1706. Hogyan védekezzünk az almafalisztharmat ellen?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
A ventúriás varasodás (Venturia inaequalis) élősködő a leveleket, virágokat és terméseket és a sarjhajtásokat egyaránt megtámadja. A levéllemezek mindkét oldalán koromszerű, különböző nagyságú foltok képződnek a virágokon, és a terméseken is. Az erősen fertőzött virágok és kis termések lepotyognak. A nagyobb terméseken különböző alakú és nagyságú szürkésfekete foltok találhatók, a termések torzulnak és megrepedeznek.
Az énekes madarak a legszorgosabbak a rovarkártevők biológiai szabályozásában. Énekesmadaraink közismert fajait, a nagy hollóktól kezdve a kisebb cinegéken át egészen a kicsi ökörszemig a legtöbb ember jól ismeri. Lássuk, mit tesznek kertünk növényeinek egészségéért!
A kínai boróka (Juniperus chinensis, syn. J. xpfitzeriana) hibrid eredetű fekvőboróka, a kínai és a nehézszagú boróka természetes kereszteződéséből származik. 2 méterig növő, szélesen elterülő cserje.
A Tiszafa 10-15 méter magas, tövétől tágas, szabálytalan koronájú fa vagy bokor. A fő dísze sötétzöld színű, örökzöld lombja. Piros termése a nyár második felében díszít.
Sajnos ha a fát teljesen ellepték a tetvek, annyira, hogy már nem kellemes a közelében tartózkodni, nem menekülhetünk a permetezés elől. Mivel nagy fáról van szó használjon felszívódó permetlevet, amely azokba a növényi részekbe is eljut, ahová esetleg nem került permetszer. Ilyen szer a Chess 25 WP. <p>További információt talál alábbi cikkünkben:
A diófán két levéltetűfaj is szívogat, ezek tömeges elszaporodásakor nem menekülünk a vegyszeres védekestől. Mivel nagy fáról van szó használjon felszívódó permetlevet, amely azokba a növényi részekbe eljut, ahová esetleg nem került permetszer. Ilyen szer a Chess 25 WP. <p>További információt talál alábbi cikkünkben:
A leander (Nerium oleander) kimondottan vízigényes növény. Virágzása alatt nem okozhat problémát, ha tálkája többször vízben áll. Időszakos vízhiány tápanyaghiánnyal kiegészítve viszont lehet okozója az alsó levelek elvesztésének. Nyár folyamán rendszeresen tápoldatozzuk. <p>Július-augusztusban fejdugványról könnyen meggyökeresedik. <p>Bővebb olvashat a leanderről alábbi cikkeinkben:
A körte gyümölcskártevői közül a legfontosabbak (bár egyik sem bogár) az alma- (Laspeyresia pomonella) és a körtemoly (Laspeyresia pyrivora), amely a gyümölcs magvait rágka ki. Védekezni a peterakás előtt lehetséges (Június második felétől). <p>A poloskaszagú körtedarázs a fiatal apró körték idő előtti tömeges hullását okozza, másrészt a fejlődő lárva a gyümölcs húsát rágcsálja, jelentős mennyiségű ürüléket hagyva maga után. Védekezni ellene még korábban, a sziromhullást követően célszerű.
Az új nemesítésű, hibrid növényeknél gyakran előfordul, hogy nem teljesen ugyan azok az igényeik, mint a közvetlen rokonának, a telt virágú fajták akár érzékenyebbek lehetnek. A hibrid pistikéknél is előfordul, hogy a virágos szakaszt egy virágtalan szakasz követi, ezért a nyár folyamán több napig is nélkülöznünk kell virágait.