1706. Hogyan védekezzünk az almafalisztharmat ellen?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
A ventúriás varasodás (Venturia inaequalis) élősködő a leveleket, virágokat és terméseket és a sarjhajtásokat egyaránt megtámadja. A levéllemezek mindkét oldalán koromszerű, különböző nagyságú foltok képződnek a virágokon, és a terméseken is. Az erősen fertőzött virágok és kis termések lepotyognak. A nagyobb terméseken különböző alakú és nagyságú szürkésfekete foltok találhatók, a termések torzulnak és megrepedeznek.
Az énekes madarak a legszorgosabbak a rovarkártevők biológiai szabályozásában. Énekesmadaraink közismert fajait, a nagy hollóktól kezdve a kisebb cinegéken át egészen a kicsi ökörszemig a legtöbb ember jól ismeri. Lássuk, mit tesznek kertünk növényeinek egészségéért!
A kínai boróka (Juniperus chinensis, syn. J. xpfitzeriana) hibrid eredetű fekvőboróka, a kínai és a nehézszagú boróka természetes kereszteződéséből származik. 2 méterig növő, szélesen elterülő cserje.
A Tiszafa 10-15 méter magas, tövétől tágas, szabálytalan koronájú fa vagy bokor. A fő dísze sötétzöld színű, örökzöld lombja. Piros termése a nyár második felében díszít.
Üdvözlöm! Én sokszor használok Nonit-ot, de még nem tapasztaltam soha ilyet. Ez tulajdonképpen csak a szer tapadását segíti elő, mit a káli szappan pl. Nem lehet, hogy a tűző napon, nagy melegben permetezett, vagy esetleg a szer mértéke nem volt megfelelő? Az utólagos kár-enyhítés sajnos nem megoldható.
Vitorlavirág gondozása Átültetését tavasz kezdetén ajánlatos elvégezni. A néhány más szobanövénynél alkalmazható takarékos módszer, a felső talajréteg cseréje,ennél a növénynél nem használható. Szaporítható tőosztással a tavaszi átültetéskor, de nyáron is. Talajigénye: A lombföldből készült humuszban gazdag komposzt és homok keveréke a legjobb. Hidrokultúrában is nevelhető. Helyigénye: Félárnyékos, jól megvilágított, de a közvetlen napsugártól védett helyet szereti. Érdemes időnként elforgatni a cserepet, úgy fejlődik minden oldala egyformán. Hőigénye: 16-25 °C fok, párás levegővel. Ápolása: A hervadó virágok és az elöregedett levelek eltávolítása. Rendszeres párásító permetezés a levelekre, vagy a kavicságyra. A leveleket időnként víz és sör keverékében nedvesített szivaccsal letörölgetni. Ettől a levelek fényesebbek lesznek, a légzőnyílások kinyílnak.Száraz levegőben a levelek elbarnulhatnak, és könnyen megtámadhatják a takácsatkák, a tripszek, a pajzstetvek. A tavaszi - nyári időszakban meghálálja a kéthetenkénti tápoldatozás.Októbertől januárig mérsékelten öntözni, száradjon meg a talaja két öntözés között, és a hőmérséklet ne legyen magasabb 16 °C foknál. Leveleiben olyan anyag van, amely bőr-, vagy nyálkahártya irritációt okozhat az erre érzékenyeknél.
Kedves Nagy László! HA jól látom, a lombozat is hiányos eléggé. Szerintem ez egy komplex probléma: nyírpusztulásnak hívják. Jellemzően a pangó vizes, vagy aszályos helyeken fordul elő, illetve a kedvezőtlen talaj is szerepet játszik a tünet együttesben. A meszes talajt nem szereti, nem is bírja hosszú távon. Ilyenkor -a legyengültség miatt- meg szoktak jelenni, különböző tapló gombák a törzsön, és az úgynevezett boszorkányseprű is. Utóbbi egy ág rendszeri "betegség".
Tisztelt Érdeklődő! Azt javasolom, hogy most júniusban már ne végezzen korona alakító metszést, hanem ezt jövő év március elején tegye. Ha a metszést nem a megfelelő időben végezzük, azzal a növény növekedési és termőre fordulási egyensúlyát felborítjuk. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök www.aleonkert.hu
Üdvözlöm! Ez egy gomba betegség. Permetezze le Ridomil és Dithane keverékével. Ezeket gazdaboltban megvásárolható szabadforgalmú szerek. 10 liter vízbe tegye bele a két levél szert. A permetezést ismételje meg 10 nap múlva.