1706. Hogyan védekezzünk az almafalisztharmat ellen?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
A ventúriás varasodás (Venturia inaequalis) élősködő a leveleket, virágokat és terméseket és a sarjhajtásokat egyaránt megtámadja. A levéllemezek mindkét oldalán koromszerű, különböző nagyságú foltok képződnek a virágokon, és a terméseken is. Az erősen fertőzött virágok és kis termések lepotyognak. A nagyobb terméseken különböző alakú és nagyságú szürkésfekete foltok találhatók, a termések torzulnak és megrepedeznek.
Az énekes madarak a legszorgosabbak a rovarkártevők biológiai szabályozásában. Énekesmadaraink közismert fajait, a nagy hollóktól kezdve a kisebb cinegéken át egészen a kicsi ökörszemig a legtöbb ember jól ismeri. Lássuk, mit tesznek kertünk növényeinek egészségéért!
A kínai boróka (Juniperus chinensis, syn. J. xpfitzeriana) hibrid eredetű fekvőboróka, a kínai és a nehézszagú boróka természetes kereszteződéséből származik. 2 méterig növő, szélesen elterülő cserje.
A Tiszafa 10-15 méter magas, tövétől tágas, szabálytalan koronájú fa vagy bokor. A fő dísze sötétzöld színű, örökzöld lombja. Piros termése a nyár második felében díszít.
A rózsalisztharmat ellen dinokap hatóanyagú növényvédő szerrel védekezhet.
A kutyák távoltartására létezik egy ún. "Macskajaj" nevű növény, ami állítólag minden négylábút elriaszt. Emellett esetleg repellensekkel, mint pl. a naftalin, vagy ultrahangos készülékkel tudja távol tartani őket.
Természetesen a cserép nagyságától függ, hogy hány darab muskátlit lehet elültetni benne. Egy 12 cm-es cserépbe 2 dugványnál többet nem érdemes, mert akadályozzák egymást a növekedésben. Később ha megerősödnek így is sükség lehet a szétültetésre. A hajtások visszacsípése a szár elágazódását segíti elő, viszont későbbi virágzást eredményez. El kell döntenünk, hogy előbbi virágzást vagy bokrosabb növényt szeretnénk-e kapni.
A kövirózsa (Sempervivum sp.) az igénytelen növények közé tartozik, sziklák között, maroknyi talajon, száraz körülmények között is jól érzi magát. Külön tápoldatozást nem igényel, nyáron, napfényes teraszon is elég 1-2 hetente öntözni, növényünk akkos sem okozhat csalódást nekünk. Télen is hagyjuk a szabadban, hiszen teljesen télálló. <p>Bővebben olvashat róla alábbi cikkünkben:
Ne várjon őszig, óvatosan ültesse át rózsáját egy nagyobb cserépbe!