem tudnak a cserépbe gyökerezni. Sok sikert.
Sajnos csak tabletta formáját tudom, amit a gyógynövény boltokban lehet kapni és a Vitaminkirály.hu-webáruház is többször hirdeti magát Gymnema tabletta ügyében. De ha eljut hozzám valamilyen beszerzési cím, azonnal jelentkezem.
A karácsonyi kaktusz helyzetén már ne változtassunk, amikor megjelennek a bimbói. Ez azt jelenti, hogy a fényt mindig abból irányból kapja, ahogyan kapta a bimbók megjelenése előtt. Ha erre nem figyelünk, többnyire eldobja bimbóit. Jó lenne tudni, milyen orchidea fajról van szó, mert összesen kb. 22000 különböző orchidea faj létezik, nagyon változatos környezeti igénnyel. De általánosságban elmondhatom, hogy a növény életét meghatározó környezeti feltételek gyors változása is oka lehet a bimbók elszáradásának. A fővirágzást követő másodvirágzás általában soha nem olyan látványos mint az első, és élettani okok miatt az is előfordulhat, hogy a másodvirágzásként kifejlesztett bimbókat a növény nem képes megtartani, ezért azok fejlődésükben megállva lehullanak. Ficzere Miklós