1706. Hogyan védekezzünk az almafalisztharmat ellen?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
A ventúriás varasodás (Venturia inaequalis) élősködő a leveleket, virágokat és terméseket és a sarjhajtásokat egyaránt megtámadja. A levéllemezek mindkét oldalán koromszerű, különböző nagyságú foltok képződnek a virágokon, és a terméseken is. Az erősen fertőzött virágok és kis termések lepotyognak. A nagyobb terméseken különböző alakú és nagyságú szürkésfekete foltok találhatók, a termések torzulnak és megrepedeznek.
Az énekes madarak a legszorgosabbak a rovarkártevők biológiai szabályozásában. Énekesmadaraink közismert fajait, a nagy hollóktól kezdve a kisebb cinegéken át egészen a kicsi ökörszemig a legtöbb ember jól ismeri. Lássuk, mit tesznek kertünk növényeinek egészségéért!
A kínai boróka (Juniperus chinensis, syn. J. xpfitzeriana) hibrid eredetű fekvőboróka, a kínai és a nehézszagú boróka természetes kereszteződéséből származik. 2 méterig növő, szélesen elterülő cserje.
A Tiszafa 10-15 méter magas, tövétől tágas, szabálytalan koronájú fa vagy bokor. A fő dísze sötétzöld színű, örökzöld lombja. Piros termése a nyár második felében díszít.
Szobafenyőjének felkopaszodása a pangóvíznek vagy a túl száraz levegőnek köszönhető. Ha még nem súlyos a helyzet, akkor a hajtáscsúcs dugványozásával próbálja megmenteni. Helyezze tőzegmohába, de ne az oldalhajtásokról szedjen dugányt, mert azok nem növekednek fölfelé.
A rhododendront nem kell feltétlenül a lakásba bevinni, különösen, ha olyan fajtákat telepített, melyek a téli kemény fagyokat is elviselik pl. Rhododendron catawbiense, Rh. kaempferi.
A bodza metszésének optimális ideje tavasszal van, de ősszel is végezheti a metszést, lombhullás után.
Vágjon le egy egyedülálló, szép, egészséges levélkét a növényről. Majd egyharmad részéig dúgja egy virágcserépbe, amelynek a földje jó minőségű virágföld. Azután érdemes körbefóliázni, hogy azalatt biztosítva legyen a kellő páratartalom számára. Helyezze meleg, napos helyre, de ne tűző napra. Néhány hét után begyökeresedik a levélke, majd el kezd növekedni.
A mogyoró egylaki növény, ugyanazon a növényen, sőt ugyanazon az ágon jelennek meg a virágai, amelyek azonban egyivarúak; a hímvirágok (barkák) január-februárban nyílnak ki. A nővirágok előbb nyílnak, mint a barkák, ami bizonyos fokú védelmet nyújt az önbeporzás ellen. Ezért ajánlatos legalább két-három, különböző fajtájú mogyoró-bokrot telepíteni, hogy garantált legyen a termés.