1706. Hogyan védekezzünk az almafalisztharmat ellen?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
A ventúriás varasodás (Venturia inaequalis) élősködő a leveleket, virágokat és terméseket és a sarjhajtásokat egyaránt megtámadja. A levéllemezek mindkét oldalán koromszerű, különböző nagyságú foltok képződnek a virágokon, és a terméseken is. Az erősen fertőzött virágok és kis termések lepotyognak. A nagyobb terméseken különböző alakú és nagyságú szürkésfekete foltok találhatók, a termések torzulnak és megrepedeznek.
Az énekes madarak a legszorgosabbak a rovarkártevők biológiai szabályozásában. Énekesmadaraink közismert fajait, a nagy hollóktól kezdve a kisebb cinegéken át egészen a kicsi ökörszemig a legtöbb ember jól ismeri. Lássuk, mit tesznek kertünk növényeinek egészségéért!
A kínai boróka (Juniperus chinensis, syn. J. xpfitzeriana) hibrid eredetű fekvőboróka, a kínai és a nehézszagú boróka természetes kereszteződéséből származik. 2 méterig növő, szélesen elterülő cserje.
A Tiszafa 10-15 méter magas, tövétől tágas, szabálytalan koronájú fa vagy bokor. A fő dísze sötétzöld színű, örökzöld lombja. Piros termése a nyár második felében díszít.
A buzogányvirágok (Dieffenbachia) levélsárgulása egy általános probléma. Több oka is lehet, ezért nem tudok egy biztos választ adni a kérdésre. A növény egyes számú ellensége az öntözés, pontosabban a túlöntözés. A dieffenbachiák szeretik, ha valamelyest kiszárad a földjük két öntözés között, továbbá nagyon fontos, hogy a talaj összetétele megfelelő legye. A jó vízelvezetés kötelező, ezért lehet egy kis perlitet vagy durvább homokot keverni a földjébe. A buzogányvirág szereti a nedvességet, csak a pangó vizet nem. Néha még a leveleket is be lehet picit permetezni vízzel. Ennél a növénynél normális, ha egyes levelei elsárgulnak és lehullnak, ez annak következménye, hogy új hajtások jelennek meg a növényen. Viszont ha a sárgulás mellett esetleg barna foltok is megjelennek rajta, az már nem normális, azt jelenti, hogy valami baj van. A fény hiánya, a csapvízzel való locsolás vagy az alacsony hőmérséklet, esetleg huzat, is okozhat elsárgulást. Az elsárgult leveleket távolítsa el a növényről, és mivel mondta, hogy már elég nagyra megnött, ezért talán nem ártana visszavágni. Esetleg ültesse át egy másik, nagyobb cserépbe, lehet, hogy kinőtte már a jelenlegit, és biztosítson a számára megfelelő mennyiségű tápanyagot. Kapcsolódó cikkek: Hogyan neveljünk Diffenbachiát? Hogyan gondozzuk a buzogányvirágokat (Dieffenbachia)?
Üdvözlöm! Aggodalomra semmi ok! Semmilyen negatív hatással nincsenek az esetlegesen bent maradt gyökerek a diófákra.
Kedves Judit! Ezt eléggé nehéz így megmondani látatlanban, de ami szerintem számításba jöhet, az valamiféle gomba betegség (erre gazdaboltokban kap megfelelő gombaölő szert), de elképzelhető, hogy tartási hiba okozhatja. A huzatra és a hirtelen hőmérséklet esésre nagyon érzékeny. Javaslom, hogy gombaölő szerrel permetezze le, majd védett, világos helyen helyezze el a lakásban, ahol legalább 20 °C van, és ilyenkor az öntözést heti egy alkalomra szűkítse.
Kedves Ferenc! Elég nehéz kép nélkül, de a monilia (Monilinia laxa) és a cseresznye blumeriellás betegsége (Coccomyces hiemalis sin. Blumeriella jaapii) a gyanúm! A monilia: a növény minden része fertőződhet. Hidegben és esős környezetben fejlődik a legjobban. Ha a gyümölcs fertőződik, akkor elszárad és mumifikálódik. Réz alapú szerekkel lehet védekezni ellene. A blumeriellás betegség: a kórképek általában a levelen és gyümölcskocsányon jelentkeznek, május utolsó harmadában. Az alsó levelek színén számos kerek, apró, bíbórvörös vagy piros foltok jelennek meg. Csapadékos és nedves tavaszokon, a betegség rohamosan terjed, úgy viszintesen (a leveleken a foltok gyorsan szaporodnak és kiterjeszteknek), mint függőlegesen (a felső levelek fertőzése által). Súlyos fertőzés esetén korai lombhullás következhet be. Ez a betegség ellen is réz alapú szerrel gyógyítható. Nézzen a neten utána a két betegségnek és a képek alapján próbálja beazonosítani, de e-mailben is szívesen segítek! Kapcsolódó cikk: Védekezzünk a monília ellen!
Pontos választ nem adhatok a kérdésre, hisz ennek a vonzalomnak sok oka lehet. Nem vagyok nagy macska szakértő, de a macskák kíváncsi állatok, és szeretnek mindent megrágni. Amikor gyomor problémáik vannak, akkor köztudott, hogy növényeket rágcsálnak (füvet, stb.). A majomfa vagy pozsgafa élénk zöld színe több, mint elégséges, hogy felkeltse a macskák érdeklődését. Mivel a növény mind a macskákra, mind a kutyákra mérgező hatással van, ezért ajánlom a növényt vagy eltávolítani az állat közeléből, vagy pedig befújni valamivel, ami a macskák számára kellemetlen szagú, így a macska nem kívánja meg a növényt. Ha a macska "megkóstolná" a növényt, akkor ajánlott az állatot elvinni egy állatorvoshoz, mivel a növény hányingert, hasmenést, szívritmus és egyensúly zavart okozhat.